Klepetan ve Malena, Birbirine Âşık İki Kuş

Klepetan ve Malena, mutlak sadakat hakkındaki bir hikâyenin başkahramanları olan leylekler. Yaralı dişi leylek, on dört senenin ardından hâlâ eşinin yardımıyla yaşıyor. Klepetan göç yolculuğundayken Stjepan Vokicm adlı Hırvat çiftçi, Malena'ya bakıyor. 
Klepetan ve Malena, Birbirine Âşık İki Kuş
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Beyaz leylek, birçok Avrupa kültüründe en sembolik kuşlardan biridir. Hırvatistan’da, birbirine aşık iki beyaz leylek yaşıyor. Aslında beyaz leyleklerin (ciconia ciconia), yaşamları boyunca aynı eşle yaşayan tek eşli bir kuş olduğu iyi bilinse de Klepetan ve Malena, hikâyeleriyle diğerlerinden ayrılıyorlar.

Birbirine Âşık İki Kuşun Hikâyesi: Klepetan ve Malena

Bu, doğu Hırvatistan’daki Slavonski Brod kasabasında bir çatı üzerinde yaşayan beyaz leylek çifti Malena ve Klepetan’ın hikayesi. Birbirine âşık bu iki kuş 14 yıldır beraber. Her sene üreme mevsiminde aynı yuvada yaşıyorlar ve 60’tan fazla civciv yetiştirdiler.

Bu durum aslında beyaz leylekler için oldukça yaygın. Ancak bu hikâyenin farklı yanı Malena’nın yıllar önce bir avcı tarafından vurulduğu için uçamıyor olması. Ancak bu durum, Klepetan’ın her yıl onunla çiftleşmek üzere geri dönmesini engellemiyor. Erkek kuş hala her kış Hırvatistan’dan Güney Afrika’ya göç ediyor.

Evet, belki inanmayacaksınız ama Klepetan, Malena’ya geri dönmek ve üreme sezonunu onunla geçirmek için her yıl 10.000 kilometreden fazla yol kat ediyor. Ona şefkat gösteriyor ve dünyaya yeni civcivler getirmesine yardım ediyor.

aşık kuşlar Klepetan ve Malena


Leyleklerin Göçü

Klepetan’ın her yıl yaptığı yolculuğu anlamak için beyaz leyleklerin bir Sahara göçmeni olduğunu bilmemiz gerekiyor. Beyaz leylekler Avrupa’nın kuzeydoğusundan Nil Nehri vadisine, Büyük Rift Vadisine ve hatta Güney Afrika’ya kadar göç eder.

İspanya da leyleklerin bu yol üzerindeki duraklarından biri. Son yıllarda, İspanya’da kalan İber kuşlarının sayısı artmıştır. Ne var ki Hırvat leylekleri her yıl göç etmeye devam ediyor.

Bu kuşlar insanların göç kavramını keşfetmelerini sağlamıştır. On dokuzuncu yüzyıl boyunca, gizemli yolculuklardan dönen leylekleri görmek mümkündü. Hatta bu leyleklerin birçoğunun vücudunda Afrikalı avcıların okları sıkışmıştı. İşte bu ok saldırılarından kurtulmuş hem talihsiz hem de şanslı leylekler sayesinde birçok Avrupalı, göç etmeyi keşfetti.

leyleklerin özellikleri

Bir Çiftçi ve Birbirine Âşık İki Kuş

Bu hikayede üçüncü bir kahraman daha var. Birbirine âşık bu iki kuş arasında, emekli çiftçi Stjepan Vokicm yer alıyor. Kış aylarında Malena ile ilgileniyor, çünkü sakatlanmış olan bu dişi kuş kendi başına zar zor yiyecek bulabiliyor.

Stjepan, evinin çatısına bir podyum inşa etmiş. Böylece Malena, çatıdaki yuvaya kolayca ulaşabiliyor. Zira yıllar önce yaralanmış olan Malena, uçamıyor. Ayrıca çiftçi Stjepan’ın yardımı sayesinde dişi kuş Malena, erkek kuş Klepetan’ın dönüşü için her şeyi hazırlıyor. Böylece, üreme mevsimi boyunca çift, civcivleri için kolayca yiyecek bulabiliyor.

Birbirine âşık ve ünlü iki kuş

İki âşığın hikâyesini her sene binlerce Hırvat takip ediyor.Öyle ki Malena ve Klepetan ülkenin en ünlü isimleri oldu. Hatta sponsorları bile var. Ayrıca yanlış anlaşılan bu göçmen kuşlar için elçilik yapmış oluyorlar, zira çatılara kurdukları dev yuvalardan rahatsız olan pek çok insan bu kuşları vurmaya devam etmekte.

Dediğimiz gibi bazı yerlerde insanlar bu kuşlara hâlâ kötü davranıyorlar. Oysa Klepetan ve Malena, beyaz leyleklerin muhteşem karakterinin bir örneği. Bu iki kuş, beyaz leyleklerin popülerleşmesini sağladı. Mesela, Avrupa’nın Alsas gibi bölgelerinde bir sembol hâline geldiler. Hatta Hırvatistan’ın bu bölgesinde Malena ve Klepetan’ın kendilerine ait sosyal medya hesapları bile var.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.