Güzel Evcil Hayvan Fotoğrafları Çekmek için 4 İpucu

Belki bu size basit görünebilir; ancak gerçek şu ki, hayvanlar genellikle çok uzun bir süre sabit bir şekilde oturamazlar. Güzel evcil hayvan fotoğrafları çekmek istiyorsanız, bu konuda diğer tekniklerin yanı sıra sabır da büyük bir rol oynar.
Güzel Evcil Hayvan Fotoğrafları Çekmek için 4 İpucu

Son Güncelleme: 16 Şubat, 2019

Evcil hayvanlar, özellikle de ailenin bir parçası oldukları zaman, günlük hayatımızın da bir parçası haline gelir. Böyle olunca, güzel evcil hayvan fotoğrafları çekmek bazı insanlar için eğlenceli bir alışkanlık ve bazıları içinse bir yaşam tarzıdır.

Eğer bir evcil hayvanınız varsa ve onun fotoğraflarını çekmeye çalıştıysanız, fotoğrafların çoğunun kötü çıktığını siz de biliyorsunuzdur. Güzel evcil hayvan fotoğrafları çekmek biraz beceri ve sabır gerektirir.

Neden Evcil Hayvanınızın Fotoğrafını Çekmeyi Denemelisiniz?

Evcil hayvanları ailenin bir parçası olarak gören insanlar, onların fotoğraflarını görmek isteyeceklerdir. Bu yüzden birçok hayvan sahibinin hayvanlarının pek çok fotoğrafını sosyal medyada da görürüz.

Güzel evcil hayvan fotoğrafları çekmek söz konusu olduğu zaman, bu süreç bazen sizin için biraz karmaşık bir süreç olabilir. Evcil hayvan sahiplerinin çoğu fotoğrafçı olmadığı için mükemmel fotoğraflar çekmek sadece bir hayaldir.

Ancak birçok kişi için bu fotoğrafçılık tarzını taklit etmeye çalışmak, bir hayalin gerçekleşmesine neden olabilir. Bunu yapmak için çok fazla sabra ihtiyacınız olacaktır.

Buna ek olarak, size evcil hayvanınızın harika fotoğraflarını çekmeniz için yardımcı olabilecek bazı teknikler vardır. Öncelikle, yüksek kaliteli fotoğraflar çekmek için sahip olmanız gereken ekipmanı göz önünde bulundurmalısınız.

1. Güzel Evcil Hayvan Fotoğrafları Çekmek için Işık, Kamera, Tripod?

Yukarıdaki alt başlıkta belirtilenlerden iki tanesi gerekli değildir. Günümüzde, akıllı telefonların çoğunda oldukça güçlü ayarlara sahip yerleşik kameralar bulunmaktadır.

fotoğraf makinesinin yanında duran köpek

Evcil hayvanınızın fotoğrafını çekmek için bir akıllı telefon kamerası yeterlidir. Bu fotoğraf çekme sürecini siz ve evcil hayvanınız için keyifli bir etkinlik yapmak genellikle çok fazla hayal gücü ve motivasyon gerektirir.

Güzel evcil hayvan fotoğrafları çekmek için bir fotoğraf stüdyosuna ihtiyacınız yoktur. Harika fotoğraflar çekmek için eviniz ya da dış mekanınız bile yeterlidir. Mükemmel pozu beklerken ortaya çıkan sorunların çoğu, evcil hayvanınızın istediğinizi yapmasını sağlamaya çalışırken ortaya çıkar.

2. Evcil Hayvanınızın Kişiliği

Tıpkı insanlar gibi, evcil hayvanların da iyi tarafları vardır ve kalpleri de işin içindeyken daha da iyi görünürler. Herkes, büyük bir gülümsemeyle ve dilleri dışarı sarkarken koşan köpeklerin fotoğraflarını görmüştür. Bu tür fotoğraflarda, fotoğrafçı köpeklerin kişiliğini yakalamış olur.

Başka bir deyişle, evcil hayvanınızı iyi tanımak idealdir; böylece köpeğinizin gerçek kişiliğinin fotoğrafını çekebilirsiniz. Örneğin, evcil hayvanınız yerde dönmeyi ya da daireler çizmeyi seviyorsa, köpeğinizin sevincini yakalamaya çalışmak için bu davranışı yapmaya başladığında kameranızı hazır bulundurmalısınız.

köpek ve sahibinin fotoğrafı

3. Her Zaman Hazır Olun

Kameranızı, içinde fotoğrafları saklamak için yeterli hafıza da olacak şekilde her zaman hazır bulundurun. Evcil hayvanınızın güzel fotoğraflarını çekmek söz konusu olduğu zaman, tek bir fotoğraf kesinlikle yeterli olmayacaktır.

Hızlı bir şekilde art arda farklı açılardan bir seri fotoğraf çekmek daha iyi bir fikirdir. Bu, evcil hayvanınız etrafta dolaşırken iyi bir fotoğraf yakalayabilmek için iyi bir seçenektir.

Eğer evcil hayvanınız sakin bir hayvansa, açıları ve kamerayı, canlandırmak istediklerinizden daha iyi fotoğraflar çekecek şekilde de ayarlayabilirsiniz. Ayrıca çevre ve ışıkla oynayın.

Bu faktörler fotoğraf çekerken büyük fark yaratan yönlerdir. Çevre ve ışık, aradığınız şeye bağlı olarak fotoğrafın sonucunu daha iyi veya daha kötü olarak değiştirecektir.

Evcil hayvanınızın mükemmel bir fotoğrafını elde etmek için sakin ve rahat kalmasını istiyorsanız flaş kullanmaktan kaçının. Flaş hayvanı şaşırtabilir ve agresif ya da korkmuş bir ruh haline sokabilir.

4. Gözlerine Odaklanın

Evcil hayvanınızın gözleri genellikle bilmeniz gereken her şeyi söyler. En iyi fotoğraflar her zaman gözlere odaklanır. Bize inanmıyorsanız, kaplanların fotoğraflarına bakın. Gözlerinin her zaman göze çarptığını göreceksiniz.

Başka bir deyişle, gözler, evcil hayvanınızın kişiliğini en fazla ortaya çıkaran yeridir. Hayvanın gözlerine odaklanmak, onun fotoğrafını çekerken asıl amacınız olmalıdır.

Farklı bir yaklaşım benimsemek ve gözlere odaklanmak istemiyorsanız, odaklanmak istediğiniz özelliği vurgulamak için çevre ve açılarla oynamayı da göz önünde bulundurabilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.