Köpeklerin Tasmasının Kişilikleri Hakkında İpucu Verebileceğini Biliyor Muydunuz?

Bir köpeğinin tasmasının, onun kişiliği hakkında size ipucu vereceğini biliyor muydunuz?
Köpeklerin Tasmasının Kişilikleri Hakkında İpucu Verebileceğini Biliyor Muydunuz?

Son Güncelleme: 06 Ekim, 2018

Olaya modanın ötesinde, bir köpek sahibinin köpeği için uygun gördüğü tasma tercihine bakacak olursanız, bir köpeğin kişiliğini göstermek için kullanılan bazı aksesuarlar olduğunu görebilirsiniz. Bu tasmalar gerçekten de çok ilginç ve köpeğin karakter özelliklerini göstermek konusunda da oldukça etkili!  Onları evcil hayvanınız için kullanmak ile ilgili bir kez daha düşünmenize bile gerek yok.

Tasma Rengi Ve Köpeğin Karakter Özellikleri

sarı tasmalı köpek ve sahibi

Atların bulunduğu bir ahıra gidecek olursanız, bazı atların kuyruklarında kırmızı şeritler olduğunu fark edebilirsiniz. Bu kırmızı şeritler, bu atların genellikle onlara yaklaşan insanlara çifte attığı anlamına gelmektedir. Bu uyarı insanların böyle bir tehlikeden uzak kalmasını sağlar ve hayvanın da sakin ve rahatsız edilmeden durmasına yardımcı olur.

Bu renklerle sağlanan gizli kodlar artık köpek tasmaları için de uygulanmaya başlanmıştır. Öyle ki, insanlara hayvanın karakter özellikleri hakkında “tavsiye” vermek için kullanılırlar.

Bu moda bir köpeğin boynundaki tasmaya, boynuna ya da tasmanın ipine sarı bir kurdele takmakla başladı. Ardından bu sinyal, 2012 yılının Eylül ayında kurulmuş ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan “The Yellow Dog Project” (Türkçe’si Sarı Köpek Projesi) adındaki kuruluş sayesinde popüler bir hale geldi. Bu sarı kurdelenin amacı ise insanların köpekleri sevmeden önce köpek sahiplerinden izin istemesini sağlamaktı… Özellikle de küçük çocukların insanlara köpeklerini sevmesinde bir problem olup olmadığını sormalarını sağlamak.

Kısa bir süre içinde, bu proje dünya çapında popüler oldu ve şu an kırk ülkedeki köpek sahipleri tarafından uygulanıyor. Sarı bir tasma ya da ip kullandığınız zaman, yanınızdan geçen insanlara köpeğin diğer hayvanlarla karşılaştığı zaman saldırgan olup olmadığını, çocukları sevip sevmediğini ya da uzun boylu insanları gördüğü zaman tedirgin olup olmayacağını bile anlatmış olacaksınız.

Farkındalığı Arttırmak İçin Kolyeler

The Yellow Dog Project (Sarı Köpek Projesi) hayvanların kişisel alanlarına saygı duymaları için insanların farkındalığını arttırmak adına çalışmalar yapıyor. Köpeklerin de kendilerine özel alanlara ihtiyaçları olmasının çok çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan bazıları eğitim, tıbbi bir tedavi sürecinde ve iyileşiyor olması, daha önce kötü muamele görmüş olması, yabancılardan ya da belki de kızgınlık dönemindeki dişi köpeklerden hoşlanmaması olabilir.

Bu kuruluşun yöneticilerine göre, köpeklerin kendi özel alanlarına ihtiyaçları vardır. Köpekler genellikle “kesinlikle ortada hiç bir sebep yokken” saldırgan değildirler – daha büyük olasılıkla, köpekler korktukları, acı çektikleri ya da bir süre bir barınakta yaşadıktan sonra buradan alınmış bir köpek oldukları için saldırgandırlar. Belki de saldırganlık , sokaklarda yaşamaya alışmış, insanlara hizmet eden ya da hala sahiplerinin komutlarına uymayı öğrenememiş köpeklerden kaynaklanır.

The Yellow Dog Project adlı bu organizasyon, sarı ip ya da tasma kullanmanın, köpek sahibinin köpeğini eğitmesi gerekmediği anlamına gelmediğini çok net bir biçimde belirtiyor. Eğer bu şekilde olsaydı, zaten diğer insanlara köpeğinizle nasıl etkileşime geçmesi gerektiğini açıklama ihtiyacı da olmazdı. Ancak aynı zamanda da, insanlar evcil hayvanlarının davranışları sebebiyle suçlu hissetmemeli ya da utanç duymamalıdır. Bu proje Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Avustralya’da bir başarı örneği göstermiştir. Tabii ki hala Güney Amerika, Afrika, Güney Asya ve Doğu Avrupa’ya da ulaşması gerekiyor.

Köpekler İçin Farklı Tasma Renkleri

turuncu tasmalı köpek

Bu sarı kurdele projesine ek olarak, Friendly Dog Collars şirketi, bazı evcil hayvan davranışlarını açıklamak için daha fazla renk eklemeyi hedefliyor. Bu şirket her renkte tasma, tasmaya takılan ipler vs. gibi ürünler satıyor. Aynı şekilde, hayvanın tavırları da kelimelerle ifade ediliyor.

Bu şirketin kurucusu Jon Saville adında bir kişi. Jon’un Staffordshire Bull Terrier (saldırgan olarak ifade edilebilecek bir köpek cinsi) cinsi bir köpeği var ve  köpeğiyle birlikte yürürken yanlarından geçen insanların ön yargılı yorumlarını duymaktan çok yorulmuş. Bu nedenle bu aksesuarları yapmaya karar vermiş. Ve belirttiğimiz gibi bu aksesuarlar dünya çapında hayvan sahipleri tarafından kullanılmaya başlandı ve bu proje büyük bir başarı yakaladı. Bu, insanları eğitmek, farkındalık yaratmak ve evcil hayvan severlere de bir şeyler öğretmek için mükemmel bir yol.

Bir kod ya da basit bir trafik ışık sistemi bile köpekler için onların karakter özelliklerini açıklayabileyecek bir ses  olmuş olur. Böylece sokakta ya da parklarda yürüyüş yaparken hem hayvan, hem köpeğin sahibi hem de sizi tanımayan diğer yabancılar huzur içinde olabilecek. Renklerin anlamları ise şu şekildedir:

  • Kırmızı: Köpeğe yaklaşmayın ve çok dikkatli olun.
  • Turuncu: Bu köpek diğer köpeklerle çok iyi geçinemiyor.
  • Sarı: Bu köpek gergin ve ne yapacağı belli olmayan bir köpek. Bu aynı zamanda köpeğin evlat edinileceği bir aile aradığı anlamına da geliyor.
  • Yeşil: Yalnız ya da başka hayvanlarla birlikte köpeğe yaklaşabilirsiniz. Bu köpek arkadaş canlısıdır.
  • Mavi: Bu köpek şu an görevde ya da eğitim görüyor ve bu nedenle de lütfen köpeği rahatsız etmeyin.
  • Beyaz: Bu köpeğin duyma ya da görme engelli ya da başka bir engeli var.
  • Mor: Köpeğe hiçbir şey yedirmeye çalışmayın (ne sebeple olursa olsun).

Görsellerin kaynağı: images.clarin.com


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.