Bir Kediye Pati Vermesini Öğretebilir Misiniz?

Kediler ve köpekler son derece farklı davranışları ve kişilikleri olan hayvanlardır, fakat bu iki hayvan da eşit derecede yeteneklilerdir. Gereken şeyler biraz sabır, olumlu takviyeler ve ödüllerle birlikte biraz sabır ve uygun eğitimdir.
Bir Kediye Pati Vermesini Öğretebilir Misiniz?

Son Güncelleme: 25 Temmuz, 2019

Kediler ve köpekler insanların evde beslediği evcil hayvanlar arasında en çok bilinen ve yaygın olan hayvanlardır, ancak aynı zamanda bu iki hayvan birbirinden çok farklıdır. Çoğu insan köpeklerin çok kolay eğitilebildiğini düşünürken, kedilerin ise istenilen bir şeyi asla yapmadığını düşünmektedir. Fakat bu gerçekten de doğru mudur? Örneğin bir kediye pati vermesini öğretmek mümkün müdür?

Bir kediye pati vermesini öğretmek mümkün müdür?

Bir kediniz varsa, arkadaşlarınıza bir gösteri yapmak ve kedinizle biraz eğlenmek istiyorsanız ona birkaç numara öğretebilirsiniz . Ve sorunun cevabı evet, bu mümkün bir şey. Bir kediye diğer numaralarının yanı sıra patisini uzatmayı öğretebilirsiniz. İşte takip etmeniz gereken adımlar.

Bir clicker alın

Clicker, düğmesine basıldığında çıt sesi çıkaran küçük plastik bir cihazdır. Peki bu ne içindir? Doğru kullanılırsa, kedinize numaraları ve diğer şeyleri çok daha hızlı öğretmenize yardımcı olacaktır.

Buradaki fikir ise tık sesi ile bir ödülü ilişkilendirmektir. Örneğin pati vermesini söyleyip ardından düğmeye basarak çıt sesini çıkarabilirsiniz. Açıkçası, ilk denemede bu işe yaramayacaktır. Ne istediğinizi anlamaları için patilerini siz tutarak başlayabilirsiniz ve onları motive etmek için ödül verebilirsiniz.

Aç oldukları zaman eğitin

Eğitmek için kullandığınız ödüller genellikle ödül maması olmalıdır, çünkü bu bir evcil hayvanın sizi yakından dinlemesini sağlamanın gerçek yoludur. Bununla birlikte, eğer kediniz kısa süre önce yediyse, muhtemelen ödül maması çok da ilgisini çekmeyecektir.

Kedinizi bir süredir bir şey yemediği sırada eğitmeye çalışırsanız, ödüle çok daha ilgi duyacaktır. Bu size ve ona öğretmeye çalıştığınız şeye daha çok dikkat edecekleri anlamına gelir.

Rahat olmaları gerekir

Sadece kedinizin ne zaman yemek yiyip yemediği ile ilgilenmeyin. Onu eğitmeye çalıştığınız zaman rahat bir durumda olduğundan emin olmak çok önemlidir. Elbette uykulu olmamalılar, sadece sakin ve rahat olmalılar. Gergin ve stresli bir kedi odaklanamaz, bu yüzden onun yapmasını istediğiniz şeye ilgi gösteremez.

sevilen kedi

Kısa seanslar yapın

Kedinizin bir insan olmadığını unutmayın. Dikkat süreleri bizlere göre daha kısa. Bu yüzden, yaklaşık 5 dakikalık seanslar halinde eğitimler yapmaya çalışın. Kediniz yalnızca sizi anlamak için bile olsa çaba sarf etmişse ona bir ödül verin (ancak istediklerinizi doğru yaptıklarında verdiğiniz ile aynı ödülü değil). Kedinizin yaklaşık 10 dakika dinlenmesine izin verin ve tekrar deneyin.

Bir yer seçin

Bu da aynı zamanda eğitimin çok önemli bir parçasıdır. Çok sıcak veya soğuk olmayan ve dikkatin dağılmayacağı açık bir alana ihtiyacınız olacak. Herhangi bir ani ses ve hareket kedinizin dikkatini çekebileceğinden eğitim seansının verimsiz olmasına neden olacaktır.

Söz dinlemesi ile ödül arasında bir bağlantı oluşturun

Bu adımlar içinde en önemli olanıdır. Peki clicker, komut ve ödül arasında bağ kurduğunuza nasıl emin olabilirsiniz? Komut vermek için seçtiğiniz kelimeyi söylerken kedinizin patisini tutun. Unutmayın: Bu kelime kısa olmalı ve tercihen tek kelime olmalıdır. Yani “uzat” veya “pati” gibi kelimeleri seçmeniz genellikle iyi birer seçenek olacaktır.

kedi ve ödül

Patisini tutarken clicker ile ses çıkarın ve kedinize ödülünü verin. Sonra patisini tutmadan bunu deneyin. Kedinizin patisine bir kaç defa dokunarak ona ne istediğinizi hatırlatmaya çalışabilirsiniz. Bundan sonra patisini vermediyse ona ödül vermeyin.

Yavaş yavaş, istikrarlı günlük rutinle kedinize pati vermesini öğretmek kesinlikle mümkündür. Sadece köpeklerin komutları öğrenebildiğini kim söyledi ki? Kediler de en az onlar kadar zekidir, bu nedenle köpek arkadaşları kadar aynı şeyleri öğrenmek konusunda eksiksiz bir şekilde yeteneklidirler. Peki siz denemeye ne dersiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.