Köpeğinizi Araba Mı Tutuyor? İşte Çözümü!

Köpeğinizi Araba Mı Tutuyor? İşte Çözümü!
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kafasını bir arabanın camından dışarı uzatmış ve dili de dışarı sarkmış bir köpek, klasik bir sahnedir. Bugünlerde insanların gittikleri her yere köpeklerini de götürmeleri oldukça normal bir durum haline gelmiştir. Ve insanlar bu yolculukları da genelde arabayla yaparlar. Peki ama köpeğinizi araba tutuyorsa bu konuda ne yapmanız gerekir? Köpekleri araba tutması ve çözümleri ile ilgili tavsiyelerimizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Okumaya devam edin!

Köpeğinizi araba tutmasını önlemek için yapmanız gereken tek şey bazı ipuçlarını uygulamaktır. Bunlara örnek olarak köpeğinizle bir oyun oynamak, onu sevmek ya da ona bir ödül maması vermek gibi seçenekler verilebilir. Köpekleri araba tutması, her köpeğin başına gelen bir şey olmasa da, bazı köpekler bu durumu yaşarlar. Yavru köpekleri araba tutması yetişkinlere oranla daha sık görülür ve köpek, yetişkinliğe eriştiği zaman artık araba tutmamaya başlar.

Bir köpeği araba tutmasının nedenlerini bilmek önemlidir. Köpekler de tıpkı insanlar gibidir. Araçların yaptığı hareket, iç kulaktaki sıvı nedeniyle hayvanların denge anlayışını etkiler ve bu nedenle de araba onları tutar. Arabanın hareketleri iç kulak sıvısının hareket etmesine ve beynin belirli bölümlerinin etkilenmesine sebep olur. Ki baş dönmesinin başladığı nokta da tam bu nokta olur.

Ayrıca psikolojik faktörler de köpekleri araba tutması konusunda çok fazla önem arz eder. Anksiyete ve stres, bir köpeğin bir arabada ya da bir kargo uçağında başının dönmesine sebep olabilir. Heyecanlanma ve korku, beynin baş dönmesi ile alakalı olan kısımlarını tetikleyebilir. Eğer köpek, arabaya ilk kez biniyorsa ya da daha önce araba ile ilgili kötü bir deneyim yaşamışsa muhtemelen o köpeği araba tutacaktır.

Köpekleri Araba Tutması Durumunda Hayvanda Görülebilecek Belirtiler

 • Görünür derecede normalden daha fazla salya artışı.
 • Huzursuzluk ve alışılmışın dışında davranışlar.
 • Hafifçe inleme ve sızlanma.
 • Sık sık esneme.
 • Sabit durma.
 • Arabadan çıkmaya çalışma ve gittikçe gerginleşme.
 • Arabaya çiş ya da kaka yapma.
 • Titreme.
 • Sürekli olarak havlama.
 • Kusma.
köpeklerle seyahat etmek

Köpekleri Araba Tutması Durumunda Ne Yapılabilir

 • Köpeğiniz arabaya bindiği zaman ona pozitif bir şekilde yaklaşın; ki köpeğiniz henüz bir yavruyken arabayla seyahat etmeye alışsın. Araba henüz çalışmıyorken köpeğinizi arabaya bindirin ve etrafı koklamasına ve incelemesine müsaade edin. Yavaş yavaş arabaya alışacak ve o kadar da endişeli olmayacaktır.
 • Arabayla seyahat etmeden önce köpeğinize çok fazla mama yedirmekten kaçının. Karnı dolu olursa kusması daha da kolay olacaktır. Bu nedenle köpeğinizi seyahate çıkmadan en erken 2 saat öncesine kadar beslemeniz gerekir.
 • Yavru köpekleri o kadar korkutan ve başlarını döndüren şeylerden biri de aracın çıkardığı sestir. Dolayısı ile köpeğinizin motorun sesine alışmasına yardımcı olmak çok önemlidir.
 • Arabayla yaptığınız seyahatlerin süresini kademeli olarak artırın. İlk başlarda yalnızca birkaç dakika süren yolculuklarla başlamalı ve ardından kademeli olarak bu zamanı artırmalısınız.
 • Köpeğinizin yolculuk süresince kendisini sakin ve huzurlu hissetmesini sağlamak için en sevdiği oyuncaklarını ya da battaniyesini de arabaya getirin. Bulunduğu alana alışmasına yardımcı olmak, köpeğinizin daha huzurlu ve güvenli hissetmesi açısından çok önemlidir.

Sıcaklık Kontrolü ve Molalar

 • Köpeğinizin daha da rahat hissetmesini sağlamak için arabanın içindeki sıcaklığın uygun bir sıcaklık olduğundan da emin olun. Köpekler açık pencereleri çok severler; ancak çok fazla sıcaklık onları rahatsız edebilir.
 • Köpeğinizle birlikte bir araba seyahatı yapmadan önce kısa bir yürüyüş yapmak faydalı olabilir. Bu sayede köpek, sahip olduğu enerjinin bir kısmını atacak ve eğer ihtiyacı varsa tuvalet ihtiyacını da karşılamış olacaktır.
tatil köpek ve çocuk
 • Aracın içinde köpeği etkileyebilecek olan araba spreyi ya da araba parfümü gibi güçlü kokulardan kurtulun. Unutmayın ki köpeklerin koku alma sistemleri, bizlerden çok daha hassastır. Eğer köpeğinizin arabada başı dönüyorsa, güçlü bir koku köpeğiniz için tam bir felaket olabilir.
 • Eğer seyahatiniz uzun sürecekse arada bir mola vermeniz mantıklı olacaktır. Böylece köpek birazcık yürüyüş yapabilir, tuvalet ihtiyacını giderebilir ve su içebilir.
 • Herhangi bir ani hareketi ya da düşme ihtimalini önlemek için bir göğüs tasması ya da özel bir köpek emniyet kemeri kullanmak her zaman önerilen bir şeydir.

Eğer bu tavsiyelerden hiçbiri işe yaramıyorsa, o halde veterinerinizle konuşmanız gerekir. Veterineriniz köpeğinize bazı durumlarda işe yarayabilecek sakinleştiriciler ve antiemetikler (baş dönmesini ve mide bulantısını önleyen ilaçlar) gibi ilaçlar verebilir. Bu gibi durumlarda köpeğe yardımcı olacak bazı spreyler ve feromon tedavileri de vardır.

Seyahat ederken köpeğinizi araba tutuyorsa, bu tavsiyeler size çok yardımcı olacaktır. Ayrıca, varmak istediğiniz yere ulaştıktan sonra evcil hayvanınızı ihmal etmemeniz de önemlidir. Çünkü köpeğin araba seyahatlerini her zaman olumlu bir şeyle ilişkilendirmesi için yaşadığı bu deneyimin sonucunun köpek için olumlu olması şarttır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.