Köpeğinizin Verdiği En Yaygın Beş Sakinleştirici Sinyal

Biz genellikle köpeğimizin bize ne söylemeye çalıştığını anlamakta başarısız oluyoruz, ki bu da ilişkimize ket vuruyor. Bu nedenle size köpeğinizin kendisini ya da bizi yatıştırmak için yaptığı en yaygın beş sakinleştirici sinyalin neler olduğundan bahsettik.
Köpeğinizin Verdiği En Yaygın Beş Sakinleştirici Sinyal

Son Güncelleme: 06 Aralık, 2018

Köpekler diğer köpekler ve insanlarla sürekli olarak bir iletişim halindedir. Köpeklerimiz bizimle iletişim kurmak için temel olarak vücut dili kullanırlar. Bazen ne söylemeye çalıştıkları oldukça açıktır; ancak bazen bazı şeyleri kaçırabiliriz. Köpeğinizin sakinleşmeye çalışırken yaptığı ve bizim genelde gözümüzden kaçırdığımız bu en yaygın beş sakinleştirici sinyalin neler olduğunu keşfetmek için okumaya devam edin.

Bu sinyaller neler?

Aslında köpeğimizin gün içinde yaptığı şeylerin bir çoğu sakinleştirici sinyallerdir. Köpekler ilişkilerde oldukça usta ve barışçıl hayvanlardır. Vücut dillerinin çoğu da bunu aktarmaya yöneliktir.

Köpeklerde sakinleştirici sinyalleri şu üç şeyi anlatmak içindir:

  1. Niyetlerinin iyi olduğuna dair iletişim kurmak.
  2. Birlikte oldukları her kimse onları sakinleştirmek. Çünkü ya bu kişilerin niyeti iyi değildir ya da köpekleri geriyordur.
  3. Kendilerini sakinleştirmek. Çünkü kendileri gergin ya da stres altındadır.

Sakinleştirici sinyaller bu üç durumda da aynıdır. Köpeğin ya da sizin, içinde bulunduğunuz duruma bağlı olarak neden böyle davrandığını çözeceğiz.

kahverengi dili dışarda köpek

Bu sinyallerin ne olduğunu bilmek evcil hayvanımızı daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.  Ancak o zaman dünyayı onların gördüğü gibi görebilir ve daha etkili bir iletişim kurmaya başlayabiliriz.

  1. Köpeğinizin burnunu yalaması

Köpeğimiz gün içerisinde sık sık burnunu yalar; ancak biz genelde bunu gözümüzden kaçırırız. Bir köpeğin diğer köpeklerle iletişime geçerken burnunu yalaması çok işe yarar; çünkü bu yalnızca bir sakinleştirici sinyaldir. Ayrıca bir köpek burnunu yaladığında bunu görmek oldukça kolaydır.

Bir köpeğin, bir kase dolusu mamanın yanına gittiğinde sakin olması oldukça olağandır. Ama yine de, yemek çok iştah açıcı olduğu için bu hareketi yapmak aslında daha çok insanların yapabileceği bir eylemdir (parmaklarımızı yalamak gibi). Köpekler normalde burunlarını sakinleşmek için yalarlar; yani aslında yemeği gördükleri için çok heyecanlanmışlardır ve bunu gidermeye çalışıyorlardır. Ya da onları gerdiğimiz için bizim onlara daha yavaş yaklaşmamızı istiyorlardır.

  1. Silkelenme

Köpekler ıslak oldukları zaman silkelenirler; ancak kuruyken de sık sık bu hareketi yaparlar. Bu bir sakinleştirici sinyal anlamına gelir. Yani aslında çok stresli bir şey yaşadıktan sonra kendilerini sakinleştirmek için bu hareketi yaparlar.

Köpeğiniz parkta hiçbir sebep yokken hiç silkelenme hareketi yaptı mı? Yaşadığı stresin ne olduğunu anlamak için yalnızca birkaç saniye öncesinde ne olduğunu bir düşünün. Muhtemelen başka bir köpeğe havlıyordur, elinde top olan bir çocuk köpeğe çok yaklaşmıştır ya da kısa bir süre önce bir otobüs oradan geçmiştir.

  1. Koklama

Yeri koklamak, bizim genellikle fark etmekte başarısız olduğumuz bir diğer sakinleştirici sinyaldir. Köpeklerin çok güçlü bir koku alma duyusu vardır ve koklamak onlar için bir ihtiyaçtır. Fakat yine de bazı zamanlar vardır ki hiçbir kokusu olmaması gereken bir yerleri koklamayı bir türlü durdurmazlar. Ve bu bir sakinleştirici sinyal demektir.

Örneğin, parkta köpeğimizi yanımıza çağırdık; ancak o yanımıza gelmek yerine normalde hiç ilgisini çekmeyen bir şeyi koklamaya başladı. Aslında onu koklamasının sebebi kokladığı şeyin kokusunu sevmesi değildir. Asıl sebep bizim kızgın ya da gergin görünmemizdir. Böyle bir durumda bu hareketi yapan bir köpek, bizden sakinleşmemizi istiyordur.  Bu hareket aslında onun için, hiçbir sorun yaşamak istemediğini ve yanımıza gelmek için biraz zamana ihtiyacı olduğunu söylemenin bir yoludur.

  1. Kafasını başka bir yöne çevirmesi

Bir köpeğin kafasını başka bir yöne çevirmesi bir sakinleştirici sinyaldir. Aslında bu hareketi sık sık yaparlar; fakat biz pek dikkat etmeyiz. Bu işaret köpeklerin mükemmel bir şekilde anlattığı; fakat insanların anlamakta zorlandığı, oldukça bariz bir işarettir.

Eğer bir köpek başını başka bir tarafa çeviriyorsa, bu onu korkuttuğumuz ya da  gerdiğimiz anlamına gelir. Bu hareketi çoğunlukla onlara çok hızlı bir şekilde yaklaşırsak ya da yüzlerine gerçekten çok yakınsak yaparlar.  Yani aslında bu hareket, yüzlerine çok yakın olduğumuzu bize anlatmaları için uygulayabilecekleri çok çabuk ve rahat bir yoldur.

Köpeklerin fotoğrafını çekmeye çalışırken kameraya yüzünü dönmüş olarak çekebildiğimiz köpek çok azdır. Olay şu şekilde gelişir: Önce bize bakıyorlardır ve gerçekten çok tatlıdırlar. Ardından fotoğraf çekmek için telefonumuzu çıkarırız ve onlar anında kafalarını çevirirler.  Ve o saatten sonra tekrar bize bakmalarını sağlamamız mümkün değildir! Köpek bu sakinleştirici sinyali çok anlaşılır bir biçimde veriyordur: Cep telefonu onu rahatsız ediyor.

  1. Esneme

Bu sakinleştirici sinyal köpeğinizin alışkanlık olarak yaptığı bir sinyaldir ve  tanımlaması en güç sinyallerden biridir. Çünkü köpekler uykuları geldiğinde ya da çok rahatladıklarında da esnerler. Bu hareketi onu geren birisi olduğu için strese girdiği ve rahatlamak için mi yaptığını, yoksa yalnızca  uykusundan yeni uyandığı için mi yaptığını içinde bulunduğunuz şartlardan anlamanız gerekecek.

Bazı kafa karıştırıcı anlar vardır. Örneğin parkta başka bir köpekle oynarken gerinir ve esner. Bu uyumak istediği anlamına gelmez. Köpeğiniz diğer köpeğe onunla rahat olduğunu söylemeye çalışıyordur. Fakat bazı durumlar vardır ki; anlaması az önce bahsettiğimiz durumdan daha zordur. Örneğin uykudan uyandığında odayı esnemek için terk ediyor. Burada bize bir karışıklık çıkarmak istemediğini söylemek için mi esniyor yoksa sadece uykusu olduğu için mi?

uykudan yeni uyanmış köpek

Gelin köpeklerimizin sakinleştirici sinyallerine saygı duyalım

İyi bir grup sakinleştirici sinyalleri olan bir köpek, diğer köpeklerle etkili bir iletişim kurabilecek kadar girişken bir köpek olur. Aslına bakarsanız, böyle bir köpeğin pek çok köpek arkadaşı olacak ve bu sayede kavgalara karışmaktan kaçınmayı başaracaktır.

Sadece kendimizin değil köpeğimizin de sakinleştirici sinyallerine saygı duymamız gerekir. Böylece köpeğimiz, ne söylemeye çalıştığını dinlediğimizi fark edecek ve daha iyi davranışlar sergileyecektir.  Sadece bu da değil, köpeğimizin bize söylediği şeyi çözmeyi öğrenmek, aynı zamanda onu daha iyi anlamamıza da yardımcı olacaktır.  Sonuç olarak, köpeğimizle daha iyi bir iletişimimiz olması, aynı zamanda daha iyi bir ilişkimiz olmasını ve birlikte daha mutlu bir hayat yaşamamızı sağlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.