Kedinizle Birlikte Uyumanın 5 Faydası

Kedinizle Birlikte Uyumanın 5 Faydası

Son Güncelleme: 09 Temmuz, 2018

Yatağınızdayken güzel bir tüy topu size doğru süzüldüğünde nasıl hissedersiniz? Ne olursa olsun harika hissettiğinize eminim. Bu sizin ve kediniz için dokunaklı ve duygusal bir deneyimdir. Bu çok özel bir andır çünkü kediler genellikle çok şefkatli değildir. Aşağıda, kedinizle birlikte uyumanın başlıca faydalarını okuyabilirsiniz.

Kedinizle birlikte uyumak – Sevgi göstergesi

kedi ile uyumak

Kediler genellikle, sevildiklerini hissettikleri zaman sevgilerini ve arkadaşlıklarını gösterir. Bu nedenle, bir kedi sizinle yatmaya karar verdiyse, minnettar olmalısınız. Kediler eşsiz yaratıklardır. Örneğin, sahibinin yatağında oynamaya bayılırlar ve hatta başkalarını kendi eğlence ve oyunlarına dahil ederler. Ayrıca soğuk günlerde sıcak yerleri severler. Aynı şekilde, yüzünüze yaklaşmalarına izin verirseniz, size bir öpücük verir ya da soğuk burnunun ucuyla sizi dürterler.

Tabii ki kediler insanlara benzemez. Yavru olduklarında, bir zamanlar anneleriyle paylaştıkları sevgiyi hissetmek için birisi ile sevgi dolu bir bağ kurmaları gerekir. Böylece, büyüdükçe, genellikle sabahın erken saatlerinde sizinle birlikte vakit geçirmeyi tercih ederler. Hatta, sıkıldıkları, acıktıkları ya da banyoya gitmek için odadan dışarı çıkmak istedikleri zaman sizi uyandırırlar.

Kedinizle birlikte uyumanın faydaları

Kedinizle uyumanın pek çok avantajı vardır ama burada en iyilerinden bahsedeceğiz:

  1. Daha kuvvetli bir bağ

Bir kedi ile oluşturduğunuz bağ, bir köpekle oluşturulan bağ ile aynı değildir. Kediler bağımsız bir ruha sahip olarak daha yalnız hayvanlardır. Bununla birlikte, şefkate ihtiyaç duyduklarında, bunu özellikle isterler.

Yani, eğer evcil hayvanınız yatağa atlıyorsa – bir an için bile olsa – bu, onun için önemli olduğunuzun harika bir göstergesidir. Kediniz, gece veya gündüz, size her seferinde sevgi gösterdiğinde, ikiniz arasındaki bağ daha da kuvvetlenecektir.

  1. Bedava masaj

Yavru kedinin, annesini emerken karnına patisini koyması, onun duygusal hafızasında kalan bir eylemdir. Yani bir kedi iyi, sıcak ve güvenli hissettiğinde, sizi ön patileri ile yoğurmaya başlayabilirler. Bu davranış bazen “bisküvi yapmak” olarak adlandırılır.

Bu, bir kedinin sevgisini ve mutluluğunu göstermesi için harika bir yöntemdir. Bu şekilde, her sabah ya da akşam ( hiç de eğlenceli olmayan bir çizik yapmadığı sürece) kedinizin size masaj yaptığını hissedebilirsiniz.

  1. Daha iyi uyku alışkanlıkları

kedilerle uyumak

Bunun gerçekleşebilmesi için, evcil hayvanınızın gece davranışlarına aşina olmanız gerekir, çünkü uyku düzeniniz farklı olabilir. Örneğin, evcil hayvanınızın uyumaya gittiği sırada, ya da tam tersi olduğunda, siz uykudan uyanabilirsiniz. Ancak, ikiniz de aynı uyku düzenindeyseniz, bu harika olur!

Evcil hayvanınızın uyku düzenini bilmenizin yanı sıra, kendinize şunu sorabilirsiniz: Kedim sürekli uyanıyor mu? Uyandığında sessiz olacak mı? Örtünün altına girmek ister mi? Ayaklarımın ucunda mı, yoksa başını yastığımın üzerine koyarak mı uyumayı tercih ediyor? Bu soruların cevaplarını bilmek, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca araştırma, evcil hayvanları ile uyuyan kadınların daha huzurlu bir gece geçirdiğini göstermiştir.

  1. Vücut ısısının paylaşılması

Soğuk olduğunda biraz daha ısınmak isteyebilirsiniz. Eğer yalnız yaşıyor veya uyuyorsanız, kişisel ısıtma sisteminden daha iyi bir şey yoktur ve kedi tüyleri bu işi kesinlikle çok iyi yapabilir. Üşüdüğünüzde daha fazla kıyafet giymeniz ve daha fazla battaniye kullanmanız gerekse bile.

  1. Güvenilir bir çalar saat

Sabah kalkmakta sorun yaşarsanız, evcil hayvanınız erteleme yapamayacağınız güvenilir bir alarm saati olabilir. Güneş doğduğunda, kediniz yiyecek istemek için başınızın etini yer, kapıyı açmanızı ister ve hatta evden gittikten sonra sizin yerinizi dahi alır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.