Köpeğinizin Yaşamında Doğal Damgalamanın Önemi

Köpeğinizin Yaşamında Doğal Damgalamanın Önemi

Son Güncelleme: 29 Eylül, 2021

Siz hiç doğal damgalama ile öğrenmeyi duydunuz mu? Bu, t üm köpeklerin yaşamında çok önemli bir süreçtir. Bunu daha önce duydunuz, ya da hiç duymadınız, eğer bir köpek sahibiyseniz, bu yazıda yer alan bilgiler, özellikle de yavru bir köpeğiniz varsa ilginizi çekecektir.

İlk olarak, bu kelimenin tanımına ve köpeğiniz için neden önemli olduğuna bakalım.

Doğal damgalama nedir?

Doğal damgalama, bir köpeğin tüm köpek ve insan davranışlarını tanıdığı ve algıladığı dönemdir.

Bu aşama önemlidir, çünkü köpeğin kişiliği ve karakteri gördüklerine göre gelişecektir.

bebeklikte öğrenme

Bu dönemin en hassas kısmı, köpek yavrusu iki ila yedi haftalıkken gerçekleşir. Bu aşamada, annesi ve kardeşleri ile kalır. Gelecekteki kişiliğini oluşturacak olan davranışları özümser.

Dahası, bu haftalarda hayvan, kim olduğunu ve diğer köpeklerinin kim olduğunu anlayacaktır. Bununla birlikte, ilişkilerinin köpekler ile sınırlı olması gerekmez. Yavaş yavaş, insanlarla hafif temas kurmaya başlayacak. Birden fazla insanla tanışması iyi olur ve insanların iyi birer hayat arkadaşı olduklarını anlaması için, mümkünse farklı insanlar daha iyi olur.

Köpeğiniz için doğal damgalama neden önemlidir?

Bu, davranışların algılanmasını, köpeğin kendinden emin bir şekilde büyümesini ve etrafına güven duymasını sağlayacak. Ayrıca korkuya, ya da saldırganlığa yol açacak herhangi bir güvensizliğe sahip olmayacaktır.

Bu nedenle, bir köpek yavrusunun en az yedi hafta (45 gün) annesi ve kardeşleri ile birlikte olması önemlidir. Bu süre zarfında köpek yavrusu diğer köpekler, türler veya insanlar ile etkileşime girmişse, yüksek bir ihtimalle mutlu ve çok yönlü bir köpek olacaktır.

Aynı şekilde, köpeklerin doğal damgalama süreci,  diğer insanlar ile sosyalleştiği zaman – sadece gelecekteki ailesi için değil – hayvanın düşmanca ve anti-sosyal olması yerine nazik, sevecen ve sosyal hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Belli ki, doğal damgalama, köpeğin hayatını, kişiliğini ve karakterini belirleyecektir. Bu nedenle doğru bir şekilde yapılması önemlidir.

Köpeğinizin iyi bir doğal damgalama süreci geçirdiğini nasıl anlarsınız?

Şayet, gelecekte alacağınız yavru köpeğinizi tanıdık birinden almayacaksanız, henüz bir yavru bile olsa hayvanın davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. İyi bir doğal damgalama yapmış olan köpekte aşağıdaki davranışlar gözlemlenir:

yavru köpekler
  • Yanınıza gelecek. Sizi daha önce hiç görmemiş bile olsa iyi bir doğal damgalama ile bir köpek yavrusu size doğru, oyuncu bir tavır ile koşacaktır. Yemek yerken veya su içerken onu sevdiğinizde size hırlamayacaktır. Oyun oynamak için diğer köpeklerin dikkatini çekmeye çalışacaktır.
  • Sizi inceleyecek. Yanınıza geldiğinde, sizi koklayacak ve hatta insanlara olan güveni göstermek için oyuncu bir ısırık bile verecektir.
  • Annenin arkasına saklanmayacak. Annesinin arkasına gizlenen bir köpek ne kadar genç olursa olsun güvensizlik, korku ve utangaçlık gösterir. Bu iyi bir doğal damgalama süreci geçirmediği anlamına gelir.

Bu işaretleri aklınızda tutun ve yavruları satan kişinin söylediği her şeye inanmayın. Evde zaten tüylü bir arkadaşınız varsa bile, sosyalleşme sürecini takip etmeyi unutmayın, böylece diğer hayvanların ve insanların yanında sosyal bir köpeğiniz olur.

Eğer yavru yetiştirmek isterseniz, iyi bir doğal damgalama süreci geçirmeleri için zaman buna zaman ayırın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.