Köpeklerin Ateşini Ölçmek için Termometre Nasıl Kullanılır?

18 Haziran 2018

Köpeğinizin ateşi olabileceğinden şüpheleniyorsanız, emin olmanın tek güvenilir yolu köpeğinizin ateşini termometre ya da bir diğer adıyla derece ile rektal olarak yani makatından ölçmektir. Bu hem köpek için hem de sahibi için hoş bir durum olmasa da, bir köpek sahibi olarak bunu hayatınız boyunca en az bir kez yapmanız gerekecektir. İşte bu yüzden, bu yazımızda, köpeğinizin ateşini termometre kullanarak mümkün olan en kolay şekilde ölçmeniz için yapmanız gerekenleri adım adım açıklayacağız.

Köpeğinizin ateşi olduğunu düşündüğünüz zaman aklınızda bulundurmanız gerekenler

Köpeğinizin vücut sıcaklığını ölçmek için hızlı çalışan ve kırılmaz materyalden yapılmış bir termometreye ihtiyacınız olacak. Böyle bir termometrenizin olduğuna emin olun.

Tüylü arkadaşınız ateşini ölçmek istediğiniz zaman size zorluk çıkaracağı için, onu oyalaması ve dikkatini dağıtması ya da ona cesaret vermesi için birinden yardım almanız gerekebilir.

Sabırlı olun, bir şeyi iyi niyetle yaptığınız sürece, sonunda işe yarayacağını unutmayın.

köpeklerin ateşini ölçmek

En önemlisi, köpeğinizin makatına yerleştirmeden önce termometreyi dezenfekte etmeyi unutmayın.

Köpeğinizin ateşini ölçmek için bir termometre kullanmak hiç de kolay olmayan bir görevdir, ayrıca çok can sıkıcıdır. Bu yazımızda, bu işi başarılı bir şekilde ve fazla zorluk çekmeden yapmanız için uygulamanız gereken bazı kolay adımlardan bahsedeceğiz.

Köpeğinizin ateşini termometreyle ölçmeniz için takip etmeniz gereken adımlar

Evcil hayvanınızın ateşini ölçmek için aşağıda sıraladığımız adımları takip edin:

 • İşleme başlamadan önce, köpeğinizin sabit durmasını sağlayın. Bu şekilde olası yaralanmaları önleyebilirsiniz.
 • Köpeğinizin kuyruğunu yukarı kaldırın ve termometrenin ucunu yavaş yavaş köpeğinizin makatına yerleştirin. Yaklaşık 30 saniye bekletin.
 • İşlemi daha kolay hale getirebilmek için biraz vazelin ya da köpekler için özel olarak tasarlanmış başka bir yağlı ürün kullanabilirsiniz. Kullanımı mümkün olan diğer seçenekler için bir veterinere danışın.
 • İşlem bittiği zaman, bu deneyimin köpeğinizde pozitif bir izlenim yaratması için ona iyi davranarak ya da ona sevdiği bir yiyeceği vererek evcil hayvanınızı ödüllendirmeyi unutmayın.

Köpeklerde ateş hakkında bazı bilgiler

Köpekler ve ateş hakkındaki bu bilgileri de aklınızda tutmalısınız:

 • İyi beslenen sağlıklı bir yetişkin köpeğin vücut sıcaklığı yaklaşık olarak 38 santigrat derecedir. Bu sıcaklık yavru köpeklerde 39 dereceyi bulabilir.
 • Köpeklerin vücut sıcaklığı gün içinde değişebilir. Köpeğinizin yemek yemeden veya egzersiz yapmadan önce ateşi olup olmadığını kontrol etmek, sonuçlarda yanılgıya düşmemeniz için iyi olacaktır.
 • Tüylü arkadaşınızın ateşini ölçtükten sonra, termometreyi alkole batırdığınız bir pamukla dezenfekte edip daha sonra ilaç dolabına koyduğunuza emin olun. Daha sonra bu termometreyi sadece köpeğiniz için kullanmayı unutmayın.

Köpeğinizin ateşi olduğunu gösteren belirtiler

Ateşin, vücudun kendisini genelde bulaşıcı olan dış etkenlerin saldırılarından korumak için kullandığı bir savunma mekanizması gibi olduğunu unutmayın.

Ateşin en büyük belirtisi olan vücut sıcaklığındaki artış, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı göstermiş olduğu tepkilerden biridir.

Termometrenin sağladığı kesin sonucun yanı sıra, köpeğinizin ateşinin olduğunu gösteren bazı belirtiler vardır. Evcil hayvanınız aşağıdaki belirtilerden birini gösteriyorsa dikkatli olun:

 • Kuru ve/veya sıcak burun
 • Burun akması
 • Apati (ilgisizlik)
 • Düşük ruh hali
 • Agresiflik
 • İştahsızlık
 • İshal
 • Kusma

Daha da fazlası, ateşi olan bir hayvan normalden çok daha fazla uyur.

Köpeğinizin ateşi varsa ne yapmanız gerekir?

köpeklerin ateşini ölçmek

Eğer köpeğinizin ateşi olduğundan eminseniz, köpeğinizin rahatsızlığının tam olarak ne olduğunu teşhis etmesi için bir veterinere gitme vaktiniz geldi demektir. Veterineriniz, köpeğinizin en kısa zamanda iyileşmesi için gerekli olan tedavi yöntemini size söyleyecektir.

Hiç bir zaman, dört ayaklı arkadaşınızın ateşini düşürmek için ona insanlar için olan ilaçları vermeyin. Hatta, ilk önce iyi bir veterinere danışmaksızın köpeğinize tedavi amaçlı hiç bir şey vermeyin; bunu yapmak evcil hayvanınızda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Evcil hayvanınıza iyi baktığınızdan emin olun, eğer ateşi varsa ve vücut sıcaklığının kontrol edilmesi gerekiyorsa, en azından termometreyi ustaca nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.