Kişilik Testi: Neden Köpekler Beni Sevmiyor?

Kendinize kızmayın! Eğer bir hayvan sizi sevmediyse, bunun birden fazla sebebi olabilir
Kişilik Testi: Neden Köpekler Beni Sevmiyor?

Son Güncelleme: 30 Ekim, 2018

Bir sokakta yürüyorsunuz ve kırmızı ışıkta durdunuz. Yanınızda da evcil hayvanıyla birlikte yürüşe çıkmış bir başkası var. Hayvana sevimli bir şey yapmak istediniz ama o kayıtsız kaldı, hatta daha olumsuz senaryoda size hırladı veya havladı. Üstelik bu ilk defa da olmuyor, sokakta gördüğünüz her hayvan size benzer şekilde davranıyor. Neden köpekler beni sevmiyor? Bu sizin gibi pek çok başka kişinin de kendi kendine sorduğu bir soru. Bu yazıda size sebeplerini anlatacağız.

Neden köpekler beni sevmiyor? Benim neyimi beğenmiyorlar?

Belki de biri size bunun sebebinin karma, etrafa yaydığınız enerji veya ruhunuz olduğunu söyledi. Ancak bu kanıtlanmış değil. Köpekler bizleri başka bir şekilde değerlendirir ve sevip sevmediklerine karar verirler. Bunun bir insan olarak davranışımızla veya benzeri şeylerle ilgisi yoktur.

köpekler

Köpekler tarafından neden sevilmediğini merak eden ve kendini suçlayanlar aşağıda listelediğimiz sebepleri bir düşünebilirler:

1. Sizinle ilgili bir şey onları huzursuz ediyor olabilir

Bu giydiğiniz kıyafetler, varsa gözlükleriniz, varsa sakalınız, yüksek sesle konuşamanız, ses çıkaran takılarınız, belki tekerlekli sandalye veya bastonla yürümeniz olabilir. Bütün bunlar, şapka takmak veya yüksek topuklu ayakkabı giymek bile bir hayvanı huzursuz edebilir. Aynı şey köpeklerin, küçük boyutları veya ani hareketleri sebebiyle çocuklardan uzak durmalarında da görülür. Eğer bir hayvan, hayatı boyunca her türden insanla sosyalleşmeye alışmışsa, özellikle herhangi bir insanla problem yaşamaz.

2. Onlara geçmişlerinden birini hatırlatıyor olabilirsiniz

Tabii ki köpeklerin de bir hafızası var, özellikle de acılı bir geçmişleri olmuşsa. Belki size kötü bir insan olduğunuz için köpeklerin sizi sevmediği söylendi. Ancak bunun asıl sebebi köpeğin geçmişindeki başka bir insan olabilir. Örneğin, bazı köpekler uzun boylu insanlardan hoşlanmaz, bazıları ince kadınlardan, bazıları da mesela elinde bir değnek tutanları sevmez… Unutmayın, tüylü dostlarımız hayatlarında önemli yer edinen olayları unutmazlar ve sizi, onları daha önce istismar etmiş birisiyle karıştırabilirler.

3. Vücut diliniz tehditkar olabilir

Köpekler sebepsiz yere insanlarla sorun yaşamazlar. Onlar kendilerini bekleyen potansiyel tehlikelere karşı devamlı tetikte dururlar ve her zaman savunmaya hazırdırlar. Onlara bağırarak, bazı el kol hareketleriyle veya kollarınız önde kavuşturulmuş şekilde yaklaşırsanız yanlış bir şey yapmış olabileceklerini veya cezalandırılacaklarını düşünebilirler. Tersine, eğer hayvana yaklaşımınız daha açık, sevecen ve normal olursa kendini size daha yakın hisseder.

Bu tarz durumlar, köpeklerden korkan insanların da başına sıkça gelir. Köpekler korkuyu hisseder, başka bir deyişle bir insanın (ya da bir canlının) duruşundan bunu anlarlar. 

sevmeyen köpek

4. Kendi bölgelerini korumak istiyor olabilirler

Eğer köpeklerin sizi neden sevmediğini merak ediyor ancak aldığınız cevaplar sizi tatmin etmiyorsa, belki de soruyu değiştirmelisiniz: Bu hayvanları tahrik edecek ne yapıyorsunuz? Köpekler, kendi bölgeleri ve sevdikleri konusunda son derece korumacıdır. Bu yüzden, sahibiyle birlikte olan bir köpeğe fazla yaklaşırsanız, muhtemelen sevdiği kişiyi korumak için tepki gösterecektir.

Hatta kıskandıkları için insanlara kötü davranan köpekler bile var. Örneğin, sahiplerinin sevgisini bir başkasıyla paylaşma tehdidi hissetmeleri gibi. Bir köpeğin, sahibinin sevgilisinden veya eve yeni gelen bebeğinden, artık sahibi onu eskisi gibi sevemeyecek diye nefret ettiğini hiç duymadınız mı?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.