Kedilerin Mobilyaları Tırmalaması Nasıl Önlenir?

Kedilerin Mobilyaları Tırmalaması Nasıl Önlenir?

Son Güncelleme: 07 Eylül, 2018

Kedilerin evdeki mobilyalara ve diğer eşyalara zarar verme ihtimali, bir kedi sahiplenmek isteyen kişileri düşündüren ciddi bir faktördür. Neyse ki, kedilerin mobilyaları tırmalaması önlenemeyecek bir problem değildir. Bu yazımızda sizlere, kedinizin mobilyalarınıza zarar vermemesi için uygulayabileceğiniz birkaç ipucu veriyoruz.

Tırmalamak, kediler için bir ihtiyaçtır. – karakterlerinin bir parçasıdır. Şimdi bunun nedenlerine bir göz atalım.

Kediler neden tırmalar?

kedilerin mobilyaları tırmalaması

Kediler için tırmalamak bir içgüdüdür. Bunu sadece eğlence amaçlı yapmazlar. Evcil olup olmaması veya doğal habitatında yaşayıp yaşamaması fark etmez, tüm kedigiller etrafında bulunan şeyleri tırmalarlar. Bunu, dokunun ölü katmanlarını tırnaklarından çıkarmak ve tırnaklarını sağlıklı tutmak için yaparlar. Buna kısaca, kedinizin manikür yapma şekli diyebiliriz.

Ayrıca, kediler tırmalayarak bölgelerini işaretlerler. Tırmalama yoluyla birbirleriyle iletişim kurarlar. Tırmalanmış bir yüzey gören kedi, o bölgenin başka bir kediye ait olduğunu farz eder.

Kediler için tırmalamanın bir diğer önemi ise stresi uzaklaştırması ve eklemlerin sağlıklı kalmasını sağlamasıdır. Kedilerin tırmalama nedenlerini açıklığına kavuşturduğumuza göre artık kedilerin mobilyaları tırmalaması için alınabilecek önlemlere geçebiliriz.

Kedilerin mobilyaları tırmalaması nasıl önlenir?

Tırmalama tahtası

Tırmalama tahtası olmayan bir kedi, evdeki eşyaları tırmalayacaktır. Bu nedenle, kedinizin mobilyalarınızı tırmalamasının önüne geçmek için yapacağınız ilk şey ilgisini çekecek bir tırmalama tahtası almak olmalıdır.

Piyasada olukça farklı tiplerde tırmalama tahtası bulunmaktadır – hatta bazılarının küçük saklanma alanları bile bulunuyor. Birçok farklı renklerde bulunan tırmalama tahtalarından bazılarının platformu olurken bazıları ise daha sade bir sütun şeklindedir. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce model bulunuyor. İstediğiniz özelliklere, evinizde koymak istediğiniz alanın büyüklüğüne ve kedinizin ihtiyaçlarına uygun olanı düşünmeniz yeterli olacaktır.

Eğer kedinizin normalde en çok çizdiği mobilyalara dikkat ederseniz, hangi tırmalama tahtasının hoşuna gideceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olabilirsiniz. Buna göre renk, doku veya şekil açısından benzer tırmalama tahtalarını seçebilirsiniz.

Örneğin, kediniz en çok koltuğun arkasını tırmalıyorsa, panel bir tırmalama tahtası ideal bir seçim olabilir. Öte yandan, sandalye ayaklarını ya da yatağınızın ayaklarını tırmalıyorsa, belki de sütun şeklinde bir tırmalama tahtası almanız en iyi seçenek olacaktır.

Bir başka iyi fikir, kedinizi evcil hayvan dükkanına götürmek ve birkaç dakika boyunca tırmalama tahtalarının yanında dolaşmasına izin vermek olabilir. İçlerinden birini seçmesi uzun sürmeyecektir. Eğer birden fazla denemek isterse, seçimi sizin yapmanız gerekecektir.

Eşyalarınızın üzerini örtün

Evdeki tüm eşyalarınızın üzerini örtmenin mümkün olmadığının farkındayız. Fakat, kedinizin belirli bir mobilyanın ayağı gibi bir bölümünü takıntılı bir şekilde tırmaladığını fark ederseniz, o bölgeyi bir kumaş parçasıyla örtebilirsiniz. 

Bu şekilde, kedinizin o mobilyaya karşı ilgisi azalacaktır. Ve o süre zarfında, tırmalama tahtasına alışabilir. Bu sayede kediniz o alanı bir daha tırmalamayacaktır.

Evinizde birkaç tane tırmalama tahtası bulundurun

kedi tırmalama tahtası

Eğer kedinizin sadece bir tane tırmalama tahtası varsa, sürekli aynısını kullanmaktan sıkılabilir. Kedinizi en iyi siz tanırsınız, fakat evin farklı yerlerinde birkaç tane ve bir tane de köşede büyük bir tırmalama tahtası bulundurmanız iyi bir fikir olabilir.

Kedinize bağırmayın

Kedinizin mobilyanızı çizmesinin ne kadar sinir bozucu olabileceğini biliyoruz, fakat ona bağırmamalısınız. Bu davranışın kedinizin kişiliğinin içgüdüsel bir parçası olduğunu ve doğuştan gelen bir şeyi değiştiremeyeceğinizi unutmamalısınız.

Kedinize bağırmanız, sadece onun sizden korkmasına neden olur. Ona sadece  “hayır” diyin ve tırmalama tahtasının yanına götürün. Bu şekilde, evinizdeki mobilyalar yerine tırmalama tahtasını tırmalaması gerektiğini anlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, kedilerin mobilyaları tırmalamasını önlemek için birçok yöntem bulunuyor. Fakat lütfen, ne yaparsanız yapın ama kedinizin tırnaklarını sökmeyin. Bu sadece zalimce bir olay değil, aynı zamanda uzuvların kesilmesidir.

İlginizi çekebilir ...
Kedinize Nasıl Eğitim Verirsiniz?
My Animalssayfasında okuyun My Animals
Kedinize Nasıl Eğitim Verirsiniz?

Kediler son derece meraklı, akıllı hayvanlardır ve bir adım sonra ne yapacaklarını öngörmeniz neredeyse hiçbir zaman mümkün değildir.