Köpeğinizin Ömrünü Kısaltabilecek Şeyler

· 20 Haziran 2018

Köpeğinizin beklenen yaşam süresini kısaltabilecek farklı farklı unsurlar vardır. Bunlardan bazıları ise yaş, hayat tarzı, beslenme düzeni ve belirli tıbbi durumlardır. Köpeğinizin ömrünü kısaltabilecek şeyler nelerdir öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Köpeğinizin Ortalama Beklenen Yaşam Süresi

Uzmanlar şunu söylüyor; ortalama olarak, bir köpeğin maksimum beklenen yaşam süresi yaklaşık 15 yıldır. Sağlıklı bir yaşam tarzları, iyi bir beslenme düzenleri, güvenli bir çevreleri ve bir egzersiz alışkanlıkları varsa bu belirlenen süreye ulaşabiliyorlar. Ancak tabii ki devreye girebilecek daha pek çok değişken de vardır.

Kötü Beslenme Düzeni

sahibinin elinden mama yiyen köpek

İyi bir beslenme düzeni, köpeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişmesi, büyümesi için önemlidir. Eğer bir köpek, besleyici yemekler yerse ve beslenme düzeninde çok çeşit olursa, muhtemelen daha iyi kalitede bir hayatı olacaktır ve daha uzun yaşayacaktır. Bunun tam tersi olarak da, eğer yüksek kalite köpek maması yemezse ya da besleyici bir yemek düzeni olmazsa bir köpeğin hayatı kısalabilir.

Köpeğinizin beslenme düzeni ile ilgili, bu alanda uzman bir kişiye danışmanız en iyi seçenek olacaktır. Bir veteriner köpeğinizin yaşına, cinsine ve ihtiyaçlarına göre ne tip bir beslenme düzeninin en iyisi olacağını bilir. Aynı şekilde, bir köpeğin metabolizmasının yağlı yiyecekler tüketmeye ve çok fazla egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Enerjisini karbonhidratlar ile tazeleyen insanların aksine, köpeklerin bunu yapabilmek için yüksek kalite yağlı yiyeceklere ihtiyacı vardır.

Yavru Köpekler

Düşük kaliteli yağlı yiyecekler köpekler için çok zararlıdır. Düşük kalite yağlı yiyecekler sebebiyle obez bir köpek yavrusunda bile ciddi gelişim problemleri görülebilir. Yavru bir köpeğe gereken bütün vitaminleri, mineralleri, besleyici öğeleri sağlayan uygun bir beslenme düzeni sunarsanız, bir veteriner tarafından önerilmediği takdirde ona vitamin desteği yapmanıza gerek yoktur.

Ticari ürünler ve köpek mamaları, köpeklerin sağlıklı bir şekilde büyümeleri için gereken tüm besleyici öğeleri içerirler. Aşırı dozda alınan vitaminler anormal büyüme ve gelişme ile ilişkili hastalıkların oluşmasına yol açabilir.

Bazı uzmanlar köpeklerin kemik yemesinin çok faydası olmadığını iddia ediyor. Kemiğin kalsiyum bile bulundurmadığını ya da dişleri bile güçlendirmediğini söylüyorlar. Hatta bırakın fayda sağlamayı, bunun aksine obstrüksiyona, mide ve bağırsak hasarına ve kabızlığa neden olabilir. Eğer köpeğiniz çiğnemeyi seviyorsa, ona çiğneme oyuncakları ya da sığır derisinden yapılmış kemikler vermeniz daha iyi olur.

Bir diğer efsane ise, köpeğinize her gün tek öğün yemek vermenizin iyi olduğudur. Köpeğinizin günlük olarak alması gereken besinin iki öğüne ayrılmasının daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. İlk öğünü sabah saatlerinde ve ikinci öğünü de gece vermeniz gerekir.

Gerekli Egzersizler

Köpeğinizin sık sık egzersiz yapması çok önemlidir. Eğer bunu yapmazsa, beklenen yaşam süresi 5 yıla kadar kısalabilir. Hayvanların depoladıkları enerjinin tamamını dışarı atmaları gerekir. Hayvanların, ihtiyaçlarına uygun, özel olarak belirlenmiş günlük egzersiz rutinine ihtiyaçları vardır. Mesela pek çok köpek cinsi için, günde üç kez dışarı çıkmak yeterlidir.

Tehlikeli Maddeler

Köpeklerin merakı onlar için tehlikeli olabilir. Yürüyüşe çıktıklarında, köpekler burunlarını tehlikeli yerlere sokabilirler. Bu durum genelde parklarda, bahçelerde ve diğer köpeklerin geçme ihtimali olan diğer yerlerde gerçekleşir. Bitkiler zehirli ve tehlikeli maddeler taşıyor ya da bu maddeleri saklıyor olabilirler.

Köpek Cinsleri

Uzmanların bir çoğu, bazı köpek cinslerinin diğerlerinden daha çok yaşadığını söylüyor. Örneğin, büyük boy köpek cinsleri, küçük boy köpek cinslerinden daha az yaşıyor. Teoriye göre büyük boy köpekler, hayatlarının ilk birkaç yılı boyunca çok fazla enerji harcıyorlar. Bu nedenle daha sonra, yaşlandıkları zaman, daha hareketsiz hayvanlar haline geliyorlar.

Beklenen yaşam süreleri kısa olan köpek cinslerine verebileceğimiz bazı örnekler şunlardır: Newfoundland, Saint Bernard, Danua, Büyük İsviçre Dağ Köpeği, İngiliz Mastifi ve daha pek çoğu.

Köpeğinizin Çevresi

köpeğin ömrü

Bir köpeğin beslenme düzeninin dışında, çevresi de köpeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için anahtar değişkenlerden biridir. Eğer bir evcil hayvan, ihtiyaçlarını karşılamayan ve onu ihmal eden sağlıksız bir çevrede büyürse, yüksek ihtimalle beklenen yaşam süresi kısa olacaktır.

Kazalar

Her yıl binlerce köpek ev kazaları ya da trafik kazaları sebebi ile ölüyor. Ev kazaları dediğimiz durumlarda genellikle kimyasal ürünlerin sebep olduğu zehirlenme olayları yaşanıyor. Trafik kazaları ise genellikle köpeğin tasma takmaması ya da kimlik kartı bulunmaması sebebiyle gerçekleşiyor.