Kedinizi Arabada Seyahat Etmeye Nasıl Alıştırırsınız

Kediler kontrolde olmadıklarını hissettikleri ortamlarda özellikle hassastırlar. Bu yüzden, onlarla uzun araba gezileri yapmadan önce yavaşça başlayıp onları alıştırmak en iyisi olacaktır.
Kedinizi Arabada Seyahat Etmeye Nasıl Alıştırırsınız
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedinizi bir arabada seyahat yapmaya alıştırmak için sabır, eğitim ve uygulama gerekir. Köpeklerin aksine, kediler istikrarlı ortamlarda bulunmak ister. Arabalar bundan tamamen uzak, titreşimli, sesli ve ani hareketler yaptığından onlar için üstesinden gelmek zordur.

Buna rağmen kedinizi arabaya binmeye alıştırmak için yapabileceğiniz bir takım şeyler var. Böylelikle, onu veterinere götürmeniz gerektiğinde veya evde kendi başına bırakamayacağınız zaman, zaten duruma alışmış olacak ve sizin de canınız sıkılmayacaktır.

Bazı kediler uzun yolculuklar bile yapabiliyor, bu da onlarla tatile çıkabileceğiniz anlamına geliyor. Bugün kedinizi arabaya binmeye alıştırmak için bazı ipuçları barındıran bir yazı hazırladık.

Arabaya nasıl aşina olabilir

Su için uyguladığınız temel kuralları burada da izleyebilirsiniz. Yavaşça bu değişiklikle onu tanıştırın ve kedinizin uyum sağlamasına yardımcı olabilecek bazı durumlar oluşturun. Mesela ilk adım olarak, araba çalışmıyorken kedinizi arabaya bindirin.

Bunu test olarak iki veya üç defa tekrarlayabilirsiniz. Motoru çalıştırmadan arabanın içine konulmak kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır. Bununla birlikte, her adımda kedinizin yanında olmanız gerektiğini unutmayın.

Ayrıca kedinizi aracın içinde her zaman bir seyahat kafesi içine koymalısınız. Diğer seçenek ise biraz eğitim gerektiren, tasma kullanmaktır. Herkesin bildiği gibi, kediler doğal olmayan ortam ve temaslara karşı çok hassas hayvanlardır.

araba ile gezen kedi

Kedinizi arabaya nasıl alıştırırsınız: aşama II

Arabanız çalışmadan yaptığınız eğitim seanslarından sonra, kedinizi rahatsız edebilecek bazı şeyleri denemenin vakti gelmiş demektir. Motor sesinden ve aracı sürerken çevreden gelen seslerden bahsediyoruz. Bunların her ikisi de kedinizin endişeli hissetmesine ve hatta korkmasına neden olacak şeylerdir.

Sadece motoru çalıştırıp hareket etmeyerek başlayabilirsiniz. Kedinizin yanında olduğunuzdan ve kontrol altında olduğundan emin olun ki sizi de onlaymış gibi hissetsin. Bir kedinin tepkisi motorun sesinin ne kadar gürültülü olduğuna göre değişecektir. Bunu ilk gezinize çıkmadan iki veya üç kere tekrar ederek yapabilirsiniz.

Bu testleri yaptıktan sonra, kediniz arabadayken arabayı sürebilirsiniz. Bu aşamada sadece kısa mesafelere gidin ve çok hızlı sürmeyin. Camları kapalı tutun, böylece kediniz dışarı çıkmaya çalışmasın.

Pozitif destek: ödüllendirme

En zor kısma başladığınız aman (seyahatin kendisi), kedinizi iyi davranışları için ödüllendirmelisiniz. Yani, yolculuğu bitirdiğiniz zaman kedinize bir çeşit ödül verebilirsiniz. Böylelikle araba gezisini güzel bir deneyim olarak düşünecektir.

Temelde kediler için iki çeşit ödül vardır. Biri onlara bir oyuncak vermek, diğeri ise ödül maması vermek. Ödül maması ile ilgili sorun, araba tutması olmaması için ödülü kedinize geziniz bittikten sonra vermeniz gerektiğidir.

Eğer kedinizi araba tutuyor veya sindirim sorunu yaşıyorsa, ona pozitif destek olarak bir oyuncak vermeniz en iyisi olacaktır. İlk başta, araba gezilerine sadece ödül için gelecek, daha sonraları harekette olan bir araç içinde olmak konusunda rahat hissedecektir.

araba içinde kedi

Kedinizle seyahat için ipuçları

Kedinizi arabaya alıştırdıktan sonra, göz önünde bulundurmanız gereken bazı güvenlik önlemleri vardır. Aşağıda size kesinlikle kedinizin rutinin bir parçası olması gereken şeyleri sıralayacağız:

  • Yolculuktan önce yemek olmamalı. Kedinizi yolculuktan iki veya daha fazla saat önce beslemeniz en iyisi olacaktır. Bu uzun yolculuklar için de aynıdır. Yalnızca uzun dinlenmeler sırasında onu besleyebilirsiniz.
  • Her zaman bir taşıyıcı kullanın. Kediniz arabanıza alışmış olsa dahi, yine de bir taşıyıcı kullanmalısınız. Kapısını kapattığınıza emin olun, çünkü aniden fren yapmanız durumunda veya kaza yaparsanız, ters dönebilir  ve kediniz düşerse daha kötüsü olabilir.
  • Onunla mümkün olduğunca sık etkileşimde bulunun. Taşıyıcı yeterince büyükse, yatmaları için bir battaniye koyabilir ve hatta bir oyuncağını da verebilirsiniz. Her durduğunuzda kedinizle ilgilenip onu sevmelisiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.