Köpeklerin Cinslerine Özel Köpek Mamaları

Her köpek eşsizdir, bu nedenle de her bir köpek kendi cinsine, yaşına ve boyutlarına göre hazırlanmış özel bir mamaya ihtiyaç duyar. Köpeklerin cinslerine özel köpek mamaları alarak, hayvanların herhangi bir sağlık sorunu ve bozukluğu yaşamasını engellemeye yardımcı olmuş olursunuz.
Köpeklerin Cinslerine Özel Köpek Mamaları

Son Güncelleme: 01 Eylül, 2018

Her evcil hayvan, kendi ihtiyaçlarına uygun bir beslenme düzenine sahip olmalıdır. Bu nedenle farklı büyüklükteki köpekler ve farklı köpeklerin cinslerine özel köpek mamaları ile ilgili bilgi edinmeniz önemlidir. Bu makalede her köpeğe özel hangi tür mamaların var olduğunu ve köpeğiniz için hangi mamanın en iyisi olduğunu bulabilirsiniz.

Köpeğin Boyutuna Göre Besin İhtiyaçları

Konu köpeğinizin maması olduğunda, küçük bir köpeği beslemek ile orta ya da büyük bir köpeği beslemek elbette ki aynı olmayacaktır. Her bir köpeğin farklı miktarlarda mamaya ihtiyaç duyduğu gerçeği bir yana, aynı zamanda her köpeğin boyutlarına göre uygun olan beslenme ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Ki bu ihtiyaçlar da tabii ki her köpeğe göre değişkenlik gösterir.

  1. Küçük Köpekler

Her ne kadar öyle gibi görünmese de, minyatür köpek cinslerinin, daha büyük köpeklere nazaran daha fazla enerjisi vardır; bu nedenle de metabolizmaları daha hızlıdır. Unutmayın ki, bu köpeklerin mideleri küçüktür ve bu yüzden de çok fazla miktarlarda mama yiyemezler.

Küçük bir köpeğin beslenme düzeni yüksek enerji içeren yiyecekler ve kolayca çiğnenebilir ve sindirilebilir besinler içermelidir.

küçük köpeklere özel mama
  1. Orta Boy Köpekler

Bu gruba dahil olan köpek cinsleri arasında, kötü beslenme ile ilgili bazı sağlık problemleri yaşayabilen çoban köpekleri, Beaglelar ve Spanyeller de vardır.  Orta büyüklükte olan köpeklerin ihtiyaçlarının küçük ve büyük boy köpeklerin ihtiyaçları arasında olduğunu söylemek mümkündür, yani veteriner sizin köpeğiniz için özel bir beslenme düzeni oluşturmalıdır.

  1. Büyük Köpekler

Bu köpeklerin diğerlerinden daha fazla yediği doğru olmakla birlikte; Newfoundland, Alman Çoban Köpeği ya da Bulmastif gibi büyük köpekler genelde küçük köpeklere oranla daha az aktif olurlar.  Bunun anlamı ise bu köpeklerin aslında kilo alma ihtimalinin daha yüksek olduğudur. Kilo alımı, dengesiz bir beslenme ile ilişkili olan kemik problemlerine yol açabilir, bu nedenle bu köpeklere özel mama vermek çok büyük bir önem taşır.

Hangi Cins Köpeğe Hangi Mama Uygundur?

Hayvanın büyüklüğünü bir kenara bırakacak olursak, köpekleri beslerken göz önünde bulundurmanız gereken başka konular da vardır. Köpeğin hangi cins olduğu da bu konulardan biridir. Örneğin, basık burunlu bir köpek, uzun burunlu bir köpekle aynı olmayacaktır. Hatta uzun tüylü bir köpek de kısa tüylü bir köpekle aynı beslenme düzenine sahip olmaz.

İyi haber ise evcil hayvan mağazalarında ve veteriner kliniklerinde farklı köpek cinsleri, boyutları ve yaşları için farklı köpek mamaları bulunur. Ticari markalar ise köpeğinizin ihtiyaçlarına uygun mamalar ile ilgili pek çok seçenek sağlar.

Köpek maması, hayvanın özel besin ihtiyaçlarına uygun olarak imal edilir. Çünkü bu şekilde hayvanın iyi beslenmesine olanak sağlar ve bazı hastalıkları da önler. Her köpek cinsi için bazı köpek maması seçeneklerini şu şekilde sunabiliriz:

  1. Buldog

Diğer kısa kafalı (brekisefal) köpeklerde olduğu gibi, buldog cinsi köpekler de genellikle yediklerini geri çıkarırlar; çünkü soluk boruları çok kısadır ve çeneleri de düzgün bir şekilde kapanmaz. Dolayısı ile, yemeklerini iyice çiğneyemedikleri için, bu cins köpeklere özel üçgen şekilli ve belirli bir boyutu olan mama gereklidir.

  1. Alman Çoban Köpeği

Bu köpek cinsinin sahip olduğu temel problemlerden birisi, belirli bir yaşa ulaştıktan sonra kemiklerinin – özellikle de kalça kemiklerinin – çok güçsüz olmasıdır. Ayrıca eklemlerle ilişkili çok çeşitli hastalıklar da yaşayabilirler. Bu nedenle bu cins köpeklerin mamaları kalsiyum ve kemikleri güçlendiren diğer besinleri içermelidir.

  1. Border Collie

Bu köpek cinsinin hassas bir midesi vardır ve yemek yedikten sonra kusma, rahatsız olma ya da acı çekmeye meyilli hayvanlardır. Eğer Border Collie cinsi bir köpeğiniz varsa ya da bu cins bir köpek sahiplenmek istiyorsanız; o halde bu köpekleri, bağırsak florasını dengelemek için ideal miktarda protein ve lif içeren özel bir mama ile beslemek iyi bir fikir olacaktır.

köpeklerin cinslerine özel köpek mamaları
  1. Chihuahua (Çivava)

Bu minik köpeğin “hassas ve yumuşak bir damak tadı” vardır ve öyle her çeşit mamayı yemez. Ancak yine de endişelenmeyin. Üreticiler, bu köpeklerin o minik ağızlarına uygun boyutlarda ve köpeklerin sevebilecekleri koku ve lezzete sahip olan özel tür mamalar imal etmişlerdir.

  1. Saint Bernard

Saint Bernard’lar günümüzde var olan en büyük köpek cinslerinden bir tanesidir. Ağırlıkları 45 kiloya kadar çıkabilir ve bu köpekler sadece çeşitli protein ve vitaminler içeren bir mamaya değil; aynı zamanda karnitin (L-carnitine) gibi amino asitler ve mineraller içeren bir mamaya ihtiyaç duyarlar. Böylece, Saint Bernard cinsi köpeğiniz bu mamayı yediği zaman kendisini daha enerjik hissedecek ve kemikleri güçlenecektir. Ayrıca bazı hastalıklara yakalanma ihtimali de daha düşük olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.