Köpeğinizin Oyuncağını Sahiplenmemesi İçin İpuçları

Sahiplendikleri şeylerden vazgeçmekten hoşlanmayan belli köpek cinsleri vardır. Hatta onları ondan almaya çalışırsanız agresifleşebilirler. 
Köpeğinizin Oyuncağını Sahiplenmemesi İçin İpuçları

Son Güncelleme: 01 Temmuz, 2019

Köpeğinizin davranışları, küçükken aldığı eğitim gibi pek çok faktöre bağlıdır. Oyuncaklarını aşırı derecede sahiplenen bir köpek, yavruyken çok yumuşak bir dönem geçirmiş olabilir. Anksiyete bozukluğu da bir ihtimaldir. Bu yazıda vereceğimiz ipuçları sayesinde bu davranışın nasıl önleneceğini öğrenebilirsiniz.

Köpekler neden oyuncaklarını aşırı sahiplenirler?

Köpeğinizin alışkanlıklarını değiştirmeyi denemeden önce onun neden bu şekilde davrandığını anlamanız önemlidir. Eşyalarını aşırı derecede sahiplenen bir köpek ona ait olan hiçbir şeyi vermek istemez. Onunla oynarken bile oyuncağını almaya kalkıştığınızda agresifleşebilir.

Bu duruma yol açan pek çok neden olabilir. Bu yüzden onların aşırı sahiplenici davranışlarını düzeltmek için bazı tekniklere başvurmadan önce bu sebeplerin neler olduğunu anlamanız önemlidir.

1. Güvensizlik

Güvende hissetmeyen bir köpek tehlikeli olabilir. Bunu göz ardı etmemelisiniz. Bir hayvan kendini tehdit altında hissettiğinde vereceği ilk tepki saldırmak olacaktır.

Oyuncaklarını yatağında veya kişisel alanında tutması ve kimsenin onlara dokunmasına izin vermemesi “kaynakların korunması” olarak bilinen davranışın net bir göstergesidir. Bu, köpeğin ona ait olan şeyleri savunmak için her şeyi yapabileceği anlamına gelir.

Ona ait olan bir şeyi kaybetme korkusu daha önce sokaklarda yaşamış olan hayvanlarda görülebilir. Ayrıca yavru köpekleri ellerinden alınmış olan anne köpeklerde de bu davranışa rastlanabilir. Ancak bu aynı zamanda halihazırda pek çok oyuncağı ve objesi olan hayvanların da gösterebileceği bir davranıştır.

2. Genetik

İster inanın ister inanmayın oyuncak istiflemeye ve onlara takıntılı hale gelmeye daha eğilimli olan bazı köpek türleri vardır. Elbette kimse köpekleri, genetik davranışları nedeniyle suçlamamalıdır.

köpek ve oyuncağı

Köpeğinizin cinsi Golden Retriever, Jack Russell Teriyer, Rottweiler, Border Collie veya Cocker Spaniel ise büyük ihtimalle aşırı sahiplenici davranışlar gösterecektir.

3. Stres ve anksiyete

Bu iki duygu, köpeğinizin, oyuncaklarını koruma ve onları paylaşmak istememesinin ötesine geçen sorunlar yaratabilir.

Yağmur yağması, köpeğinizin saatlerce tek başına evde kalması veya evde tuhaf bir şeyin olması gibi durumlarda, hayvan, ona ait olan şeyleri savunmaya çalışacaktır.

Köpeğinizin Oyuncağını Aşırı Sahiplenmemesi İçin İpuçları

Köpeğiniz sevgi ve şefkatle bir şeyler öğrenmesi gereken ancak aynı zamanda disipline ve adanmışlık göstermeye ihtiyacı olan küçük bir çocuk gibidir. O halde durumun daha kötüye gitmesi için beklememelisiniz.

Aksi takdirde eşyalarını korumaya çalışırken hırıldayabilir, birini ısırabilir veya incitebilir. Köpeğinizin oyuncaklarını aşırı sahiplenmesini önlemeniz için size vermek istediğimiz ipuçları şöyle:

1. Oyuncağını bırakmasını emredin

Hayvanların emirlerinizi anlaması için onları kısa ve basit tutmalısınız. “Bırak” demek “O oyuncağı aldığın yere bırak” demekten daha etkilidir. Unutmayın hayvanlar sizin cümlelerinizi rasyonelleştiremezler.

köpek ve oyuncağı çimler

Onu evin içinde kovalamak yerine, oyuncağını alır almaz ona “bırak” emrini verin ve bıraktığında da onu ödüllendirin. Bir alışkanlığa dönüşene kadar bu egzersizi gün içinde pek çok kez tekrar edin.

2. Size vermesini emredin

Oyuncağını yere bırakmasını öğrendikten sonra ona vermeniz gereken ikinci emir oyuncağı size vermesidir. Bunu parkta size bir topu, çubuğu veya gidip neyi getirmesini istiyorsanız onu kullanarak yapabilirsiniz.

Emredici bir tonda “Bana ver” veya “Onu bana ver” gibi cümleler söylemeyi unutmayın. İstediğinizi yaptığında ona iltifat edin, onu ödüllendirin veya okşayın. Böylece bu alışkanlıkla pozitif bir davranış arasında ilişki kurabilir.

3. Stresli hale getirmeyin

Köpeğinizin alışkanlıklarını ve davranışlarını değiştirmek için işinizi bırakamazsınız veya dışarıda halletmeniz gereken işleri ihmal edemezsiniz. Ancak köpeğinizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Onu parka götürün, evin yakınlarında yürüyüşe çıkarın veya ayrılık anksiyetesini azaltacak bir aktivite yapın. Bu, şehirde yaşayan hayvanlarda çok yaygın olarak görülen bir durumdur.

Ayrıca köpeğiniz stresli günlerde – mesela fırtınalı bir günde – oyuncaklarına karşı aşırı derecede sahiplenici bir tutum takınıyorsa, onu eğitmek için güneşli bir günün gelmesini bekleyin. Böylece şimşek korkusuyla, değerli eşyalarından koparılmayı birbirleriyle ilişkilendirmeyecektir. Bu ipuçları oyuncaklarını aşırı sahiplenen bir köpek söz konusu olduğunda işe yarayacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.