Kedi Nanesi Nedir?

Kedi nanesi ya da “catnip”, kedilerin üstünde sarhoş olmuşlar gibi bir etki bırakarak normalden daha hareketli olmalarına neden olur.
Kedi Nanesi Nedir?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler; bağımsız, sessiz, eğitimi kolay ve asgari düzeyde bakım gerektiriyorlar. Kısıtlı bir alanda yaşamaya kolay uyum sağlamaları, insan psikolojisine olumlu katkıları ve eğlenceli mizaçlarını da ekleyince dünya üzerinde yüzlerce insanın neden kedi sahiplendiğini anlamak hiç de zor değil. Kedilerin gösterdikleri ilgi ve sevgiye karşılık olarak, bazı kedi sahipleri, keyiflerine yerine gelsin diye tüylü dostlarına “catnip” yani kedi nanesi veriyor.

Görünüş olarak nane ya da bahçe nanesinden çok da farkı olmayan kedi nanesinin, kediler üstünde uyuşturucu madde benzeri bir etkisi var. Kokusunu aldıkları zaman, naneye suratlarını ya da vücutlarını sürtmek isteyebilirler. Ayrıca kokunun kaynağını yalayabilirler veya yiyormuş gibi davranabilirler. Çok kısa bir süre sonra ise etrafta hoplayıp zıplayarak koşturmaya başlayacaklardır.

Kedi nanesi doğal bir uyarıcıdır; kediler üstünde tuhaf etkileri olabilir ancak kesinlikle zararlı değildir. Bazı kediler yerlerde yuvarlanır, miyavlayarak sağı solu tırmıklayıp patiler. Bazı kedilerse sadece gevşeyip sanki hipnotize olmuşlar gibi tek bir noktaya bakmaya başlar. Bunların hepsi normaldir, kedinizin keyfinin yerinde olduğuna hiç şüpheniz olmasın.

çim koklayan kedi

Kedi nanesi nedir?

Bilimsel adı Nepeta Cataria olan kedi nanesi; adaçayı, nane ve elma nanesinin de yer aldığı 250 cins ve 7.000 varyeteden oluşan Ballıbabagiller bitki familyasına dahildir. Kökenleri Akdeniz ve Kuzey Afrika’ya dayanır; buralardan ılıman iklim kuşağındaki birçok yere yayılmıştır.

Kedi nanesini; “catnip”, kedi otu veya yabani sümbül adları altında da bulabilirsiniz.

Bu bitkinin balgam söktürücü etkisinin olduğu iddia edilir. Ayrıca baş ağrılarını dindiren ve adet söktürücü bir nane türüdür. Bu nedenlerde antik zamanlarda oldukça popülerdi; hatta Avrupa ve Kuzey Amerika’da halen daha vahşi kedi nanesi tarlaları bulunuyor.

Kedi nanesini nasıl tanırsınız?

Tanımanıza yardımcı olacak kendine has özelliklerinden biri, birkaç mevsim boyunca hayatta kalabilmeleridir. Kök sistemleri sayesinde topraktan su ve besinleri çekerek uzun yaşamayı başarırlar. Sıcak iklimlerde 40 cm’ye kadar uzayabilir. Yaprakları gövdeden çıkan sapların iki tarafında da filizlenir ve kenarları tırtıklı, üstleri tüylüdür. Gövdesi de tüylüdür ve rengi griye yakındır.

Beyaz ya da lila rengi çiçekler, bitkinin gövdesinden gruplar halinde çıkıp temmuz ve ağustos aylarında açacak buketler oluştururlar. Kedi nanesinin, kedileri baştan çıkaran mentollü bir kokusu vardır.

Kediler bu otu neden bu kadar çok seviyor?

Kedi nanesinin içinde kedi feromonlarını uyaran nepetalakton isimli bir madde vardır. Bu nedenle kedilerde çiftleşme dönemindekine benzer davranışlara neden olur.

Kedi nanesinin havaya saçtığı molekül parçacıkları hızla kedinin burnuna dolar. Etkilerinin ortadan kaybolması 5 ila 15 dakika alır ve 2 saat sonra kediye tekrar verilebilir.

Nepetalakton tüm kedilerin üstünde etkili değildir ancak çoğu tepki verecektir. Uzmanlar, tür ya da cinsiyet fark etmeksizin üç kediden ikisinin bu bitkinin “cazibesine” yenik düştüğünü söylüyor.

Kedi nanesinin bir kedinin üstünde etkili olmaması çoğunlukla genetik nedenlere dayanır. Kedinin, bitkinin kokusunu almasını sağlayacak alıcıları olmayabilir. Kedi nanesi, altı aydan genç kedilere etki etmez. Ayrıca kedi yaşlandıkça nanenin yarattığı etkilerin azaldığı düşünülüyor.

Kedi nanesinin zararı var mı?

Kedi nanesi tüketmenin bir zararı yoktur. Dozu fazla kaçıran kedilerin midesi bozulabilir ancak bu da nadiren görülür. Bitkinin çiftleşme dönemindeki hormonlara yakın etkiler bırakması nedeniyle bazı erkek kedilerde agresiflik görülebilir. Ancak kediyi bitkiden uzaklaştırmak sorunun çözülmesi için yeterli olacaktır.

Ölçülü davranmak tüm problemlerin önünü kesecektir. Hayvanın sağlığını tehdit eden bir durum olmasa da davranışlarını kontrol edebilmek için gözünüz hep kedide olmalı. Kapı ve pencereleri kapatıp kediyi çocuklardan uzaklaştırmak, her şey normale dönene kadar yerinde bir tedbir olabilir.

Kedi nanesinin 5 faydası

Kedi nanesinin faydaları, uzmanlar tarafından doğrulanmıştır. Bu nedenle oyuncak ve çeşitli yenebilir ürünlerin yapımında kullanılır. Ayrıca kedinizin eşyaları üstüne dökebilmeniz için toz, tohum, kuru yaprak veya yağ olarak satılan kedi naneleri de bulunur. Ufak bir doz, bitkinin yararlı etkilerini göstermesi için yeterli olacaktır. Kedi nanesinin birkaç faydası:

  1. Eğitimi kolaylaştırır, özellikle de kedinizin yatağını ya da tırmalama tahtasını kullanmasını istiyorsanız
  2. Kedinin rahatlayıp gevşemesini sağlar
  3. Obeziteyi kontrol altına alır
  4. Oyun oynamasını sağlar
  5. Kedinin psikolojisine iyi gelir

Kısacası, kedinizi mutlu etmek istiyorsanız kedi nanesi verebilirsiniz. Çok hoşuna gideceğinin garantisini veriyoruz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.