Quito-Ekvator'da Hayvan İstismarı Cezalandırılıyor

Bir ülke, hayvan istismarı ile mücadele konusunda somut adımlar atıyor
Quito-Ekvator'da Hayvan İstismarı Cezalandırılıyor

Son Güncelleme: 08 Ağustos, 2018

Hayvan istismarı dünya çapında trajik bir gerçek. Ve insanlık var olduğundan beri, bunun süregelen bir gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, iletişim teknolojisindeki gelişmelerden dolayı bu sorun daha şeffaflaştı. Tango’nun dediği gibi: Mücadele zalimdir ve çok mücadele etmek gerekir. Yine de bazı ilerlemeler sayesinde, adaletsizlikler ortadan kalkmaya başlıyor.

Hayvan Hakları ile Günlük Mücadelede İlerleme ve Geriye Gitme

hayvan istismarı
Fuente: www.stopalmaltratoanimal.com

Sürekli olarak farklı türlerdeki hayvan istismarı ile ilgili haberlerle karşılaşıyoruz. Ayrıca, masum hayvanları korumak için yapılan mücadele girişimleri ile ilgi sık sık haberler duyuyoruz.

Latin Amerika bu konuda büyük adımlar atıyor. Doğrusu şu ki, tüm ilerleme ve geriye götürme çabalarına karşın, bu sorun dünyanın farklı yerlerinde ele alınmaya başlandı.

Örneğin Ekvator’da,  insanların hayvanlar için Ulusal Yas ilan ettiği bir gün var. Dulce adında dişi bir köpeğin zoofili vakasında kurban olmasının ardından hayvanlar için böyle bir yas günü ilan edildi.

Zoofili vakası nedeni ile, Ekvator’da Quito ve diğer şehirlerde, hayvan tacizinin suç sayılacağı yasaların yürürlüğe girmesinin talep edildiği protestolar düzenlendi. 

Dulce’nin Yürek Burkan Hikayesi

Dulce, güney Quito’da bulunan Ecuatoriana’daki bir mahalleden, Ekvator Hayvan Koruma Vakfı’nın (PAE) üyeleri tarafından kurtarıldı.

Veterinerler Dulce’yi muayene ettiklerinde, köpeğin vajinal ve rektal dokularının tamamen tahrip edildiğini görebiliyordu. Ancak daha da kötüsü, bu tüylü yavru – küçük yetişkin melez ırk –aç bırakılmış ve ona dokunulduğu anda kemiklerini hissedebileceğiniz bir hale gelmiş.

Tedavi uzmanları, daha fazla acı çekmesini önlemek için ötanazi uygulanmasına karar verdiler çünkü, dokuları yeniden inşa etmeye kalkmak bu durumdayken ancak daha fazla acı çekmesine sebep olurdu.

Ekvator Hayvan İstismarı Mevzuatını Genişletmek İstiyor

Her ne kadar, Kapsamlı Organik Ceza Kanununda istismar konusu yer alsa da, Ekvator’lu aktivistler, Hayvan Refahı Organik Yasasının (LOBA) yaptırımında ilerleme sağlanmasını talep ediyorlar.

Bu proje, yalnızca evcil hayvanların değil, tüm hayvanların haklarını içerecek şekilde bir mevzuat oluşturulmasına çalışıyor.  Örnek olarak, düzenlenmeye çalışılan konular:

  • Hayvanların halka açık gösterilerde kullanılması.
  • Evcil hayvan ticareti ve satış amaçlı yapılan fuarlar.
  • Yaşayan hayvanların araştırma amaçlı deneye tabii tutulması.
  • Kentlerdeki vahşi hayat yaşamının korunması

Ayrıca bu girişim, önceden kısırlaştırılmış hayvanların sahiplenilmesini de teşvik etmektedir. 

Mevcut Mevzuat Neleri Kapsıyor?

Yürürlükte olan Kapsamlı Organik Ceza Kanununda hayvan istismarına yönelik yalnızca iki madde var.

Madde 249; kasıtlı veya ihmal sonucu bir evcil hayvana zarar verme, yaralama ve fiziksel bütünlüğünü bozma suçlarından 50 ila 100 saat arası toplum hizmetinde çalışma cezası. Ayrıca, hayvanın hayatını kaybetmesi durumunda, ölüme sebebiyet veren kişiye 3 ila 7 gün arasında hapis cezası.

Madde 250; öte yandan, köpek dövüştürme ile ilgili bir mevzuat var. Buna göre aşağıda belirtilen suçları işleyen kişilere 1 hafta ila 10 gün arasında hapis cezası:

  • Köpekleri dövüş için eğitim almaya ve dövüşlere katılmaya zorlamak.
  • Bu tip yasa dışı faaliyetleri organize etmek, tanıtmak veya planlamak.

Eğer köpekler sakatlanır, yaralanır veya ölürse, hapis cezası iki hafta ila dört ay kadar uzatılıyor.

Değişim İçin Eğitim

kedi köpek ve çocuklar

Buna ek olarak, Ekvator’daki başkent de dahil pek çok şehirde, hayvan istismarını cezalandırmak için belediye yasaları uygulanmaktadır. Bazı yerlerde sıkı sıkıya uygulanırken, diğerlerinde daha toleranslı uygulanılır. Dahası, bazı şehirlerde doğrudan düzenleme yoktur.

Ayrıca, köpek sahiplenilirken, diğer evcil hayvan çeşitlerinin göz ardı edilmemesine dair ulusal bir mevzuat da mevcut.

Esasında, mükemmelleştirilebilecek yönetmeliklerin ötesinde, yaklaşımda temel bir değişiklik yapılmalıdır.  İnsanları çocukluklarından itibaren, özellikle hayvanlara ve genel olarak da doğaya saygılı olmaları konusunda eğitmek bunlardan bir tanesidir. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.