Kedileri Esnek ve Çevik Yapan Şey Nedir?

Kedilerin karakteristik olarak esnek ve çevik bir fizik sahibi olmaları sürecinde çok çeşitli duyusal reseptörler yer alır.
Kedileri Esnek ve Çevik Yapan Şey Nedir?
Paloma de los Milagros

Yazan ve doğrulayan biyolog Paloma de los Milagros.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedigiller, ulaşılması zor yerlere tırmanma ve onları keşfetme yetenekleriyle ünlüdür. Aslında, evcil kediler o kadar esnek ve çevik hayvanlardır ki, neredeyse hiçbir fiziksel sınırlamaları yoktur. Kedi sahiplerinin de bildikleri gibi, akıllarını koyduktan sonra ulaşamayacakları sadece birkaç yer vardır.

Kediler doğal olarak meraklı hayvanlardır ve çevrelerinin her santimini incelemeyi severler. Onların atletik fiziği ve keskin duyuları, bu içgüdüsel araştırma ihtiyacını karşılamalarını sağlıyor.

Kedileri Bu Kadar Esnek ve Çevik Yapan Şey Nedir?

Bir kedinin spinal kolonu 50’den fazla omurdan oluşur (tam sayı, kuyruklarının uzunluğuna bağlı olarak değişir). Bu şaşırtıcı derecede yüksek sayıda kemik, kedilere daha fazla hareketlilik sağlar ve vücutlarının farklı kısımlarını daha iyi koordine etmelerini sağlar.

Omurgaları 90 dereceye kadar dönebilen insanlardan farklı olarak, kedilerin omurgası 180 dereceye kadar dönebilir. Bu yetenek, her omur arasında oturan elastik yastıklama disklerinin varlığından kaynaklanmaktadır.

esnek ve çevik sarı kedi

Patilerinin yapısı da kedilerin hareket şekli söz konusu olduğunda hayati bir faktördür. Patileri, sert bir yüzeye indiğinde, inişin etkisini azaltabilen güçlü amortisörler içerir. Ayrıca tırmanırken, avlanırken veya tehlikeden kaçarken büyük pençelerini çıkarabilirler.

Ayrıca, bu küçük hayvanların gizli ve hızlı hareket ediş biçiminden de bahsetmek önemlidir. Kediler parmaklarına basarak yürüyen hayvanlardır.

Ayrıca yüzer bir köprücük kemiği vardır, yani ön bacakları sadece kaslar aracılığıyla omuzlara bağlanır. Bu sıradışı yapısal özellik, kürek kemiklerinin benzersiz yerleşimi ile birlikte, kedilere daha fazla esneklik sağlar ve en dar alanlarda bile kolayca hareket etmelerini sağlar.

Yükseltilmiş duyular

Ama kedileri bu kadar esnek ve çevik yapan sadece anatomi değildir. Bu hayvanları böylesine dikkate değer sporcular yapan ince bilenmiş kedi hisleriyle bu fiziksel özellikleri birleştirme yetenekleridir.

En açık örneklerden biri patileridir. Eşsiz anatomik yapılarının yanı sıra, bir kedinin patileri de vücut sıcaklığını düzenleme ve yerdeki titreşimleri tespit etme sürecinde rol oynar. Bu ikinci yetenek onların her zaman tetikte olmalarını sağlar.

esnek ve çevik olmak için kullanılan pençeler

Vücut ısısını düzenlemelerine yardımcı olmanın yanı sıra, bir kedinin kürkü de hem acıyı hem de hareketi tespit eden önemli bir duyusal reseptördür. Aynı zamanda, bu ikili işlevsellik, uzamsal farkındalık ve yönelimde önemli bir rol oynayan kedinin güçlü bıyıklarıyla birlikte çalışır.

Ayrıca, kedilerin engeller arasında gezinirken ve geceleri hareket ederken önemli bir rol oynayan çok gelişmiş bir gece görüşü vardır. Kulaklar, üst dudaklar ve burun, hareket, avı tespit etmek ve potansiyel tehditlerden kaçma konusunda rol alan özel sensörler içerir.

Son olarak, bir kedinin iç kulağı alan farkındalığı için gereklidir. Diğer fonksiyonların yanı sıra, bu yapı, büyük bir yükseklikten düşme durumunda hayvanın yönünü ve pozisyonunu düzelten “düzeltme refleksi” nde hayati bir rol oynar.

Evcil kedinin bu harika çevikliği ve esnekliği, aile hayatı söz konusu olduğunda bazen bir dezavantaj olabilir. Kedi sahipleri, evcil hayvanlarının ulaşmasını istemedikleri alanların sınırını çizerken onların atletik yeteneklerini göz önünde bulundurmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.