Kedinizin Size Neden Bu Kadar Çok Benzediğini Biliyor Musunuz?

Kedinizin Size Neden Bu Kadar Çok Benzediğini Biliyor Musunuz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Evcil hayvanların çoğu zaman sahiplerine çok benzedikleri ispat edilmiş bir gerçektir. Hatta bazen sanki insanlar ve evcil hayvanlarının yüzleri aynıymış gibi bile görünebilir. Ve bizler çoğu zaman insanlar ve evcil hayvanları arasında benzerlikler ararız. Siz de kedinizin size benzediğini düşünüyor musunuz?

En İyi Kedi Tercihi

Bizler evlat edinmek için bir kedi seçerken, kişiliğimize en yakın olan kedileri arama eğiliminde oluruz. Aradığımız evcil hayvanın bizim zevkimize, ihtiyaçlarımıza ve tercihlerimize uygun olmasını isteriz. Bunun bir sonucu olarak, bizim karakterimize uyan köpekler, kediler ya da diğer hayvanları evimize almaya karar veririz.

Örneğin enerjik ve sportif bir insanın Doberman gibi güçlü ve çok fazla enerjisi olan bir köpek seçmesi çok büyük bir ihtimaldir.

Bazen bunun tersi olan durumlar da görülebilir. Bazı insanlar kendilerine çok benzeyen, bazıları ise kendi <kişilikleri ve görüntüleri ile tamamen zıt hayvanlar tercih ederler. Bu, psikolojik olarak bizlerin ya bizimle aynı karakterde olanlara ya da zıt karakterde olanlara ilgi duymamızdan kaynaklanır.

Sahibine Benzeyen Evcil Hayvanlar

yaşlı insanın kucağında oturan kedi

İnsanlar, evcil hayvanların sahipleri ile benzerlik gösterdiğini, çünkü onların bizim kişiliğimizin birer yansıması olduğunu söylerler. Hayvanlar, bizim tercihlerimize, alışkanlıklarımıza ve ilgi alanlarımıza sahip olma eğilimindedirler.

Köpekler ve Kediler

Bir kedi insanları vardır, bir de köpek insanları vardır. Bazı insanlar kedilerin özgürce davranmalarından keyif alırlar. Öte yandan bazı insanlar ise bir köpeğin bir sürüye ait olma ihtiyacı hisssederek evrimleşmesinden daha çok memnundurlar.

Ancak aynı zamanda kuş, iguana, kertenkele ya da tarantulayı bile bir evcil hayvan olarak tercih eden insanlar da yok değildir. Bu biraz da bizim karakterimizle ilişkilidir.

Peki Ya Siz Bir Kedi İnsanı Mısınız?

Yapılan farklı araştırmalara göre, kendisini kedi sever olarak tanımlayan insanların, zeka testlerinden daha yüksek puanlar aldığı ortaya çıkmıştır. Dahası bu insanların daha içe dönük olduğu ve toplum kurallarına ayak uydurmayı tercih etmeyen insanlar olduğu gözlemlenmiştir.

Eğer kendiniz gibi zeki bir varlığı tercih ediyorsanız, muhtemelen bir kedi sahibi olmak isteyeceksinizdir. Eğer sosyal olmaktan hoşlanıyorsanız ve aynı zamanda farklı ve bağımsız bir düşünme biçiminiz varsa, aynı durum sizin için yine geçerli olacaktır.

Siyasi Tercihlerle Bir İlgisi Var Mı?

Eğer bir kediye sahip olmayı tercih ettiyseniz, liberalizme karşı bir meyilinizin olması mümkündür. Time dergisi tarafından yapılan bir anket, liberal insanların evcil hayvan olarak daha çok kedileri tercih ettikleri sonucuna vardı.

İnsanlar üzerinde, egemenlikle ilişkili kişilik özellikleri ile ilgili testler yapılmıştır.  Test sonuçları, kedileri tercih eden insanların bu özellikler ile ilgili düşük puan aldıklarını ortaya koymuştur.  Dahası, kedisi olan insanlar daha çok yalnız ve apartman dairelerinde yaşama eğilimi göstermektedirler.

Kediniz Hakkındaki İstatistikler

Meksika’da bulunan Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü’ne göre, kedilerle yaşayan insanların büyük bir kısmı bekardır ve özellikle şehirlerde olmak üzere, geneli apartmanlarda yaşar. Buna karşılık, köpeği olan insanlar şehrin dışında, daha geniş alanlarda yaşama eğilimi gösterirler.  Ve genellikle çocukları olan ailelerdir.

Daha Maceracı, Açık Görüşlü, Daha Yaratıcı

Kedilerin doğaları gereği yalnız avcılar olduğunu ve geceleri daha aktif olma eğiliminde olduklarını unutmamak çok önemlidir.
Kediler gün boyunca neredeyse hiç görünmezler. Gece olduğunda ise dışarı çıkarlar. Gerçi yine de zaman zaman sosyal aktivitelere katılır ya da insanlarla oynarlar. Ancak bunu yaparken gösterdikleri ilgi oldukça sınırlı olur.

Söz konusu güven olduğu zaman, kedi sahipleri çoğu zaman oldukça kendinden emin insanlardır. Kendine güvenen insanlar, nazik, mütevazı ve dürüst insanlar olarak tanınırlar.

Farklı Kişilik Özellikleri

kedileri sevmek

Köpeklere gelince, onların karakterleri yaşadıkları hayat tarzından ya da sahip oldukları görevlerden çok büyük ölçüde etkilenme eğilimindedir. Aynısı insanlar arasında da olur.

Uzmanlar, bir çoban köpeği ya da bir işçi köpeğine sahip olan insanların daha dışa dönük, sosyal ve konuşkan olduklarını iddia etmektedirler. Bir tazı ya da bir beagle gibi bir arazi köpeği ile yaşayan insanlar ise cana yakın ve cömerttirler.

Teriyer sahibi olan insanlar, diğer canlılara bakmak ve belirli görevleri yapmaktan hoşlanan insanlardır. Daha empatiktirler ve diğer insanların duygularını daha iyi anlamaya çalışırlar.

Bütün bunlar gayet normal önermelerdir. Bir hayvanla yaşamayı düşünüyorsanız, birazcık size benzeyen bir hayvan bulmaya çalışın. Bu şekilde, evcil hayvanınız sizin yaşam tarzınıza uymayı başarabilecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.