Köpeği Kurtarmak İçin BMW’nin Camını Kıran Adam

Köpeği Kurtarmak İçin BMW’nin Camını Kıran Adam

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2018

Hayvanseverlerin masum hayvanların hayatını kurtarmak için yapmayacakları şey yoktur. 

Bu hikaye park halindeki bir otomobilin içinde kapalı kalan köpeğin hayatını kurtarmak için aracın camını kıran adamın haberi ve olay Kanada’da gerçekleşti. Tüm dünyada artan uyarılara rağmen maalesef bazı sorumsuz hayvan sahipleri köpeklerini ölüm riskiyle baş başa bırakıyor. Bunu dengelemek için, konudan haberdar olan daha fazla insan bu ölüm tuzağındaki evcil hayvanların kurtarılması için bir yol arıyor.

Ontario’da kurtarılan küçük köpeğin hikayesinin detayları

Olaylar şu sırayla gerçekleşti. Kanada’nın Ontario şehrinde, Huron Gölü civarındaki Grand Bend’de hava 32 dereceydi. Bir festival için hazırlanan alanda, güneş altındaki BMW otomobil içerisindeki bir köpek zorlukla nefes alıyordu. Görünen o ki aracın içinde sıcaklık kısa sürede 50 derecelere çıkmıştı.

Festivalin organizatörleri megafondan aracın sahibine anons yaparak evcil hayvanı dışarı çıkarması gerektiğini söylüyorlardı ancak bu çaba boşunaydı. Bu yüzden, hiç tereddüt etmeden, bir adam büyük bir taş alarak kırana kadar aracın camına vurmaya başladı ve alkışlar arasında küçük hayvanı kurtardı.

Köpeğin sahibi ise sağ olsun bir saat sonra ortaya çıktı.

Bir köpeği arabada yalnız bırakmak dakikalar içinde ölümüne sebep olabilir. Aracın içindeki sıcaklık önemli ölçüde artar ve hayvanın sıcak çarpması yaşaması riski çok yüksektir.

Evcil hayvanları park halindeki arabada bırakmak neden tehlikelidir

Hareket halinde olmayan bir aracın içinde sıcaklığın yükseldiğini unutmayın. Bu sadece dakikalar alır. Ayrıca, köpekler de sıcağa karşı dayanıklı değildir. Bu yüzden, Benim Hayvanlarım olarak biz bu uyarıyı tekrar tekrar yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. Asla, ama asla tüylü dostunuzu bir arabada yalnız bırakmayın.

Elbette, yaz aylarında daha fazla olay olur. Bir aracın içindeki hava belirgin biçimde artar. Hatta bu durum bulutlu günlerde, serin havalarda bile gerçekleşir. Ya da gölgede park etmiş araçlarda da meydana gelir.

Böyle durumlarda daima hayvanın ciddi sağlık problemleri yaşaması riski vardır. Aslında, evcil hayvanlar sıcak çarpması yüzünden ölebilirler de. Bununla birlikte, pencereleri biraz açık bırakmak da çözüm değildir; çünkü basitçe söylemek gerekirse, aracın içindeki hava sıcaklığı yine de yükselmeye devam eder. Neden derseniz… Bu tamamen aracın çatısının metal olması ve içerisinin ısısını arttırmasıyla alakalı.

Bir köpeği kapalı bir araçtan kurtarma

Eğer kendinizi bir aracın içerisinde kapalı kalmış ve sıcaktan dolayı nefes almakta zorlanan bir köpeği kurtarmanız gereken bir durumda bulursanız kayıtsız kalmayın. Aşağıdaki tavsiyelerimize uyun:

  • Çevrede hayvanın sahibini bulmaya çalışın.
  • İlgili otoritelere ulaşın. Siz bir hayvan istismarına tanıklık ediyorsunuz dolayısıyla bunu ilgililere haber verebilirsiniz ve hatta vermelisiniz.
  • Eğer herhangi bir cevap alamazsanız ve hayvanın durumu da kötüye gidiyorsa birkaç tanık bularak köpeği herhangi bir şekilde araçtan çıkarmayı ve hayatını kurtarmayı deneyin.
  • Hayvanın sahibi veya otoriteler gelene kadar ona su verip serinletmeye çalışın.
  • Eğer köpeğin ciddi sağlık problemleri varsa acilen veterinere götürün.

Bir köpeğin veya başka bir hayvanın hayatını kurtarmak bir arabanın camından daha değerlidir.

Her ne kadar bazıları öyle düşünmese de maddi zararlar, ki bu hikayede bir araba oluyor, bir hayat tehlikedeyken önemli olmamalıdır.

Yine de yasal prosedürlerde yavaş yavaş da olsa bazı değişiklikler yapılıyor. Örneğin; bazı Kuzey Amerika eyaletlerinde eğer bir hayvan hayati tehlike altındaysa aracın camlarının veya kapılarının kırılmasına izin veren yasalar var.

Yakın tarihten bir başka örnekse, Alicante’den gelen haberlere göre sivil güvenlik görevlileri bir aracın içinde mahsur kalan ve sıcaktan etkilenen bir Pitbull’u kurtarmak için aracın camını kırmışlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.