Kedi ve Köpeklerde Hıçkırık: Nasıl Kurtulursunuz?

Köpek ve kedilerde hıçkırık soğuk algınlığı, stres, mide rahatsızlıkları, hatta çok hızlı bir şekilde yemek ya da içmek sonucunda meydana gelebilir. Evcil hayvanınızın bitmeyen hıçkırıklarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemler vardır.
Kedi ve Köpeklerde Hıçkırık: Nasıl Kurtulursunuz?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kedi ve köpeklerde hıçkırık görülmesinin nedeni genel olarak hayvanların diyaframlarında oluşan spazmdır. Bu çoğunlukla yavru köpeklerde meydana gelir. Her ne kadar hıçkırık, hayvanlara ve belki de bazen bizlere rahatsızlık verse de, genellikle herhangi bir ciddi hastalığın belirtisi değildir.

Kedi ve köpeklerde de görülen hıçkırık genellikle birkaç dakikadan fazla sürmez. Eğer kedi ya da köpeğiniz uzun bir süre hıçkırmaya devam ettiyse, büyük olasılıkla mide bulantısı ya da öksürük gibi başka semptomlar da gösterir. Bu gibi durumlarda veterinerinize danışmanız en iyisidir.

Aslına bakarsanız, kedi ve köpeklerde hıçkırık görülmesi annelerinin karnında başlar. Yavru köpek ya da kedi yavaş yavaş oluştukça, akciğerleri de gelişmeye başlar.

Anne karnındaki yavru geliştiği zaman, diyaframı çalıştırmanın bir yolu olarak rahmin içinde hıçkırır. Aslında, hıçkırıklar diyaframın istemsiz daralması olarak tanımlanır.

Bir köpek yavrusu ya da yavru bir kedinin hıçkırması tamamen normaldir. Bu durum yalnızca aşırı olduğu zaman endişe verici bir hale gelir.

Kedi ve Köpeklerde Hıçkırık: Nedenleri Nelerdir?

Kedi ve köpeklerde görülen hıçkırıklar, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Soğuk algınlığı, özellikle genç hayvanlarda hıçkırıklara neden olabilir. Küçük köpek ırkları buna özellikle daha çok eğilimlidir.
  • Çok hızlı ya da çok fazla yemek veya içmek de hıçkırıklara neden olabilir.
  • İnsanlara benzer şekilde stres, sinir, korku ve endişe gibi duygu durumları hıçkırıklara neden olabilir.
  • M​ide bozulması ya da sindirim sorunları da kedi ve köpeklerin hıçkırık problemi yaşamasına neden olabilir.
üzgün görünen köpek

Kedi Köpeklerde Görülen Hıçkırıklar Hayvanlar İçin Rahatsız  Edici Midir?

Gerçekten, hıçkırıkların tıpkı insanlara herhangi bir zararı olmadığı gibi, hayvanlara da zararı yoktur. Bununla birlikte, eğer hıçkırıklar solunum ya da sindirim problemi ile ilgili bir semptomu gösteriyorsa, o halde hayvanın hıçkırması daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Hıçkırığı Evde Tedavi Etmek

Köpeğinizin hıçkırmasını durdurmak için yavru köpeğinizi korkutmanız kesinlikle önerdiğimiz bir şey değildir. Çünkü hayvanın stres ya da endişe hissediyor olabileceğini unutmayın. Eğer durum bu şekildeyse, onu korkutmak sadece durumunu daha da kötü bir hale getirir.

Hayvanınızın hıçkırmasını durdurmanın en iyi yolu yavrunun dikkatini dağıtmak, onu beslemek ve rahatlamasına yardımcı olmaktır. Hayvan rahatladığı zaman, tekrar normal bir şekilde nefes almayı başaracaktır.

Peki yavru köpeğiniz büyüdükçe ne olacak? Tipik olarak, köpeğinizin vücudu geliştikçe ve büyüdükçe köpeğiniz de hıçkırmayı da bırakacaktır.

Kedi ve Köpeklerin Hıçkırmasını Durdurmanın En İyi Yolu

Ona mama teklif edin

Köpekler ve kediler yemek yerken nefes alıp verişlerini değiştirir. İçme suyu kadar basit bir şey bile evcil hayvanınızın hıçkırmasını durdurmanıza yardımcı olabilir. Çoğu insan da hıçkırdığı zaman aynı şeyi yapar.

yan yana mama yiyen kedi köpek

Onu korkutmayı deneyin

Eğer elinizde başka hiçbir seçenek kalmadıysa, kedinizi ya da köpeğinizi korkutmayı deneyebilirsiniz. Böylece hayvan fazladan hava solur ve solunan bu ekstra hava hayvanın hıçkırıklarının durmasına yardımcı olabilir.

tek gözü kapalı kedi

Ancak bunu yapmak için önce hayvanın sakin olduğundan emin olun. Evcil hayvanınız sık sık agresif reaksiyon gösteriyorsa, o halde bu yöntem sizin hayvanınız üzerinde denenmek için en iyi teknik değil demektir.

Onunla bir oyun oynayın

Hıçkırıklara karşı tamamen etkili olmasa bile, evcil hayvanınızla bir oyun oynamaya başlamak da iyi bir alternatif olabilir. Bu, başka bir şeye konsantre olması ve hıçkırıkları görmezden gelmesi için hayvanın dikkatini dağıtmasına yardımcı olur.

parkta topla oynayan köpek

Hayvanın nefes alıp verme düzenini oyun oynayarak da değiştirebilirsiniz. Hareket ve solunumdaki bu ani değişimler hayvanın hıçkırmasını durdurmanıza yardımcı olur.

Onu yıkayın

Her ne kadar yıkanmak genellikle kediler ve köpekler arasında favori bir etkinlik olmasa da, hayvanın hıçkırmaktan kurtulmasına yardımcı olabilir.

Evcil hayvanınızı yıkadığınızda, bu genellikle hayvanların içinde kuvvetli bir reaksiyona neden olur. Bu da hayvanların solunumunda bir değişikliğe ve hayvanın rutininin bozulması nedeniyle hafif bir şok yaşamalarına neden olur.

banyoda yıkanan kedi

Kedi ve Köpeklerin Hıçkırmasının Bir Faydası Var Mı?

  • Hıçkırığın ana avantajı, tahriş gazının yol açabileceğinin yanı sıra, mideden gazın salınmasıdır. 
  • Bir hayvanın hıçkırması, hayvan herhangi bir sindirim sorunu yaşadığı zaman onun normal durumuna dönmesine yardımcı olabilir.
  • Köpek ve kedilerde hıçkırık görülmesinin hayvanlara bir başka yararı ise diyaframın sinirleri arasındaki koordinasyon kaybını düzeltebilmesidir.

Ters Hıçkırıklar

Eğer evcil hayvanınız burnundan hızlı bir şekilde, gürültü ve güçlükle soluyorsa, bu ters hapşırma olarak da bilinen ters hıçkırıklar olabilir. Böyle bir durumda, hayvanın burnundaki mukustan kurtulması gerekir.

Her ne kadar hayvanlarda ters hıçkırığın nedeni henüz kanıtlanmamış olsa da, genellikle solunum sorunları, sinüzit, vb. durumlarla ilişkilendirilir. Yine de, her ne olursa olsun, evcil hayvanınızı veterinere götürmek her zaman en iyi seçenektir.

İlginizi çekebilir ...
Kedi ve Köpeklerde Pati Yaralarını Tedavi Etmek
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Kedi ve Köpeklerde Pati Yaralarını Tedavi Etmek

Kedi ve köpeklerin patileri, tedavisi zor yaralanmalara oldukça meyillidir. Bu nedenle hayvanınızın adımını nereye attığına çok dikkat etmelisiniz.


Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.