Köpeğiniz Neden Silkelenir?

Köpeğiniz Neden Silkelenir?

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2018

Bütün köpek sahipleri, köpeklerinin baştan kuyruklarının ucuna kadar silkelendiğini görmüştür. Bu davranış her ne kadar normal olsa da aynı zamanda bir rahatsızlığın belirtisi de olabilir.

Risk almayı göze almayacağınız için köpeğiniz neden silkelenir ve silkelenmesi ne zaman tehlikeye işaret eder, bilmeniz sizin açınızdan yararlı olacaktır. Makalemizin geri kalanında köpeklerin neden kendilerini silkelediklerine dair başlıca sebepleri sıraladık. Veterinere gittiğiniz zaman da bu bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Köpeğiniz Neden Silkelenir?

Daha önce bahsettiğimiz gibi köpeklerin kendilerini silkelemelerinin birçok sebebi vardır. Bu yüzden bu hareketlerinin içeriğini ve sıklık derecelerini bilmek gerekir. Aynı zamanda bu hareketle beraber ortada başka belirtilerin olup olmadığını da incelemelisiniz.

Banyo Yaptıktan Sonra

Köpeğinizin kendini silkelemesinin en yaygın sebebi budur. Banyo yapmasından ya da yağmurlu bir günde ıslanmasından sonra kendisini kurutmaya çalışır. Köpeklerin silkelenerek tüylerindeki ve derilerindeki suyun %70’inden kurtuldukları tahmin ediliyor.

Köpekler birçok sebepten dolayı kendilerini içgüdüsel olarak kurulamak isterler. Birincisi, tüyleri ıslandığı zaman ağırlaşacaktır, bu da onların hareketlerini kısıtlayacak ve onları rahatsız edecektir. Kendilerini silkeleyerek anında rahatlarlar ve kendilerini daha iyi hissederler.

köpeğiniz neden silkelenir

Özellikle sıcak olan günlerde köpekler kendilerini suda serinletmek isterler ancak bu, uzun süre ıslak kalmaktan hoşlanacakları anlamına gelmez. Sıcaklık ve nem, köpeklerde sera etkisine neden olur ve bu durum onları rahatsız eder.

Sıcak ve nemli bir hava aynı zamanda köpeğinizin sağlığına zararlı olan bakteri, mantar ve mayaların üremesi ihtimalini de arttırır. Bu yüzden fırsat buldukça köpeğinizi, özellikle kulaklarını, kurulamayı unutmayın.

Köpeğiniz Sık Sık Silkeleniyor ve Kaşınıyor mu?

Eğer köpeğiniz kendisini silkeliyor ve ayrıca kaşınıp yere sürtünüyorsa bu, dış parazitlerine yakalandığı anlamına gelebilir. Maytlar, keneler ya da pireler köpeğinizin derisine yerleşerek köpeğinizin kanıyla beslenirler. Ancak dış parazitler sadece kaşıntıya sebep olmaz. Aynı zamanda alerjiye, iltihaba ve şiddetli hastalıklara da sebep olur.

Enfeksiyon riskine yakalanmamak için  düzenli aralıklarla köpeğinize parazit tedavileri uygulayabilirsiniz. Evcil hayvan dükkanlarında tasmalar, damlalar, spreyler, sabunlar ve antiparazit tedavisi için alabileceğiniz birçok farklı malzeme bulabilirsiniz.

Köpeğiniz Dışarıda Çok Fazla Vakit Geçiriyor mu?

Dışarıda çok fazla vakit geçiren köpekler kir ve alerji yapan maddelere (polen, toz ya da bahçe toprağına) sık sık temas ederler. Çoğu köpek çimlerde ya da yaprakların üstünde yuvarlanmayı sever.

köpekler neden silkelenir

Yerde yuvarlanması sonucu kirlenen köpek, bir süre sonra kaşınmaya başlayacaktır. Bu yüzden eğer köpeğiniz dışarıda sık sık oynuyor ve vakit geçirirken kirlenmekten çekinmiyorsa kendisini temizlemek için silkeleniyor olabilir.

Köpeğinizin Endişeye veya Strese Bağlı Bir Hastalığı Var mı?

Stresli bir ortamda yaşayan ya da hareketsiz yaşam şekline sahip köpekler, stres ve sıkıntı belirtileri gösterebilirler. Enerjilerini dışarı atamadıkları için biriken gerginliklerini bir şekilde dışa vurmak için bir yol ararlar. Bu açıdan stres, köpeklerin davranışlarını ve alışkanlıklarını etkileyebilir.

Çoğu köpek, silkelendikleri zaman üzerlerindeki gerilimden kurtularak stres atarlar.  Bu durumlarda silkelenmek onları daha iyi hissettirir. Bu yüzden köpeğinizin, sağlıklı bir vücut ve zihin için her gün fiziksel aktiviteler yapması gerektiğini unutmayın.

Köpeğiniz Başını ve Kulaklarını Çok Sık Sallıyor mu?

Genel olarak, eğer köpeğiniz başını sık sık şiddetli bir şekilde sallıyorsa bu, köpeğinizin kulağında bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durum, kulak yolunda iltihabın (otitis) ya da enfeksiyonun bir işareti olabilir. Kafasını sallaması ayrıca kulağına bir şeyin kaçmış olabileceğini de gösterir.

Köpeğinizi başını sallarken sık sık görüyorsanız her iki kulağını da nazik bir şekilde dokunmaya özen göstererek kontrol edin. Eğer görünürde bir sıkıntı yok ise daha düzgün bir teşhis için köpeğinizi veterinere götürmelisiniz.

Görüldüğü üzere köpeğiniz neden silkelenir sorusuna bir çok yanıt verilebilir. Eğer köpeğinizin normalden fazla olarak silkelendiğini düşünüyorsanız mutlaka veterinere başvurmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Köpekler Oyuncakları Neden Sallar?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Köpekler Oyuncakları Neden Sallar?

Köpekler oyuncakları neden sallar? Köpek davranışları ile ilgili bu yazımızı okuduğunuzda bu sorunun cevabını bulacak ve oldukça saşıracaksın!