Köpeğinizin İyi Göremediğini Nasıl Anlarsınız?

Görme duyusu zayıfladığı takdirde köpeğiniz bazı belirtiler gösterecektir. Ne var ki köpekler, iyi gelişmiş işitme ve koku duyuları sayesinde görme eksikliğine rağmen iyi bir yaşam kalitesine sahip olabilir. 
Köpeğinizin İyi Göremediğini Nasıl Anlarsınız?

Son Güncelleme: 04 Mart, 2019

Görme en önemli duyulardan biridir çünkü çevremizi görmemizi ve istediğimiz yere gitmemizi sağlar. Diğer duyularla birlikte görme, köpeklerin dünyayı farklı görmelerini sağlar. Peki ama köpeğinizin görme eksikliği varsa ne yapabilirsiniz? Daha da önemlisi, köpeğinizin iyi göremediğini nasıl anlarsınız?

Görme kaybı tüm hayvanlar için yıkıcı bir durumdur ancak dünyanın sonu değildir. Köpekler, çevrelerindeki dünyayı anlamalarına yardımcı olan farklı duyulara sahiptir. Körlüğün nedenleri değişkendir ve köpeğinizin iyi görmediğini anlamak düşündüğünüzden daha kolaydır.

Körlüğün nedenleri

Körlük, bir hayvanın bir veya her iki gözünde kısmi veya tam görme kaybı şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durum yaşlı köpeklerde yaygındır, ancak yenidoğan yavrularda da görülebilir.

Köpeklerde görme kaybı genetik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Anne baba veya önceki nesillerde bu durum varsa, köpekte de körlük olması muhtemeldir.

Bu durumlarda, köpeğin gözü farklı şekillerde etkilenir. Doğumda, köpek yavrusunun göz yapısında deformasyonlar olabilir. Kornea veya lens tam olarak gelişmemiş olabilir. Nadir durumlarda, hayvan gözünün tamamını kaybetmiş olabilir, ancak bu çok sık olmaz.

Bir köpeğin görme duyusunu etkileyebilecek başka hastalıklar da vardır. Katarakt ve diyabet, tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerin gözlerini de etkileyebilir.

köpeğinizin iyi göremediğini anlamak için muayene

Köpeğinizin iyi göremediğini anlamanın yolları

Ayrıntılara dikkat ederseniz,köpeğinizin gözlerinin görüntü ve hareketindeki değişiklikleri fark edeceksiniz. İşte köpeğinizin gözlerinde ortaya çıkabilecek değişikliklerin kısa bir listesi:

 • Beyaz bölgelerde kırmızılık
 • Bulanıklık
 • Mavi bir daire
 • Aşırı göz mukusu
 • Yaralanma veya kanama

Grip benzeri hastalıklar köpeğin görmesini etkileyebilir. Bununla birlikte, katarakt gibi diğer hastalıklar köpeğinizi tamamen kör edecektir. Bazen, hayvanın gözü iyi gözükür ama hayvan tuhaf davranmaktadır. Aşağıdaki örneklere bir göz atalım:

 • Birkaç metre uzakta olsanız bile köpeğiniz sizi bulmakta güçlük çekiyor.
 • Sürekli olarak etraftaki şeylere çarpıyor.
 • Sizi ilk bakışta tanıyamıyor.
 • Gece etrafı iyi göremiyor.
 • Oyuncaklarını ya da yemeklerini bulamıyor.
 • Dümdüz ileri bakmak yerine sürekli olarak zemini kokluyor.

Bu son belirtiler, köpeği yürüyüşe çıkarırken daha belirgin hale gelir. Bazen, sizi güvenli bir şekilde bulmalarını sağlamak adına dikkatini çekmek için köpeğinize sürekli olarak seslenmeniz gerekebilir. Daha ciddi durumlarda, köpeğinizin dışarı çıkmadan önce endişelendiğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, köpeğin bilinmeyen bir maceraya atılmaktan korkmasıdır.

Sevimli dostunuz bu belirtileri gösteremiyorsa bu, köpeğinizin iyi göremediğini düşünmeniz için bir nedendir. Bu durumda yapılacak en acil şey, gerekli testlerin yapılması ve göz sağlığını kontrol etmesi için onu bir veterinere götürmektir. Körlük teşhisi konulursa bu, köpeğiniz için dünyanın sonu değildir.

göz hastalığı olan köpek

Dünyayı görmenin farklı yolları

Görme duyusu (tüm hayvanlar için olduğu gibi) köpekler için de temeldir. Ancak çevrelerini gözlemlemek için en çok güvendikleri duyu bu değildir. Koku alma duyusu tanıdıkları yerleri bulmalarında kilit bir rol oynar.

İnsanlardan farklı olarak köpeklerin burnu daha güçlüdür. Koku duyuları sayesinde kiminle olduklarını ve nereye gideceklerini bilirler. Köpeklerin kulakları da benzer şekilde çalışır. İnsan kulağından çok daha düşük frekansları yakalayabildikleri için köpekler, çok uzaktaki sesleri duyabilir.

Kör doğan yavrulara gelince, birçok durumda insanlar köpeklerinin göremediğini hemen anlayabilir. Neden mi? Çünkü bu hayvanların çok gelişmiş başka duyuları vardır. Görme kaybı diğer duyuların gelişmesini sağlar, bu yüzden diğer köpeklerden farksız bir şekilde büyüyebilir ve etraflarını keşfedebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Plummer, C. (2016) Diagnosing Acute Blindness in Dogs. TODAY’S VETERINARY PRACTICE | An Official Journal of the NAVC.
 • Posporis, C., Beltran, E., Dunning, M., Espadas, I., Gillespie, S., Barry, A. T., & Wessmann, A. (2019). Prognostic factors for recovery of vision in canine optic neuritis of unknown etiology: 26 dogs (2003–2018). Frontiers in veterinary science, 6, 415.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.