Kedinizin Koltuğa Çıkmasını Önlemek için İpuçları

Özellikle de eve yeni aldığınız bir yavru kediniz varsa, kedinizin bu davranışını pekiştirmemeniz gerekir. Kediler konfor arayışı içinde olurlar; bu nedenle onlara bir kanepenin rahatlığına benzeyecek bir yatak hazırlayabilirsiniz.
Kedinizin Koltuğa Çıkmasını Önlemek için İpuçları
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler, evin güzel bir manzarasını seyretmek ve hoş bir kısa “kedi uykusu” çekmek için mobilyalara tırmanmayı çok sever. Ancak hijyenik nedenlerden dolayı kedinizin koltuğa çıkmasını önlemek ya da yatağa girmesini engellemek önemlidir.

Bir kediyi eğitebilir misiniz?

Ne yazık ki, kedilerin eğitilemediğine dair popüler bir inanç vardır. Kediler çok zeki ve hassas hayvanlardır. Sadece eğitilmeleri değil; aynı zamanda barışçıl bir ortamda yaşamanın temel kurallarını da öğrenmeleri gerekir.

Bir yandan, kediler bağımsız hayvanlardır ve her bir yavru kedi kendi kişiliğine sahiptir. Dolayısıyla bu, kedilerin bir şeyler öğrenemeyeceği ve sahiplerine itaat edemeyecekleri anlamına gelmez. Sadece ihtiyaçları ve dünyayı anlama şekilleri üzerine bir eğitim almaya ihtiyaçları vardır.

Köpekler ve kediler bilgiyi algılar, yorumlar ve kendilerini çok farklı şekillerde ifade eder. Bu nedenle bir kediyi, bir köpeği eğittiğiniz gibi eğitmeye çalışmak ciddi bir hatadır.

koltuğu tırmalayan kedi

Tıpkı bir çocuğa bir şeyler öğretmek için evrensel bir yöntem olmadığı gibi, bir evcil hayvan yetiştirmenin de tek bir yolu yoktur. Gerçekte, eğitim metodolojileri her bir türün doğasına ve her bireyin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmalıdır.

Kedinizin koltuğa çıkmasını önlemek istiyor musunuz?

Kedinizin koltuğa çıkmasını önlemek istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey hayvanın bu davranışını pekiştirmemek olmalıdır. İlk kez bir yavru kediyi evlat edindiğiniz zaman, hayvanın rahat, güvenli ve mutlu hissetmesi için ne isterse yapmasına izin vermek isteyebilirsiniz.

Ancak yavru hayvanlar, onları yetişkinliğe kadar takip eden davranışları geliştirir. Bir yavru kedinin koltuğa çıkmasını engellemezseniz, hayvan bu davranışın yapmasına izin verilen bir şey olduğunu varsayar.

Bu nedenle mobilyalarınızın bir bölümünü kendisinin dinlenebileceği bir yer olarak kullanmaya devam edecektir. Hayvan bunu bir alışkanlık haline getirdikten sonra bu davranışı değiştirmek daha zordur.

Kedinizi yeni evine gelir gelmez eğitmeye başlamak önemlidir. Kedinizin koltuğa çıkmasını önlemek ya da yatağa girmesini engellemek için bu davranışın alışkanlık haline gelmesine izin vermeyin. Her ne kadar sevimli bir kedi yavrusuna karşı “hayır” demek acımasız gelse de, eğitimleri için bu çok önemlidir.

kedinizin koltuğa çıkmasını engellemek

Kedinizin Koltuğa Çıkmasını Önlemek için İpuçları

Onlara Rahat Bir Yatak Verin

Birçok kedi dinlenmek için rahat ve sıcak bir yer arayadıkları için koltuğunuza tırmanır. Kedinize uyuyabileceği ve rahatlayabileceği kendi yatak ya da minderlerini vermelisiniz.

Bunun yanı sıra, kedinize battaniyenin bulunduğu bir karton kutu ve içinde bazı oyuncaklar da verebilirsiniz. Kediler, oyunlar oynayabilecekleri kendilerine ait bir yere sahip olmayı severler.

Onlar için Eğlenceli Bir Ortam Yaratın

Kediler genellikle stres ya da can sıkıntısına dair belirtiler gösterir. Çoğu yavru kedi, çok az zihinsel ya da fiziksel uyarımı olan çok yerleşik bir rutine sahiptir. Sonuç olarak, kanepede ya da yatakta yatmak, raflarda ya da perdelerde tırmanmak gibi kötü alışkanlıklar geliştirebilirler.

Kedinizin, siz evde değilken kendilerini eğlendirmek ve egzersiz yapmak için oyuncakları, tırmalama tahtaları ve aksesuarları olduğundan emin olmalısınız. Eğlenceli bir ortamın kedinizin davranışlarını ve bilişsel yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini unutmayın.

Kedinizin Üzerinde Olumlu Pekiştirme Uygulayın

Ceza ile eğitim vermek, yavru kediler için etkili bir yöntem değildir. Aslına bakarsanız ceza ile eğitme yöntemi hiçbir hayvanda kullanılmamalıdır.

Çünkü bu yöntem hayvan üzerinde korku ya da güvensizlik gibi olumsuz duygular yaratır. Kediler onları cezalandıran birine karşı itaatkar olmayacaklardır.

Olumlu pekiştirme, kedinize iyi alışkanlıklar öğretmenin en güvenli ve en etkili yoludur. Ayrıca onları fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı tutar. Kedinizi eğitirken, her iyi davranışın farkında olduğunuzu belirtmek ve hayvanın öğrenmesini teşvik etmek için ona ödül vermeyi unutmayın.

Bu ödüller mutlaka bir ödül maması olmak zorunda değildir; çünkü kedinize çeşitli oyuncaklar veya aksesuarlar verebilir, onu sevebilir ya da ona bazı lezzetli ev yapımı yiyecekler sunabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.