Köpeğini Evde Bırakanlar İçin Bazı İpuçları

Köpeğini Evde Bırakanlar İçin Bazı İpuçları

Son Güncelleme: 11 Eylül, 2018

Bir köpeği uzun aralıklarla evde yalnız bırakmak, köpeğin agresifleşmesine, zararlı alışkanlıklar geliştirmesine ve hatta depresyona ve strese girmesine sebep olabilir. Hayatınızdaki bazı değişikliklerden dolayı köpeğiniz evde uzun süre yalnız kalıyor olabilir. Bu makalemizde, köpeğini evde bırakanlar için hayatlarını kolaylaştıracak bazı ipuçları verdik.

Köpeğini Evde Bırakanlar İçin

Muhtemelen, köpeğinizi sahiplendiğiniz zaman onun, evde bu kadar çok yalnız vakit geçirmek zorunda kalacağını tahmin edemediniz. Ancak, yeni bir işe girmek gibi hayatınızda gerçekleşen bazı değişiklikler, köpeğinizin yalnız başına fazlasıyla zaman geçirmesine sebep oluyor olabilir.

Köpekler strese ya da sıkıntıya girdiklerinde normal olarak her zamankinden daha farklı davranışlarda bulunmaya başlayabilir. Eğer bu davranışlar devam ederse, yapacağınız en iyi şey köpeğinizin veterineri ile iletişime geçmek olacaktır. Ancak, aynı zamanda, köpeğiniz evde yalnızken kendisini daha iyi hissettirecek bazı şeyler yapabilirsiniz.

Arkadaşınızdan Eve Uğramasını Rica Edin

Hepimizin çevresinde gün boyunca bolca vakti olan insanlar mutlaka vardır. Bu kişilere evinizin bir anahtarını bırakabilir ve onlardan ara sıra köpeğinizi kontrol etmesini rica edebilirsiniz. Gelip bir iki dakika köpeğinizi okşayabilir ya da dilerse onu yürüyüşe bile çıkartabilir.

Bunu her gün yapabilecek birisini ayarlamak oldukça zor olabilir ancak haftada bir iki kez bile köpeğinizin yalnızlığına iyi gelecektir.

Hep Aynı Oyuncakları Önüne Koymayın

Köpekler oyuncaklarından çok çabuk sıkılırlar. Bu yüzden, sürekli aynı oyuncağı önlerine koyarsanız bir süre sonra hiçbir işe yaramayacaktır.

yalnız köpek

Köpeğinizin sıkılmaması için, ona iki ya da üç tane oyuncak verebilirsiniz. Her gün farklı oyuncakları vererek ilgisini oyuncakta tutmasını sağlayabilirsiniz. Eğer halihazırda bir oyuncağınız yoksa ona Kong köpek oyuncaklarından alabilirsiniz. Hem zihnini canlı tutabilecek hem de ödülü almaya çalışırken saatlerce eğlenebileceği bir oyuncak.

Köpeğinizi Hapsetmeyin

Bazı insanlar köpeklerini evin bir odasına koyarak bütün kapıları kapatırlar. Bu davranış, köpeklerin mahsur kalmış gibi hissetmelerine sebep olur ve bu da, onların ruh hallerini olumsuz etkiler.

Kapıları açık bırakın ve zarar verebilecekleri eşyaları ayak altından kaldırın. Perdeleri hatta pencereleri açın. Güvenli bir balkonunuz varsa balkon kapısını da açın. Bu şekilde tek başlarına geçirdikleri zaman daha katlanabilir hale gelecektir.

Müzik Açın

Müziğin evcil hayvanlar için yararlı olduğunu çoktan biliyorsunuzdur. Hatta sadece evcil hayvanlar için oluşturulmuş müzik kanalları bile vardır. Aynı şey televizyon için de geçerlidir. Diğer köpeklerin yaptıklarını izleyebilecekleri ve saatlerce karşısında oyalanabilecekleri köpek programları vardır.

yalnız köpekler

Radyonun ya da televizyonun sesi çok yüksek olmak zorunda değil. Eve yayılacak kadar ve köpeğinizi daha az yalnız ve daha rahat hissettirecek kadar kısık olması yeterlidir. Denemekten çekinmeyin!

Koku Alma Duyularını Harekete Geçirin

Köpekler bir şeyin kokusunu aldılar mı kokunun kaynağını  tam olarak  bulana kadar vazgeçmezler. Eğer evin farklı noktalarına bir parça mama bırakırsanız, köpeğiniz onları bulmaya çalışırken oldukça eğlenceli vakit geçirecektir. Çok zor yerler seçmemeye çalışın. Varsa bir karton kutunun altına ya da eski bir çorabın içine saklayabilirsiniz. Köpeğiniz oldukça güzel vakit geçirecek ve sıkılmayacaktır!

Köpeğinizin en çok sevdiği mamayı ya da ödülü biliyorsunuz, o yüzden evde bu kadar uzun süre yalnız vakit geçirdiği için ona hak ettiği ödülü mutlaka verin.

Başka Bir Evcil Hayvan Edinin

Eğer bu durumun sonu gelmez ve köpeğim uzunca bir süre daha evde yalnız kalabilir diye düşünüyorsanız, bir tane daha evcil hayvan edinmeyi aklınızda bulundurabilirsiniz. Bu, başka bir köpek, bir kedi, bir tavşan ya da bir hamster olabilir. Sadece köpeğinizle iyi anlaşması yeterlidir.

En uygun olduğunu düşündüğünüz hayvanı seçin ve uygun bir şekilde köpeğinizle tanıştırın. İyi birer arkadaş olacaklarını umuyoruz. Bu sayede, siz evde yokken ikisi de birbirlerinin varlıklarıyla huzur bulacaklardır.

Köpeğini evde yalnız bırakanlar için hazırladığımız bu listeyi, bir daha ki evden ayrılışınızda mutlaka deneyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.