Köpeğinizle Oyun: Köpeğinizle Günlük Oyun Zamanı için İpuçları

Köpeğinizle Oyun: Köpeğinizle Günlük Oyun Zamanı için İpuçları

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2019

Kişisel durumlar, problemler ve iş bazen o kadar stresli hale gelir ki eve gelince yapmak istediğiniz tek şey rahatlamak ve uyumaktır. Ancak, bir köpeğiniz olduğunda bu her zaman mümkün değildir. Köpeğinizin ilginize ihtiyacı var. Size sadece onu gezintiye çıkarmanız için ihtiyaç duymaz, oyun oynamaya ve sizin ilginize de ihtiyaç duyar.

Peki köpeğinizle nasıl oynarsınız? Ne tür aktiviteleri birlikte yapabilirsiniz? Endişelenmeyin, tüm sorularınıza cevap vereceğiz.

Köpeğinizle nasıl oyun oynayabilirsiniz?

köpeğiyle parkta oyun oynayan adam

Köpeğinizin sevildiğini hissetmesi için onunla oynamanız önemlidir. Ayrıca, duygusal ve fiziksel refahı için de önemlidir. Köpeğinizle oynamayı ikiniz için de eğlenceli hale getirecek bazı ipuçları:

  • Halat çekme oyunu. Köpeğiniz bu oyunu sevecek. Ağzıyla her şeyi çekmek için doğuştan gelen bir isteği vardır. Bu oyun için, köpeğinizin bir tarafından, sizin de öteki tarafından tutabileceğiniz uzun bir oyuncak veya peluş oyuncak kullanın. Bir oyuna ek olarak, köpeğinizi “al” veya “bırak” gibi sözlü komutları anlaması için de eğitebilirsiniz.
  • Git getir oyunu. Bu, köpeklerin doğuştan gelen bir başka davranışıdır: Hareket eden her şeyin peşinden koşmak. Evcil hayvanınızla git getir oyunu oynamak oldukça basittir. Ona bir oyuncak gösterin, gözleriyle takip ettiğinden emin olun ve oyuncağı fırlatın. Daha sonra koşup oyuncağı bulmaya çalışmalıdır. Köpeğinizin getirmesini sağlamak en zor şeydir. Ancak, bu an ona “bana getir” gibi bir komut öğretmek için iyi bir an olabilir.
  • Saklambaç. Bu, köpeğinizle oynaması en kolay oyun değildir, ancak çok eğlenceli olabilir. Köpeğinizle saklambaç oynamak için, siz saklanırken köpeğinizi tutacak birine ihtiyacınız olacaktır. İşleri kolaylaştırmak istiyorsanız, yanınıza bir ödül maması ya da bir oyuncak alın.
  • Kelimeler öğretmek. Köpeğinize konuşmayı öğretmeye çalışmanız gerektiğini söylemiyoruz. Ancak, bir nesneyi bir kelimeyle ilişkilendirmeyi öğrenebilir. Örneğin, bir oyuncağınız varsa, ona verdiğinizde ya da gidip getirmesini istediğinizde oyuncağın ismini söyleyin. Köpeğinizin hızlı bir şekilde öğrenebilmesi için “oyuncak” kelimesini mümkün olduğunca çok söyleyin.
  • Köpeğinize zaman ayırın. Köpeğinizle günde en az 15 dakika oynamaya özen gösterin. Bu, aranızdaki bağın artmasına ve köpeğinizin daha mutlu olmasına yardımcı olacaktır.

Köpeğinizle oyun oynamak için diğer ipuçları

Köpeğinize oyuncaklar alın. Köpekler koşmak ve zıplamaktan hoşlansalar da, oyuncak sahibi olmak gerçekten sevdikleri bir şeydir. Peki doğru oyuncağı nasıl seçersiniz?

git getir oynayan köpek ve sahibi
  • Aktif oyuncaklar. Bunlar, köpeğinizin peşinden koşabilecekleri, çiğneyebilecekleri ve sonunda yok edebilecekleri oyuncaklardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir yelpaze var. Oyuncak seçimi söz konusu olduğunda köpeğinizin zevklerini göz önünde bulundurmalısınız.
  • Yumuşak oyuncaklar. Çok sert oyuncaklar aramayın çünkü köpeğinizin dişlerine zarar verebilirler. Bazı oyuncaklar dişlerini iyileştirmeye ve köpeğinizi eğlendirmeye yardımcı olmak için yapılmıştır.
  • Dikkat dağıtıcı oyuncaklar. Bunlar biraz daha pahalı olabilir. Ancak, evcil hayvanınızın zihinsel sağlığı ve eğlencesi için mükemmeldir. Genellikle içine bir ödül maması alan bir çeşit küçük kapalı oyuncaktır. Köpeği aktif tutarlar. Bu oyuncaklar, köpeğinizin içindeki ödül mamasına ulaşmaya çalışmasını sağlar.
  • Oyuncakları değiştirin. Köpekler çabuk sıkılır. Sevecekleri ve her gün farklı biriyle oynayabileceği üç veya dört oyuncak bulmaya çalışın. Bu, evcil hayvanınızın sıkılmasının önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Bunlar, köpeğinizle oynamanıza yardımcı olacak bazı önerilerdir. Büyük olasılıkla, küçük bir çabayla birçok başka yaratıcı fikir üretebilirsiniz. Her gün köpeğinizle oyun oynayın, ona zaman ayırın ve mutlu hissetmesine yardımcı olun.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.