Köpeğiniz Çok Mu Fazla Yemek Yiyiyor? Bunu Önlemenin Yolları

Köpeğiniz Çok Mu Fazla Yemek Yiyiyor? Bunu Önlemenin Yolları

Son Güncelleme: 10 Kasım, 2018

Oburluk ve aç gözlülük evcil hayvanlar için iki ölümcül hatadır. Eğer evcil hayvanınız, ulaştığı her şeyi yutmaya kalkışırsa, doymak bilmeyen bir iştaha sahip olur ve hiç durmadan yiyebilir, işte o zaman dikkatli olmalısınız… Çünkü hastalığa yakalanabilir! Ancak doğru beslenme alışkanlığına sahip olan bir köpeğin, sağlıklı ve güçlü bir evcil hayvan olduğunu unutmayın. Bu makalede sizlere, köpeğinizin aşırı yemek yemesini nasıl önleyeceğinizden bahsedeceğiz.

Köpeğim çok fazla yemek yiyor: neden?

Açlıklarını asla gideremeyen ve tabağının her zaman dolu olmasını isteyen bazı köpekler vardır. Sahipleri öğle veya akşam yemeklerini yediği sırada, bir oraya bir buraya yürürler ve yere düşecek olan bir şeyler beklerler. Veya,  sahipleri yediklerinden bir parça da onlarla paylaşsın diye yalvarır ve ağlarlar.

obur köpekler

Veterinerler, oburluğun doğuştan gelmediğini, aksine, beslenme alışkanlığı nedeniyle sonradan olduğunu belirtirler. Yani, henüz yavru olduğu andan itibaren nasıl yetiştirildiğine bağlı olarak değişkenlik göstereceği anlamına gelir; hayvanın, hayatının geri kalanının nasıl olacağını belirler. Bunun başlıca nedeni, aile üyelerinin kendisine farklı zamanlarda  yemek vererek “şımartması” ya da kendi yedikleri yiyeceklerden vermesidir.

Buna karşılık, eğer köpek yeterince oyun oynamıyor ya da yürüyüşe çıkartılmıyorsa, birikmiş olan enerjisinin tatmini için kendisini yemeğe verecektir.

Çok fazla yemesinin sebebinin olası bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için onu veterinere götürmeyi unutmayın. Bu durumda en sık görülen iki hastalık, insüline bağlı diyabet veya hormonal değişimlerdir.

Köpeğim çok fazla yemek yiyor… ve de hızlı!

Hayvanlarda bir başka yaygın sorun da, yiyecekleri hiç durup nefes almadan bir çırpıda bitirmeleridir. Bu onlar için gerçekten kötüdür. Çiğnemeden yutmak, atalarından ve yakın akrabaları olan kurtlardan gelen içgüdüsel bir davranıştır. Bu şekilde hızlı yemek bağırsak sorunlarına neden olabilir.

Ne kadar hızlı yerse, o kadar az çiğner. Kötü olan şey ise, köpek maması ile birlikte tabağa koyduğunuz et veya tavuk kemiklerinin hayvanın boğulmasına ya da gıdanın boğazına yapışmasına neden olabileceğidir. Aynı zamanda hava yuttuğu için de, mide problemleri, geğirme ve gaz problemlerine de yol açabilir.

Ancak hiç şüphesiz, çiğnemeden hızlı yemek yemenin asıl riski mide burulmasıdır. Bu yaygın hastalık acilen tedavi edilmelidir çünkü köpeği hızlı bir şekilde ölüme götürebilir. Bu hastalık nedeniyle görülen ölüm oranı çok yüksektir. Semptomlar, şişmiş bir karın, eğilerek yürüme, duyarsızlık ve kusmaya çabası olarak sıralandırılabilir.

Köpeğinizin çok fazla (veya hızlı) yemek yemesini engellemenin ipuçları

Elektrikli süpürge tabiri, evcil hayvanlar için kullanılan çok yaygın bir terimdir. Hemen hemen her ailede bir tane eketrikli süpürge vardır. Köpeğinizin bu denli çok yemesini önleyecek olan aşağıda belirttiğimiz ipuçlarına dikkat edin:

Gün içerisinde birkaç kez küçük porsiyonlar ile besleyin

Büyük bir porsiyon öğünün en az iki küçük parçaya bölünmesini tavsiye ederler. Böylece, yiyecekleri daha iyi sindirebilirler ve boş bir mide ile uzun bir süre aç kalmak durumunda kalmazlar. Bu şekilde, hayvan daha az acıkmış olacak ve tabağında ne varsa bir çırpıda bitirmeyecek.

Tabağı ters çevrip koyun

Bu sihirli bir aldatmaca veya ona benzer bir şey değil. Daha çok, tabağın şekli farklı olduğundan  bazı girinti çıkıntılar olacak ve köpeğin tabağın içindeki yiyeceği bitirmesi için didik didik edip bir nevi çaba göstermesi gerekecektir. Ayrıca, bu işlevi daha iyi yerine getirmesi için piyasada satılan “marifetli oyunlar” adlı ürünler de bulunmaktadır.

İçi doldurulabilen oyuncaklar kullanın

köpek oyuncakları

Bazı özel mağazalarda, içerisine köpek maması veya ev yapımı gıdalar koyabileceğiniz oyuncaklar satılır. Bunlar kauçuktan yapılmıştır. Köpeğiniz oyun oynarken, aynı zamanda avcılık becerilerini kullanmasına olanak vererek yiyecek aramasını da sağlayacaktır.

Son olarak, şayet  birden fazla köpeğiniz varsa onları ayrı ayrı beslemenizi tavsiye ederiz. Aksi halde, köpekler yiyeceklerini bitirmek için daha stresli olur ve kendilerini baskı altında hissederler. Yakınlarda başka bir hayvan varsa, saldırıya uğradıklarını veya tehdit edildiklerini düşünürler ve bu nedenle de daha hızlı yerler. Eğer köpeğiniz çok fazla yemek yiyorsa, bu adımları uygulayarak bu problemin önüne geçmiş olursunuz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.