İlginç Bir Soru: Kediler bebeklerle iyi midir?

Uygun eğitim, sosyallik ve kademeli adaptasyon ile birlikte, bir kedi bir bebeğe karşı şefkatli ve hatta koruyucu olabilir.
İlginç Bir Soru: Kediler bebeklerle iyi midir?

Son Güncelleme: 12 Temmuz, 2019

İnsanlar köpeklerin bebekleri koruma konusunda nasıl bir içgüdüleri olduğu hakkında konuşmayı severler. İnsanlar arasında, hayvanların bebeklere yakın temasta bulunmasına izin verip vermemek hakkında sürekli bir tartışma var, ancak hayvanların çocukların gelişimi için iyi olduğunu söyleyen bilimsel kanıtlar var. Bu da bizi şu soruya getiriyor: Kediler de bebeklerle iyi midir?

Kediler bebeklerle iyi midir?

Çoğu insan, hamile kaldıktan sonra endişe duymaya başlar. Birçoğu kendilerine “Evcil hayvanlarım konusunda ne yapmalıyım?” gibi şeyler sorar. İnsanlar, bebekler ve evcil hayvanların birlikte yaşamayacağı ile ilgili eski efsanelerden dolayı bu soruyu kendilerine sorarlar. Maalesef, çoğu insan kedilerin bebeklerle iyi geçinemediğine inanmaktadır.

Bu toksoplazmoz hakkındaki tüm söylentiler  nedeniyle daha da önemlidir. Bu kedilerde görülen,  anneye ve yavru kedilerine bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenle, hamile olduğunuz için kedilerinizden uzaklaşmanız gerekmez.

uyuyan kedi ve bebek

Bebek doğduktan sonra insanlar kedinin bebeği tırmalamasından korkar, çünkü kedilerin kendilerini, en çok da pençelerini tutamayacağını düşünürler. Ancak, kedilere aşina olan herkes bunun böyle olmadığını bilir.

Düzgün bir şekilde evcilleştirilmiş ve sosyalleşmiş bir kedi, bu tür içgüdüsel davranışları nasıl kontrol edeceğini bilir. Aynı köpekler gibi, kediler de bebeklere karşı özel bir şefkat (ve hatta korumacılık) geliştirebilirler. Onları güvende tutmak isterler ve asla zarar vermeyi hayal bile etmezler. Peki kediler bebeklerle iyi midir? Evet, fakat sadece uygun eğitim ile.

Kedilerin bebeklerle iyi olması için nasıl eğitmeliyiz?

Çoğu şeyde olduğu gibi, bu süreç eğitim gerektirir. Ancak bu kedilerin bebeklerle anlaşmasının imkansız olduğu anlamına gelmez. Aslında bu tam tersinedir. Bunu zorlaştıran şeyler vardır: Kedilerin kendi bölgelerini sahiplenen bir yapıda olması, rutinlerindeki değişim veya bebeğin ağlaması gibi şeyler onları strese sokabilir. Endişelenmeyin, en iyi çözüm uygun hazırlığı yapmanız.

Kedinizi hazırlayın

Kedinizi bebeğin gelişi için hazırlamanın en iyi yolu, yavaş yavaş onları bu tür seslere alıştırmak olacaktır. Ağlayan bir bebeğin ses kaydını dinletin. Bebek losyonlarını, sabunları ve oyuncakları yere koyun ve onlarla oynamaması gerektiğini öğrenmesine yardımcı olun.

uyuyan bebek ve ona bakan kedi

Ayrıca bebek losyonunu kendi vücudunuzda kullanabilirsiniz, böylece kediniz kokuya alışacaktır. Bebek geldiğinde kedinizin kumluğunu, su kabını ve yemek kabını değiştirmenin zamanı geleceğini düşünüyorsanız, kedinizin değişime alışması için bunu önceden yapın.

Kedinizi ihmal etmeyin

Bebek doğduktan sonra, doğal olarak dikkatinizin çoğunu ona vereceksiniz. Ancak, dengeyi korumaya çalışın, böylece kediniz dışlanmış hissetmez. Kedinizle oynamak için zaman ayırdığınıza ve onun rutinine uyduğunuza emin olun.

Kedinizin bebeğe alışmasını sağlayın

Başka bir kişinin yardımıyla, kedinin bebeğe yaklaşmasına, koklamasına, hatta dokunmasına izin verin. Bebeğin gözüne dikkat edin ve gerekirse aniden tutabileceğinize emin olun, kediniz saldıracak gibi görünüyorsa hemen bebeğinizi çekin.

Kedinin her gün bebeğe birkaç saniye yaklaşmasına izin verin ve böylece kediniz bebeği bir aile bireyi olarak görmeye başlayacaktır. Buradaki düşünce kedinizin bebeğinizle birlikete yaşamayı öğrenmesi gerektiğini fark etmesidir.

Sabırlı olun, böyle şeyler zaman alabilir. Kediler bebekle iyi olabilir, sadece yardıma ihtiyaçları vardır. Bebeğinize umduğunuzdan daha iyi uyum sağlayarak sizi şaşırtabilirler!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.