Kedi Evlat Edinmek İstiyorum: Nasıl Seçmeliyim?

Kişilik ve arkadaşlık, bir ev kedisi seçiminde iki önemli faktördür. Her zaman evlat edinmek ya da bir hayvan yetiştiricisini tercih etmek veya yetişkin bir kedi ya da yavru kedi almak ile ilgili kararsızlıklarımız olur.
Kedi Evlat Edinmek İstiyorum: Nasıl Seçmeliyim?

Son Güncelleme: 23 Mayıs, 2019

Bir hayvana sahip olmak harika bir deneyimdir ve kediler insanlar için harika bir arkadaştır. Irkları, kişilikleri ve tuhaflıkları her zaman gününüzü gün edecektir, ama kendinize şu soruyu sormanız gerekir: Kedi arkadaşımı nasıl seçerim? Aşağıda bir kedi evlat edinmek istiyorsanız, onu nasıl seçeceğiniz konusunda size bazı ipuçları vereceğiz.

Bir kedi evlat edinmek

Aileye yeni üye eklemek mutlu olmak için her zaman harika bir nedendir. Evcil hayvanlara gelince, insanlar nihai bir karar vermeden önce genellikle çok dikkatli düşünürler. Karar vermekte zorluk çekiyorsanız endişelenmeyin. Bu karar çocuk sahibi olmak kadar önemlidir, bu yüzden aynı ciddiyette ele alınmalıdır.

İster köpek ister kedi olsun, evcil hayvan evlat edinme kararı bütün ailenin oy birliği ile alınmalıdır. Bir köpek ya da kedi isteyip istemediğinize karar verdikten sonra, sonraki soru şudur: Hangi cinsi seçmeliyim?

Bir kedi evlat edinmek söz konusu olduğunda, dikkate alınması gereken çok şey vardır. Öncelikle kendinize neden köpek yerine kedi istediğinizi sormalısınız. Hayvanın ihtiyaçlarını ve bir kediyi evlat edinmenin artı ve eksilerini göz önünde bulundurmalısınız.

bir kedi sahiplenmek

Evlat edineceğiniz kedinin cinsi, kararınızda büyük bir rol oynar. Çünkü bazı cinsler diğerlerinden daha eğlenceli ve arkadaş canlısıdır. Ayrıca kediyi bir barınaktan mı yoksa bir hayvan yetiştiricisinden mi evlat edinmeniz gerektiğini düşünmeniz gerekir.

Bununla da kalmaz, yetişkin bir kedi mi yoksa yavru bir kedi mi evlat edinmeniz gerektiğine dair bir kararsızlık yaşarsınız. Bu konular size biraz karmaşık görünebilir. Gelin detaylara birlikte göz atalım.

Peki, kedimi nasıl seçerim?

Diyelim ki, barınakta bulunan hayvanlardan birine daha iyi bir yaşam sağlamak için bir barınağı ziyaret etmeye karar verdiniz. Orada her çeşit, farklı kişilikleri ve cinsleri olan kediler bulacaksınız.

Bu konuda uzmanlaşmış bazı araştırmacılar, aynı anda tüm kedilerle oynamanızı tavsiye ediyor. Bu davranış, kediler kafesin içinde kilitli bir şekildeyken sadece onlara bakarak tanıyacağınızdan daha iyi tanımanıza yardımcı olacaktır.

Onlarla birlikteyken, kişiliklerini, oyun oynama tarzlarını ve sizinle ve diğer kedilerle olan ilişkilerini analiz etme olanağınız olacaktır. Evde bir çocuğunuz varsa, barınağı ziyaret etmek üzere yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz. Az evvel anlattıklarımızı çocuğunuzla uygulayın. Tüm bunlar ailenize en uygun kediyi bulmanıza yardımcı olacaktır.

bir bebek ve kedi oynuyor

Tıpkı bir bebek doğduğu zaman olduğu gibi, kedinizin gelişi hayatınızı değiştirir ve bu değişikliğe adapte olmanız gerekir.

Peki ya bir hayvan yetiştiricisinden bir kedi evlat edinmek istersem?

Bu süreç neredeyse aynıdır, ancak bir barınağa gitmek yerine, güvenilir ve sorumlu bir hayvan yetiştiricisine gitmelisiniz ve asla bir çiftliğe gitmemelisiniz. Sadece görünüşüne göre bir kedi seçmeyin.

Bir kedi dışarıdan çok sevimli görünebilir, ancak bir hayat arkadaşının niteliklerini göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Belirli bir cinsin sahip olabileceği kişilik ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız, bu yüzden karar vermeden önce araştırmayı farklı cinsler üzerinde yapmalısınız.

Ayrıca, bir barınakta olduğu gibi, burada da aynı anda tüm kedilerle oynamayı denemelisiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, amaç; kalbinize dokunan ve ailenizle uyumlu olan kediyi bulmaktır.

Bir köpeğim var: Bir kediyi evlat edinmek sorun yaratmaz mı?

Köpekler ve kediler arasındaki dostluklar düşündüğünüzden daha yaygındır, bu yüzden ikisini bir araya getirmek konusunda çok endişelenmeyin. Kendinize sormanız gereken soru; köpeğinizin, yanında bir kedi bulundurmaya hazır olup olmadığıdır.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Neden Bir Yerine İki Kedi Sahiplenmelisiniz?

bir kedi evlat edinmek ve köpekler

Köpeğinizin davranışları, evde bir kedi sahibi olmanıza engel olmayacak kadar düzgün olmalıdır, çünkü bu hayvanlar hayatlarının geri kalanı boyunca ailenizin arkadaşları olacaktır. Yani, onların Garfield ve Odie gibi her zaman etrafta koşuşturmalarını istemezsiniz.

Bu nedenle köpeğinizin sadece insanlar arasında değil, diğer evcil hayvanlar arasında da nasıl yaşayacağını bilmesi gerekir. Ve elbette, köpeğinizi alıştırmadan kedinizi hemen evinize getirmemelisiniz.

Ayrıca, aklınızda bulundurun:

  • Yavru kediler yeni evlere yetişkin kedilerden daha kolay adapte olur. Kediler, üç aylık olduktan sonra evinizde küçük kazalar yapmalarını önleyen vücutlarının temel kavramlarını edinir ve onları eğitmenize izin verir.
  • Özellikle de kedinizi bir barınaktan evlat ediniyorsanız, aşılar ve diğer sağlık testleri bir zorunluluktur. Buradaki ana fikir, ömür boyu süren bir arkadaşa sahip olmaktır.
  • Evde başka bir kediniz varsa, yeni arkadaşınızı kabul edeceğinden emin olun. Kediler doğası gereği kendi bölgeleri olan ve bu bölgeleri koruyan hayvanlardır. Bu nedenle eve bir kedi daha eklemek, onların bölgelerini ve konfor alanını ihlal etmek demektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.