Kedilerin Koku Alma Duyusu ile İlgili İlginç Bilgiler

Kedilerin koku alma duyusu, hayatta kalmalarında büyük bir rol oynar ve insanlardan 14 kat daha güçlüdür.
Kedilerin Koku Alma Duyusu ile İlgili İlginç Bilgiler

Son Güncelleme: 23 Ekim, 2019

Evcil hayvanınız varsa, evdeki her şeyi nasıl kokladıklarını fark etmişsinizdir. Bu, onların çevrelerini anlama yöntemidir. Kedilerin koku alma duyusu onlar için çok önemlidir. Eğer evinizde kedi besliyorsanız bu makalede anlatacaklarımız işinize yarayabilir!

Kedilerin koku alma duyusu ile ilgili bilgiler

İster inanın, ister inanmayın; kedilerin koku alma duyusu insanlarınkinden 14 kat daha güçlüdür. Bunun nedeni burunlarının bizden daha büyük ve daha gelişmiş olmasıdır.

Koku alma, ev kedilerinin sahip olduğu en hayati duyulardan biridir. Hayatta kalmaları büyük ölçüde bu duyularına bağlıdır; yemekleri, tanıdıkları, tehlikeleri, bölgeleri ve çiftleşme partnerlerini tanımlamak için bu duyuyu kullanırlar.

Kedilerin damağın üst kısmında bir vomeronazal organa sahip olan burun boşluklarında 12 milyon hücre vardır. Hiç kedinizin bir şey koklarken ağzını açtığını gördünüz mü? Bunu gülümsedikleri için değil, çevredeki aroma moleküllerinden olabildiğince fazlasını sahip oldukları en hassas organa çekebilmek için yaparlar. Bu durum Flehmen tepkisi olarak bilinir.

Buna ek olarak kedilerin koku alma duyuları özeldir, çünkü beyinlerinin büyük kısmı kokuları ayırt etmeye odaklanmıştır. Günlük hayatta edindikleri bilgileri kullanırlar.

Diğer tüm hayvanlarda ve hatta insanlarda olduğu gibi, kediler neyin iyi neyin kötü koktuğu bilgisini hafızalarında tutarlar. Bu onların bir şeye ne zaman yaklaşacaklarını ya da bir şeyden ne zaman kaçacaklarını kestirmelerine yardımcı olur.

yatan kedi

Kedilerin koku alma duyusu nasıl çalışır?

Daha önce de belirttiğimiz gibi kedilerin koku alma duyusu en temel yaşamsal fonksiyonlarından biridir. Başka bir deyişle hayvanın yaptığı ya da yapmadığı her şeyde temel bir görevi vardır. Kediler bu duyudan şu şekillerde faydalanır:

1. Besinleri tanımak

Kediler doğduklarında kördür ve görme duyuları gelişene kadar beslenmeleri gerekir. Ancak koku alma duyuları annelerini ve meme bezlerini bularak süt emmelerine yardımcı olur.

Yavru kediler, gözleri açıldıktan sonra bile hangi besinin iyi, hangi besinin kötü olduğunu anlamak için koku alma duyularını kullanır. Ayrıca bu duyuları erişilmesi zor yerlerde besin bulmalarına da yardımcı olur.

2. Diğer kedilerle tanışmak

Dişi kediler kızgınlık dönemlerinde üremek için özel bir feromon yayarlar. Bu “parfüm” erkek kediler tarafından belli bir mesafeden tespit edilebilir. Bununla birlikte etraflarındaki kedilerin tehlikeli mi yoksa dost canlısı mı olduklarını anlamalarına da yardımcı olur.

3. Bölgelerini işaretlemek

Erkek kediler bölgelerini idrar yoluyla işaretlerler. Havaya hormonlarını salarak diğer kedileri yaklaşmamaları için uyarırlar. Geçen zaman, yağmur, rüzgar, ya da temizlik gibi diğer nedenlerle bu koku kaybolduğunda, bölgelerini yeniden işaretlerler.

sarı kedi

4. Kedilerin koku alma duyusu ve tehlike uyarıları

Kediler etraflarında bir şeyin yolunda gidip gitmediğini tespit etmek için koku alma duyularını kullanırlar. Nasıl mı? Burun deliklerini genişletir, bıyıklarını hazırlar ve kulaklarını dikerler. Bu sayede yakınlarda bir köpek, hayvanları sevmeyen bir insan, toksik bir madde, vb. olup olmadığını anlayabilirler.

5. (İnsan) ailesini tanımak

Evde kedi besliyorsanız kafalarını ellerinize ya da bacaklarınıza sürdüğüne tanık olmuşsunuzdur. Bu bir sevgi işareti değil, üzerinize kokularını bıraktıklarının göstergesidir. Aynı şey oyuncakları ya da yatağınız gibi kişisel gördükleri eşyalar için de geçerlidir.

Böylelikle başka bir kedi size yaklaşmak istediğinde üzerinize sinen kokuyu fark ederek kendi kedinize “ait olduğunuzu” bilecektir.

Sonuç olarak koku alma duyusunun kedinizin hayatında büyük öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle onlara bu konuda yardımcı olmanızı öneririz. Örneğin güçlü temizlik ürünleri kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Ayrıca öğlen güneşine uzun süre maruz kalmalarını da önleyebilirsiniz, böylelikle burunları sağlıklı olacaktır!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Portugal, M. T. M. (2006). Receptores de feromonas de mamíferos: Supervivencia y sexualidad. Anales de La Real Academia Nacional de Farmacia.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.