Kedinizle Yan Yana Uyumak İçin Tavsiyeler

Kedinizin bütün gece sizin yanınızda uyumasını nasıl sağlarsınız?
Kedinizle Yan Yana Uyumak İçin Tavsiyeler

Son Güncelleme: 01 Eylül, 2019

Kedinizin yanınızda uyuması, ikiniz için de faydalı olabilir ancak rutinlerinizi bozma ve bir bağımlılık yaratma riski de vardır. Kesin bir şey söylemeden önce, uzun vadede ikiniz için de en iyi olanın ne olacağını düşünmelisiniz.

Kediniz yanınızda uyuduğunda uyku kaliteniz bundan etkilenir mi?

Bazı insanlar diğerlerinden çok daha hafif uyurlar. En ufak ses veya hareket gecenin tam ortasında uykularını kesintiye uğratabilir, özellikle de kediler söz konusu olduğunda, çünkü kediler çok huzursuz hayvanlar olabilirler. Sabahın erken saatlerinde çarşaflarınızla, onlara ilginç görünen gölgelerle ve hatta saçınızla bile oynamaya başlayabilirler.

Ayrıca, bir kedinin sirkadiyen (24 saatlik) ritimleri insanlarınkinden farklıdır. Kediler doğal avcılardır ve bizim tersimize, genelde geceleri aktif olurlar. Bunun yanında, kedilerin horlayabileceğini de unutmayın. Dolayısıyla, o sizin uykunuzu bölemeden önce, siz kedinizin uyku düzenini incelemelisiniz.

kedisine sarılıp uyumuş adam

Kedinizle yan yana uyumak: Mutlu bir kedi sağlıklı bir kedidir

Belki de kediniz sizinle, sizin yatağınızda uyumayı seviyordur ve korktuğunda veya üzgün olduğunda sizinle zaman geçirmek onun sakinleşmesine yardımcı oluyordur. Buna rağmen, kedinize bir şeyler öğretmek söz konusu olduğunda, en önemli şey sınırları çizmenizdir.

Bütün kediler farklı olsa da; bu, kedinizin patronun kim olduğunu anlamasını sağlayacaktır. Çoğu zaman, huzursuz, gergin veya kötü deneyimler yaşamış bir kedinin özel ilgiye ihtiyacı olacaktır.

Bu durumlarda, kedinizin iyiliği için bazı tavizler vermek zorunda kalabilirsiniz. Huzursuz ve gergin kediler, tüy ve kilo kaybı yaşayabilir ve sağlıklarını ciddi şekilde etkileyebilecek kendi kendine zarar veren davranışlar gösterebilirler.

Eğer birkaç gece sizin yanınızda uyuduktan sonra kedinizin davranışlarında açık bir ilerleme görüyorsanız ve sizin gece uykunuz da bölünmüyorsa, bu ikiniz için de en iyi çözüm olabilir.

Kedinizle yan yana uyumak: Tüylerine dikkat edin

Alerjiniz veya astımınız olmasa bile; hala kedinizin tüylerinde taşınan çöplere, toz partiküllerine ve mikroplara bir reaksiyon gösterebilirsiniz. Kediler tuvaletlerini bir kum kabına yaptıkları için, bu kumu evin geri kalanına da taşıyabilirler.

kedisini seven kadın

Amerika Astım ve Alerji Vakfı’nın yayınladığı bir rapora göre, Amerika nüfusunun %30’a yakını kedilere ve köpeklere alerjiktir. Eğer siz de aynı durumdaysanız ama hala evcil hayvanınızla beraber uyumak istiyorsanız, size yardımcı olabilecek hava filtreleme makineleri bulabilirsiniz.

Kedinizin gece uyumasını sağlamanın yolları

Önceden de bahsettiğimiz üzere, kediler gece aktif olan doğal avcılardır. Eğer kedinizin yanınızda uyuması isteğindeyseniz, aynı zamanlarda uyuyacağınızdan emin olmak için ikinizin de rutinlerinizi değiştirmeye çalışmalısınız. Bunun için yapabilecekleriniz:

  • Kedinizi gün içinde aktif tutun. Yapabileceğiniz en iyi şey, kedinizi yormak için sabah ve öğlen saatlerinde onu sevmek ve onunla oynamaktır. Ancak, çoğu insan evlerinden uzakta çalıştıkları için, bu her zaman kolay olmayabilir.
  • Kedinizi yürüyüşe çıkarın. Kediler için özel yapılmış bir tasma kullanarak kedinizi dışarıya çıkarıp onunla yürüyün.
  • Kedinize, onun zihnini meşgul edecek oyuncaklar verin. Mesela, bunun için bebek oyuncakları kullanabilirsiniz.
  • Gün içinde kedinizin oyuncaklarını etrafta bırakın, böylece kediniz uyumak yerine oyun oynayacaktır.
  • Uyumadan önce kedinizle oynayın.

Kediniz uyurken sizi rahatsız ederse ne yapmalısınız?

En kolay cevap, uyurken kedinizi yanınıza almamak. Eğer bu bir opsiyon değilse ve hala ikiniz için de en iyi olacak şeyin yan yana uyumak olduğunu düşünüyorsanız, odanızın bir köşesini bir ceza olarak onu koyduğunuz bir yere dönüştürün.

Kedinizi; parmağınızı ısırdığı, çok miyavladığı veya dikkatinizi çekmek amaçlı başka bir şey yaptığı her seferinde; sakinleşmesi için o köşeye koyun. Bu, eğer bunları sabah 5’te yapıyorlarsa özellikle kullanışlı bir metot.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.