En Büyük Pençeler Hangi Hayvanlarda?

En büyük pençelere sahip hayvanlar dikkatimizi çok çekiyor. Ayrıca, onları savunma için ya da günlük işler için bir araç olarak kullanırlar. Beklendiği gibi, doğanın bu nitelikleri, dünya genelinde araştırmaların ve uzmanların ilgisini çekmektedir.
En Büyük Pençeler Hangi Hayvanlarda?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Pençeler, bir hayvanın vücudunun temel bir parçasıdır ve savunmaları, beslenmeleri ve hayatta kalmaları için anahtardır. Birkaç türün güçlü ve keskin tırnakları varken, birçok hayvan türü göze çarpıyor. Peki, doğada en büyük pençeleri olan hayvanlar hangileridir?

En büyük pençelere sahip hayvanların soyları tükendi

Bilimsel gelişmeler ve fosil araştırmaları, tarihin en büyük pençelerinin bir dinozora ait olduğunu görmemize yardımcı oldu. Bu durumda, “biçmek” anlamına gelen “tırpan kertenkele” olarak da bilinen Therizinosaurus türüne atıfta bulunuyoruz.

Fosil analizlerine göre, Therizinosaurus’un pençeleri 90 cm’e kadar uzayabilirdi. Pençeler aslında ön bacaklarından dışarı doğru uzanıyordu.

Bu tuhaf hayvanlar, Kretase döneminin son aşamasında (yaklaşık 75 milyon yıl önce) Orta Asya’nın şu anda bulunduğu bölgede yaşadılar.

Therizinosaurus’un şaşırtıcı pençeleri sayesinde güçlü bir avcı olduğunu düşünüyoruz. Fakat bu gerçek olmaktan oldukça uzaktır!

Birleşik Krallık’taki Portsmouth Üniversitesi’nden araştırmacılar, bunun büyük olasılıkla otçul bir tür olduğunu öne sürüyor.

Peki pençeler ne içindi? Aslında, temel olarak kendilerini yırtıcılardan korumak ve ayrıca yemeyi kolaylaştırmak için yaşam alanlarındaki tipik bitki örtüsüne tutunmak içindir.

Peki ya, tarihteki en büyük pençeler  Therizinosaurus’ta mıydı?

Her şey bunun böyle olduğunu gösterir, ancak bakış açısına bağlıdır. Pençelerin uzunluğunu kendi başlarına düşünürseniz, bu tarih öncesi örnekle karşılaştırılabilecek başka bir hayvan yoktur.

Ancak, pençelerin uzunluğu ile hayvan vücudunun büyüklüğü arasındaki ilişkiyi düşünürseniz, o zaman en büyük olduklarını söyleyemezsiniz.

Ne yazık ki, bütün haliyle bir Therizinosaurus iskeletini tamamen yeniden oluşturmak henüz mümkün olmamıştır. Bu nedenle pençelerinin boyutları ile kemikleri arasında kesin bir karşılaştırma yapmak imkansızdır.

Şimdi, bu belirli özelliğe sahip hayvanlardan orantı açısından bahsedeceğiz. Başka bir deyişle, pençelerinin büyüklüğü ile vücutlarının toplam uzunluğu arasındaki orandan bahsedeceğiz.

En büyük pençeli beş canlı hayvan türü

Uzun pençeleri ve büyüklükleri arasındaki oranı göz önüne alırsak, aşağıdaki hayvanlar dünyadaki en büyük pençelere sahip olanlardır:

Pençeli hayvanların galibi: Dev armadillo

dev armadillo

Dev armadillo, tüm hayvanlar aleminde en büyük vücut ve pençe oranına sahiptir. Bu türün toplam vücut uzunluğu 88-100 cm arasındadır ve pençeleri yaklaşık 20 cm olabilir.

Orantısal olarak, dev armadillonun pençeleri, vücudunun %22’sine eşittir. Bu uzun pençeler, çoğunlukla kazma ve yiyecek aramak için kullanılır. Ancak, tabii ki, kendilerini tehdit altında hissediyorlarsa, armadillolar onları savunma için kullanmaktan çekinmezler.

Tembel hayvan

tembel hayvan ve uzun pençeler

Tembel hayvanlar da vücutlarına oranla en büyük pençelere sahip hayvanlar arasındadır. Tropik bölgelerde üç parmaklı tembel hayvanlar yaklaşık 10 cm pençelere sahipken, vücutları yaklaşık 55-60 cm uzunluktadır. Orantısal olarak pençeleri vücut boyutlarının %17’sini temsil eder.

İki parmaklı tembel hayvan, yaklaşık 70 cm boydadır ve pençeleri de 10 cm uzunluğa ulaşabilir. Yani pençeleri toplam vücut boylarının %14’ünü temsil eder.

Yaşam alanlarındaki yüksek ağaçlara tırmanmalarına yardım etmenin yanı sıra, bu büyük, kalın pençeler büyük savunma araçlarıdır. Ayrıca, tembel hayvanlar keskin dişlere sahip olmadığından ve hızlı hayvanlar olmadığından, pençeleri avcıları engellemede önemli rol oynar.

Harpya kartalı

harpya kartalı

Harpya kartalı, orantısal açıdan en büyük pençelere sahip olan kuştur. Bu güzel kuş sadece ABD’de yaşamaz, aynı zamanda Orta Amerika’da ve Güney Amerika’nın bir kısmına da yayılmıştır. Pençeleri yaklaşık 10 cm uzunluğundadır ve vücutlarının yaklaşık %7’sini temsil eder.

Yıldız burunlu köstebek

yıldız burunlu köstebek

Yıldız burunlu köstebek olarak adlandırılan bu kazıcı memelilerin ana özellikleri ilginç bir yıldız şekline sahip burunlarıdır. Bu tür, ailesinin tüm üyeleri arasında en uzun pençelere sahiptir. Uzunluğu, toplam vücut boyutlarının yaklaşık %6.5’ini temsil eder.

Dev karıncayiyen

Karıncayiyenin dişleri yoktur, ancak dilleri bir kerede yüzlerce karınca ve termit yakalayabilecek kadar uzundur.

Ek olarak, arka ayaklarında beş pençe ve ön ayaklarında da, üç tane pençe bulunur. Ayrıca, bunlar o kadar uzundur ki, yürüdüklerinde, pençeler aşınma ve yıpranmayı önlemek için patilerinin yanlarına kıvrılır.

Ayrıca, bu hayvan, büyük, keskin pençelerini, karınca yuvalarını açmak için kullanır, daha sonra uzun burun ve verimli dilini işe koyar. Pençeleri yaklaşık 18 santim uzunluğunda ve vücut uzunluğu yaklaşık 210 cm’dir. Orantısal olarak, pençeleri, karınca yiyenin vücut uzunluğunun yaklaşık %6’sını oluşturur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.