Neden Köpeklere Bebek Muamelesi Yapmamalısınız?

Neden Köpeklere Bebek Muamelesi Yapmamalısınız?

Son Güncelleme: 24 Aralık, 2018

Hepimiz evcil hayvanlarımızı çok severiz ve bazen bunu gösterirken aşırılığa kaçabiliriz. Siz de köpeklere bebek muamelesi yapan evcil hayvan sahiplerinden biriyseniz, bu yazımızı mutlaka okuyun!

Köpeğimiz Bir Bebek Değildir

Tüylü arkadaşlarımızın ailemizin bir parçası olduğu ve onları çok sevdiğimiz doğrudur. Ancak köpeklerin de bizler gibi insan olduğunu düşünmek, onlar için pek iyi değildir.

Elbette ki bu, hayvanlarımızı sevmeyi ve ihtiyaç duydukları şeyleri onlara vermeyi bırakmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Bu aslında sadece köpeklere bebek muamelesi yapmaktan veya onlara sanki birer insanmış gibi davranmaktan kaçınmamız gerektiği anlamına geliyor.

Belki de köpeğimize “O bizim bebeğimiz” derken ona iyi davrandığımızı düşünüyor olabiliriz. Belki de köpeğimizin doğum gününü kutluyor ya da onu “evcil hayvan dostu” bir restorana yemeğe götürüyoruzdur.

Ancak ne yazık ki bu gibi alışkanlıkları olan çoğu insan, aslında kendi hayatlarındaki bir boşluğu doldurmaya çalışıyordur. Örnek vermek gerekirse; belki de kendi çocukları yoktur.

Bir köpeğin doğum günü partisine, bir yağmurluğa ya da sosyal medya profillerine ihtiyacı yoktur. Bu gibi davranışlar köpeğin iyiliği için yapılan şeyler değildir. Açıkçası bu davranışlar gerçekten de aşırı davranışlardır! Evcil hayvanlarınızın ihtiyaçları ise çok daha basit ihtiyaçlardır:

  • Yemek,
  • Barınma,
  • Sevgi ve hepsinden de öte,
  • Kurallar.
köpeklere bebek gibi davranmak

Köpeklere bebek muamelesi yapmak ve onlara sanki çocuğunuzmuş gibi davranmakla ilgili en büyük problemlerden biri de “sahip ebeveynler”in hayvanlarıyla (ya da bu durumda çocuklarıyla) aralarına sınır koymamalarıdır.

Bu insanlar, köpekleri yanlış davranışlar sergilediği zaman onlara ceza vermezler ya da köpeklerine doğru davranışın nasıl olması gerektiğini öğretmezler. Bunun yanı sıra, psikologlar, insanların evcil hayvanlarına bu kadar çok sevgi göstermekten ajite olduklarını söylemektedir.

Bu durumun da hem insan, hem de hayvan için iyi olmadığını belirtmişlerdir. Hiç şüphe yok ki; hayvanların bizlerin hayatında gerçekten de çok önemli bir yerleri vardır.

Ancak bizim de neden bir hayvana onu sevdiğimizi sürekli olarak söylemek istediğimizi ve bunu neden bir hayvanın asla anlayamayacağı sürprizler ve hediyelerle yapmak istediğimizi çözmeye çalışmamız gerekmektedir.

Neden Köpeklere Bebek Muamelesi Yapamazsınız?

İlk olarak, köpeğinize sanki sizin bebeğinizmiş gibi davranmayı bırakmak, onu daha az seveceğiniz anlamına gelmiyor. Farkına varmanız gereken nokta şudur ki; sizin bu davranışınız köpeğinize iyilik yapmaktan çok zarar vermektedir. Bir köpeğe bir bebekmiş gibi davranmamanız gerekir; çünkü:

Bir köpeğin disipline ihtiyacı vardır

Bir hayvan yanlış bir şey yaptığı zaman, hayvanın yüzünde oluşan “zavallı ben” ifadesi, onlara ceza vermememiz için bizlere uyguladıkları neredeyse kusursuz bir tekniktir.

Bir köpeğin, henüz bir yavru olduğu zamanlardan kalma bir eğitimi ve ona açıkça belirtilmiş bazı kuralları varsa, bu hayvanlar koltuğa atlamaya çalışmaz ya da örneğin, masada duran yemeği ona vermeniz için size yalvarmaz.

Üstelik, bu eğitim aynı zamanda köpeğinizin dört ayaklı bir insana “dönüşmesini” de engellemiş olur. Bu gibi sınırlar ve kurallar, mutlu ve sağlıklı bir ev hayvanınız olması için olmaz olmaz faktörlerdir.

Köpeklerin her şeyi koklaması gerekir

Bildiğiniz gibi biz insanların da bazı şeyleri tanımlayabilmek için koku alma duyumuzu kullandığımız zamanlar vardır. Fakat koklamak, köpekler için temel bir ihtiyaçtır.

Köpeğinizin bu temel ihtiyacını karşılamasını sağlayabilmek için onu parka götürmeli, diğer hayvanlarla etkileşim içerisinde olmasını sağlamalı, çöpteki teneke kutuları koklamasına izin vermeli ve sanki bir insanmış gibi ona parfüm sıkmamalısınız.

İçgüdülerine uymalısınız

Her ne kadar köpeğimizin bir bebek olduğuna ve “tek eksiğinin konuşmak” olduğuna inanmak konusunda ısrarcı olsak da, gerçek şu ki; köpeğimize bir elbise ve ayakkabılar da giydirsek, bir köpek her zaman doğal içgüdülerini takip edecektir: Avlanma, çiftleşme, korunma vb.

İşte tam da bu nedenle, evcil hayvanımızın sahip olduğu tüm özelliklerini de kabul ederek bir köpek olmasına izin vermeli ve köpeklere bebek muamelesi yapmaktan bir an evvel vazgeçmeliyiz.

köpeğe insan muamelesi yapmak

Onları manipülatif yapacaksınız!

Sevgili tüylü arkadaşlarımızın bir ödül almak, yatağımızda uyumak ya da bazen onlara mama vermemiz için bile (daha önce onları beslemiş olsak dahi) sanki bir sorunları varmış, mutsuzlarmış ya da bir şeye ihtiyaçları varmış gibi görünme “kapasiteleri” vardır.

Köpeğimizin her ani isteğine karşı kendimizi kaybetmememiz ve o küçük “lütfen” diyen yüz ifadelerini her gördüğümüzde kendimizi suçlu hissetmememiz çok önemlidir.

Evcil hayvanlarınız hayatınızdaki bir boşluğu dolduramazlar

Pek çok insan evcil hayvanlarını kendi çocukları gibi görür; çünkü kendi çocukları yoktur ya da artık yetişkinliğe erişmiş ve yanlarından taşınmış çocukları vardır. Yalnız yaşan insanlar için bir köpek evlat edinmek harika bir fikirdir.

Fakat bir köpekle kurduğumuz iletişim diğer insanlarla kurduğumuz iletişimin yerine geçemez. Çocukları olmayan bazı çiftler köpeklerine “bebekleri” olarak seslenir ve köpeklere bebek gibi muamele eder. Ancak bir evcil hayvanın, bir insanın sosyal hayatı yerine konamayacağını bilmemiz, duygusal sağlığımız açısından çok büyük önem arz eder.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.