Kirpiler Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Bir evcil hayvan olarak gittikçe daha popüler hale gelen bu küçük memeli, sekiz yıllık bir yaşam beklentisine sahiptir. Sempatik görünmesine rağmen, kendisini tehdit altında hissettiğinde okları ile kendini savunacak, bölgesini koruyan bir hayvandır. Bu yüzden bu hayvanın genç yaşta insanlara alışması önemlidir.
Kirpiler Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz Her Şey

Son Güncelleme: 04 Haziran, 2019

Bu hayvan, son yıllarda popüler olan oldukça ilgi çekici bir evcil hayvandır. Bunun nedenlerinden biri, bazı uluslararası şirketlerin televizyon reklamlarından gelen aşırı ilgi olabilir. Bu makalede kirpiler hakkında bazı bilgileri bulabilirsiniz. Okumaya devam edin!

Çarpıcı derecede güzel hayvanlar olan kirpiler hakkında bilgiler

Kirpiler söz konusu olduğunda, okları, en bilinen özellikleri ve aynı zamanda insanların onlardan korkmasına en çok neden olan şeydir. Ancak, kirpilerin tatlı yüzlerini ve gözlerinde var olan sevimli parıltıyı gördüğümüzde bu korku hemen kaybolacaktır.

Kirpiler hakkında genel bilgiler: Özellikleri

Kirpiler hakkında bilmeniz gereken bir diğer gerçek ise, onlara sert görünümlerini veren oklarının keratinle kaplı içi boş tüylerden başka bir şey olmadığıdır. Kirpilerin okları ile ilgili var olan bazı efsanelerin aksine, kirpiler oklarını dart okları gibi fırlatamaz. Ve elbette, bu oklar zehirli değildir.

Bu hayvanın gözleri ile burnu arası oldukça ayrıktır. Küçük burunlarının ucu, onları daha da şirin yapan özelliklerinden bir diğeridir. Bu hayvanlar, kirpinin türüne bağlı olarak genellikle kahverengi ya da siyah olur.

Kulakları küçük ve sivridir. Bununla birlikte kulaklarının küçük, uçlara doğru sivrilen ve başlarıyla birleşen yuvarlak uçları vardır. Bir kirpinin göğüs kısmı, bacakları ve elleri pembedir ve hayvanın neredeyse hiç tüyü yoktur.

Bir kirpi beslemek ve kirpilerin doğal yaşam alanları

Kirpiler ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri beslenmeleri ile ilgilidir. Bu hayvanlar vejetaryenlerdir ve beslenmeleri temel olarak böceklere, meyvelere ve sebzelere dayanmaktadır. Ayrıca kedi maması da yiyebilirler, çünkü sindirimi kolaydır.

kirpilerin doğal ortamı

Doğal yaşam alanları ve menşe yerleri Avrupa, Asya ve Afrika’dadır. Ancak, kirpiler artık çok popüler evcil hayvanlar haline geldiği için, diğer kıtalara da yayılmışlardır. Böylece, bu hayvanlar artık dünyanın hemen her köşesinde bulunabilir.

Bu hayvanların evcil hayvan olarak talep görmeleri bu türün nüfusunun artmasına neden oldu. Tabii ki, her zaman bir olayın iki tarafı vardır, ancak şu an bu konuya değinmemize gerek yoktur.

Kirpiler hakkında genel bilgiler: Davranışları

Her ne kadar öyle görünmeseler de, kirpiler de köpekler ve kediler gibi bulundukları bölgeyi sahiplenen hayvanlardır. Eğer sahiplendikleri bölge olası bir tehdit altındaysa, en iyi silahını kullanacaktır: Oklarını.

Bunun yanı sıra, kirpiler bağımsız hayvanlardır. Eğer evcil hayvan olarak bir kirpi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, bu akılda tutulması gereken bir şeydir. Bu hayvanlar, özellikle sahiplenilen kirpi yetişkin bir kirpiyse, bir ailenin bir üyesi olmaktan hoşlanmayacaklardır.

Bu nedenle, eğer bir kirpi edinmek istiyorsanız, onları henüz birer yavruyken sahiplenmeniz tavsiye edilir. Böylece hayvanlar daha sosyal olur ve aile hayatına alışmaları daha kolay gerçekleşebilir.

kirpilerin davranışları

Hiç şüphesiz ki, korktuğunda tortop olmak, bir kirpinin en iyi bilinen özelliğidir. Özgün ve dairesel kaslarının esnekliği sayesinde küçük bir top gibi olabilirler. Bu aynı zamanda kendilerini savunma yöntemlerinden biridir.

Bu yüzden, bir kirpiyi yakalamaya çalıştığınız zaman, hayvan bu şekilde davranırsa şaşırmayın. Üstelik, size güvenene kadar kendini göstermeyecektir. Tıpkı hamster gibi, kirpiler de mükemmel tırmanıcılardır. Bir kafes satın alırken bunu da aklınızda bulundurmanız gerekir, çünkü kafesin üzerinde mutlaka bir kapak olması gerekir.

Evcil hayvan olarak sahiplenebileceğiniz kirpi çeşitleri

Tüm kirpi türleri bir evcil hayvan olarak tercih edilebilir hayvanlar değildir, hatta bazılarının evcil hayvan olarak sahiplenilmesine izin dahi verilmez. Bunlardan en yaygın olanları pigme kirpiler ya da Mısır kirpileridir, ancak sahiplenebileceğiniz başka türler de vardır. İşte bunlardan birkaçı:

  • Batı Avrupa kirpisi: Bu kirpi Avrupa’dan gelir ve bu kıtada evcil hayvan olarak bulunma bakımından en yaygın olanıdır.
  • Balkanlar kirpisi: Rengi nedeniyle Batı Avrupa kirpisinden farklılık gösterir. Koyu kahve rengindedir ve göğüs bölgesi tamamen beyazdır.
  • Mançurya kirpisi: Kirpilerin en büyüğüdür ve günümüzde Rusya, Kore ve Çin’de yaşamaktadır.
  • Beyaz karınlı kirpi: Afrika’da yaşar ve baş kısmının daha koyu tonları varken, vücudu tamamen beyazdır.

Bunlar sadece kirpi türlerinin bazılarıdır, fakat evcil hayvan olarak besleyebileceğiniz daha pek çok kirpi vardır. Hayatınıza bir kirpi sokmaya karar verirseniz, evlat edineceğiniz hayvanın ülkenizde yasal olduğundan emin olun.

Kirpilerin, evcil hayvan olarak mı yoksa vahşi bir ortamda mı yaşadıklarına bakılmaksızın, ortalama 8 yıllık bir yaşam beklentisi vardır. Bir kirpi edinmeye karar verirseniz, kirpinizin aile hayatınıza uyum sağlayabildiği takdirde iyi bir evcil hayvan olabildiğini göreceksiniz. Bir evcil hayvan sahibi olmak oldukça eğlencelidir, bunu siz de göreceksiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.