Evde Salyangoz Çiftleştirmek

Salyangozları çiftleştirmede en önemli şey, doğal ortamlarını taklit etmektir. Bu şekilde, ömürleri uzayacak ve daha kolay üreyecekler.
Evde Salyangoz Çiftleştirmek

Son Güncelleme: 13 Mart, 2019

Salyangozları seviyorsanız ya da onları yemekle veya satmakla ilgileniyorsanız, evde salyangoz çiftleştirmek için makalemizde anlattığımız adımları uygulayabilirsiniz. Salyangoz çiftleştirmek, şeflerin bir numaralı tercihi olduğu için gittikçe gelişen bir iş alanına dönüşmektedir.

Salyangozlar hakkında bilgi

İnsanlar uzun zamandan beri salyangozlara ilgi duymaktadır. Salyangozlar bizim için bir yemek kaynağı olduğu gibi aynı zamanda estetik hareketlerin, geleneklerin ve hatta geleneksel tedavilerin bile bir temsilci haline geldi.

Salyangozlar karındanbacaklı yumuşakça sınıfına dahildir; koruma sağlayan sert kabukları vardır. Bacakları olmamasına rağmen, vücutlarının bacak denilen bir bölümünü kullanarak hareket etmektir.

Bir salyangozun kafasında iki tane anten bulunur. Birçok insan bu antenlerin salyangoz gözü olduğunu düşünse de, aslında dokuma hislerinden sorumlu bir organdır. Ayrıca, koklamaya yarayan iki küçük antenleri daha vardır.

Salyangozlar, mukus adı verilen bir sıvı üretirken bir yandan da vücutlarındaki kasları sürterek hareket ederler. Üretilen bu mukus, sürtünmenin salyangozun vücuduna zarar vermesini önler.

Salyangozları seven ve bir de görmeye dayanamayan iki tip insan vardır.  Eğer ikinci gruptan değilseniz ve evde salyangoz çiftleştirmeye dair her şeyi öğrenmek istiyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz.

Evde Salyangoz Çiftleştirmek

Uygun ortam ayarlama

Salyangoz çifleştirirken salyangozların rahatça hareket edebilecekleri geniş bir teraryuma ihtiyacınız var. Salyangoz çiftleştirmek için kapağı olan bir teraryum almanız daha iyidir.

salyangoz

Teraryum için toprak

Salyangoz çiftleştirmek için aldığınız teraryum ya da akvaryum için bitkisel toprak almanız gerekir. Böylece salyangozlar sorunsuzca sürünebilir ve dışkılayabilir.

Mümkün olduğunca bu hayvanların doğal ortamlarını taklit etmelisiniz. Unutmayın, ortam ne kadar uygunsa ve doğal ortamlarına benzerse, salyangozlar da o kadar uzun yaşar ve daha fazla ürerler.

Taşlar

Salyangozlara tırmanabilecekleri bir alan yaratmak ve daha sağlıklı olmaları için gerekli olan kalsiyumu vermek için teraryuma taş koymanız gerekir.

Doğru salyangozları seçin

Yemek için salyangozları çiftleştiriyorsanız bilmeniz gereken ilk şey, her salyangoz yenmez. Ancak salyangozlar çift cinsiyetlidir bu yüzden çiftleşme için erkek ya da dişi seçme gibi bir derdiniz olmaz.

Belli bir cinsiyetleri olmasalar bile, üremek için çiftleşeceklerdir. Çiftleşmeyi teşvik etmek için onları aynı teraryuma yerleştirmeniz yeterlidir.

Nem

salyangoz

Salyangozların hayatta kalması ve mukus üretebilmesi için nemli ortama ihtiyaçları vardır. Hatta, teraryumdaki nem oranı 100% olmalıdır. Bunu da, toprağı sürekli nemli tutarak sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde, teraryumun sıcaklığı 20° civarında olmalıdır. Bunu doğrudan güneş ışığıyla ya da ısı yayan lambalarla sağlayabilirsiniz.

Salyangozları beslemek

Salyangozlar otçuldur ve her çeşit otu yiyebilirler. Özellikle, maydanoz, fesleğen ve kekik gibi aromatik olanlara çok düşkündürler.

Salyangozları teraryumun belirli bir noktasına yerleştirmenize gerek yoktur. Tabii eğer bitkiler ölmeye başlarsa, salyangozlar yemeyeceği için kokmaya başlar. Bunu önlemek için bitkileri kaldırmanız gerekir.

Şimdi, sonuna kadar okuduğunuza göre salyangozları çiftleştirmek hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Denemek ister misiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fontanilla, J., Garcia-Cuenca, I. & Pérez, J. (1992). Biología de la reproducción del Helix aspersa maxima. Mundo Ganadero, 7, 36-38.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.