Köpeğiniz İçin İdeal İsim Seçimi

Köpeğiniz İçin İdeal İsim Seçimi

Son Güncelleme: 21 Ekim, 2018

Bir hayvan sahiplenirken en zor işlerden biri de onlara isim vermektir. Bazı köpeklere verilen, sık kullanılan pek çok isim var. Elbette, köpeğinizin eşsiz ve özel olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak, yine de kendisine uygun bir isim koymanızı öneririz. Peki, tüylü dostunuz için ideal isim seçimini nasıl yapacaksınız? 

Eğer doğru ismi nasıl seçeceğinizi bilirseniz, köpekler isimlerini kolaylıklar öğrenirler. Göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerin hepsini bir düşünün. Örneğin; eğer büyük cins bir köpeğin yavrusunu sahiplenir ve ona bir bebek adı verirseniz, hayvan büyüdüğünde ismi kendisine uymayacaktır. Bu yüzden, böyle durumlardan kaçınmak için yazının devamındaki ipuçlarını okuyun.

Köpeğiniz için ideal bir isim seçin 

İdeal köpek adları kısa olmalıdır

köpek isimleri

En fazla iki heceli ve içerisinde ‘a’ ve ‘o’ sesli harflerini içeren isimler seçin. Sebebi bilinmemekle birlikte, köpekler bu sesli harfleri çok kolay ayırt ediyorlar. Eğer isim çok uzun olursa, köpeğiniz bunu asla öğrenemeyebilir.

İdeal köpek isimleri kolay telaffuz edilmelidir

Orjinal olmak iyidir ama söz konusu bir köpeğin adı olduğunda bu büyük bir macera olur. Yine orjinal olun ama telaffuzu zor isimlerden kaçının. Eğer çok karmaşık bir isim seçerseniz köpeğinizle ilk defa tanışanlar için de söylemesi zor olacaktır. Aynı zamanda köpeğiniz de bu sıradışı isme adapte olamayabilir.

İdeal köpek adları uzun vadeli seçilmelidir 

Yukarıda belirttiğimiz gibi köpeğinize hayat boyu sahip olacağı bir isim seçmelisiniz. Great Dane cinsi köpeğinize “minik” adını verdiğinizi düşünsenize… Aslında bu isim bir Yorkshire Terrier cinsi köpek için harika olmaz mıydı?

İdeal köpek isimleri bir insan ismi mi hayvan ismi mi olmalı? 

Aslında bu sorunun cevabı “canınız nasıl isterse”. Bu konu özelinde durum böyle. Bazıları evcil hayvanlarına insan ismi veriyor. Bazıları da asla böyle bir şey yapmayarak, yapanları da tenkit ediyorlar. Ancak siz hangisini seçerseniz seçin, kalbinizin sesini dinleyin ve sadece ismin kısa ve kolay telaffuz edilebilir olmasına dikkat edin.

İdeal köpek adları köpeğinizin karakterini yansıtır

Her ne kadar en başından köpeğinize bir isim vermeyi isteseniz de, doğru ismi seçmek için biraz beklemeye değer. Köpeğinizin davranışlarını ve tutumlarını gözlemlemek doğru ismi seçmenize yardımcı olur. Göz veya ten rengi, vücudundaki bazı belirgin özellikler veya karakteristik özellikleri bu konuda işe yarar.

İdeal köpek isimleri -eğer daha önceden bir ismi varsa- aynı şekilde kalmalıdır

 köpek adları

Köpeğinizin siz sahiplenmeden önce bir adı olması da mümkün, ve belki de o bu isimden hoşlanmıyor olabilir. Her neyse, eğer köpeğiniz o ismi algılıyor ve cevap veriyorsa, değiştirmemenizi tavsiye ederiz. Eğer böyle bir durumda adını değiştirirseniz, bu köpeğiniz için kafa karıştırıcı olabilir ve hayvan ne zaman tepki vereceğini kestiremeyebilir.

İdeal köpek adları dikkatle seçilmeli 

Köpeğinize ismini verdiğinizde fark edeceksiniz ki onun bu ismi algılaması çok uzun sürmeyecek. O yüzden ismini doğru seçmek ve sonradan değiştirmemek için dikkatle seçim yapmalısınız. İsim değiştirmek köpekler açısında kafa karıştırıcı olabileceği için kötü bir fikirdir.

Köpeğiniz için ideal ismi bulmak kolay bir işmiş gibi görünmüyor. Ancak görebileceğiniz gibi, doğru kararı vermenize yardımcı olacak pek çok tavsiye var. Unutmayın ki ismini hayat boyu kullanacağı için bu işin hafife alınmaması gerekiyor.

Tavsiyelerimize uyarak orjinal, kısa, kolay telaffuz edilen ve köpeğinizin kişiliğine de uygun ismi seçeceğinize inanıyoruz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.