Köpeğinizin İnsanların Üzerine Atlama Alışkanlığına Bugün Son Verin!

Köpeğinizin İnsanların Üzerine Atlama Alışkanlığına Bugün Son Verin!

Son Güncelleme: 31 Mart, 2019

Köpeğinizin insanların üzerine atlamasını durdurmak için, heyecanlı olmasını önlemek ve insanları başka türlü selamlamayı öğretmek gerekir.

Birçok köpek, sahibi eve döndüğünde öyle heyecanlanır ki, üzerlerine atlamaya başlarlar. Bunu, pençelerini sahiplerinin bacaklarına koyarak yaparlar ve hatta bazen can acıtıcı olabilirler. Bu kötü alışkanlıktan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için aşağıdakileri okuyun.

Köpeklerin üzerinize atlamasını önlemek

Eve döndüğünüzde köpeğinizin üzerinize atlaması bir davranış problemi olabilir ve hatta tehlike teşkil edebilir. Küçük köpeklerin pençeleri elbiseleri yırtar ve büyük köpekler atladıklarında ağırlıkları ile sizi itip yere düşürebilirler.

Yine de bu sorunun bir çözümü var çünkü bazı köpekler hızla durumu anlayabiliyor. Hatta birkaç gün içinde bile öğrenebilirler. Diğer durumlarda, düzeltme yapmak için daha fazla çaba göstermesi gereken taraf insan olur. Kişi, köpeği heyecanlandırdığını ve atlaması için provoke ettiğinin farkında olmayabilir.

Onları heyecanlandırmayın

Atlama alışkanlığını durdurmayı öğrenmek ve öğretmek için yapacağınız ilk şey eve geldiğinizde köpeği heyecanlandırmamak olmalı. Köpek gergin ise, atlama ve itme ile açığa çıkan bu ekstra enerjiyi yönlendirmek gerekir. Bunun yerine, sakin bir şekilde eve girerseniz, köpek muhtemelen kendini kontrol edecek ve daha iyi davranacaktır.

Eve geldiğinizde, hızlı ya da yüksek sesle konuşma gibi birçok şey köpeğinizi heyecanlandıran faktörler arasındadır. Ayrıca, dediklerinizi tekrar etmeniz, bağırmanız, ya da ellerinizle alkış tutmanız da onları heyecanlandırır.

Eve geldiğinizde huzurlu bir atmosfer yaratmaya çalışın ve köpeğinizi sessizce selamlayın. Sesinizi yükseltmekten, hızlıca koşmaktan ya da köpeğinizi atlamaya provoke etmekten kaçının ve göreceksiniz ki, bunlar köpeğin davranışlarını geliştirecektir.

koşan küçük köpek

Atlayınca alkışlamayın

Genellikle köpekler üzerinize atladığında, bunu fark etmeden ödüllendirirsiniz. Hoşunuza gitmeyebilir ama bu davranışı öven küçük detaylar vardır. Köpeğinizi ödüllendirmek, burada soruna dönüşür ve köpeğiniz ondan atlamasını istediğinizi sanabilir.

Köpeğinizin atlamasına son vermek için, öncelikle bu davranışı teşvik ediyor olabileceğinizi fark etmeniz gerekir. Sevgi dolu bir tonda konuşarak, köpeğinizin pençelerini koyması gereken yerleri göstermek ve gülmek bu davranışı istemsizce güçlendiriyor olabilir.

Öte yandan, geldiğinizde köpeğinizi tamamen görmezden gelmemelisiniz. Bu onların sizi sıkma noktasına gelene kadar dikkatinizi çekmeye çalışmalarına neden olur. Diğer taraftan, tüm pençeler yerdeyken, sakin bir tebrik ve övgü kelimeleri uygun bir yanıt olacaktır.

Arkanızı dönün

Bir köpeğin atlamasını durdurmak için, ona sırtınızı dönebilirsiniz.

  • Yavaşça hareket edin ve köpeğinizin pençelerini insanların üzerine koymasına son verirsiniz.
  • Sakinlik göstermek davranışları konusunda rahat olmadığınızı gösterecektir.
  • Köpeğin ilgisini çeken vücut parçası onun için müsait olmayacaktır.
  • Dolayısıyla, bir köpeğin atlamaya çalıştığını gördüğünüzde, hafifçe arkanızı dönebilirsiniz. Bunu yaparak, bu tür bir selamlamayı istemediğiniz anlamına gelen sinyaller gönderirsiniz. Sonra, tüm pençeleri yerde olduğunda, bu iyi davranışı için onu övebilirsiniz.

Atlamaktan başka bir karşılama biçimi öğretin

Belki de atlamanın, bir köpek için tek karşılama biçimi olduğunu sanıyorsunuz. Belki de bu yüzden onlar bu şekilde davranıyor. Bu davranışı önlemek için iyi bir alternatif de, başka bir karşılama biçimi öğretmektir.

köpek ile selamlaşma

Köpeğinizin bu davranışına son verebileceğinize ve aynı zamanda insanları karşılamak için alternatif bir hareket öğrenebileceğine inanıyorsanız, ona farklı bir davranış öğretebilirsiniz. Böylece köpeğinizi istediğiniz şeyi yapması ve istemediğiniz şeyi yapmayı bırakması için cesaretlendirirsiniz.

Örneğin, konu köpeklerin insanların üzerine atlaması olduğunda, birini karşılamak için patilerini vermeyi öğretebilirsiniz. Ilk olarak, “otur” komutunu ve sonra “pati ver” komutunu öğretmeniz gerekir. Eve girerken ve köpeğiniz üzerinize atlamadan önce, “otur” komutunu vermeniz gerekir. Tabii ki, bir köpek oturuyor ise, kimsenin üzerine atlaması mümkün olmayacaktır.

Başka bir alternatif davranış da köpeğe yeri koklatmaktır. Eve girerken yere bir parça yemek bırakırsanız, size atlamak için ayırdığı zamanı o yemeği aramaya verecektir. Ayrıca, ona sırtınızı dönüyorsanız, köpeğiniz için yerde yemek bulmak, üzerinize atlamaya çalışmaktan daha memnuniyet verici olacaktır.

Eve döndüğünüzde köpeğinizin size “saldırmasını” önlemek kolay. Bir insan için olduğu kadar köpek için de çaba gerektirir. Onları heyecanlandırmayın ve bu alışkanlığa devam etmeleri için teşvik etmeyin. Tam o anda sırtınızı dönmeyi öğrenin. Bu işe yaramazsa, ona farklı bir karşılama hareketi öğretin.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.