TNR Projesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

TNR Projesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 02 Ekim, 2018

Bazı şehirler kurumlar tarafından düzenlenen, koruyucu dernekler ve bireyler tarafından sürdürülen “TNR projesi” ni uygulamaya başladı.

Kısaltma, “ Trap (yakala) – Neuter (kısırlaştır) – Return (geri bırak) ” anlamına gelir. Tüm sokak kedilerinin yakalanması ve onların kısırlaştırılarak sokak kedisi nüfusunu kontrol altına almak anlamına gelir, ancak projenin hedefleri bunun ötesine geçer.

Şehirler ve kasabalar, hiç kimsenin bakıp beslemediği, hastalıklı, başıboş kedilerle dolup taşıyor. Sürekli olarak üreme güdüsü olan dişi kediler nedeniyle kontrol edilemez bir şekilde çoğalıyorlar. Normal olarak bahar aylarının başlangıcında, yüzlerce yavru kedi sokaklarda doğuyor.

Bazıları sokak kedisi olarak hayatta kalabiliyor, fakat çoğu sadece birkaç aylıkken ölüyor. Yetişkin sokak kedilerinin bile 5 yıllık bir ömrü vardır. Ancak, evde yaşayan bir kedi 15 yıla kadar yaşayabilir.

TNR projesi

Bu program, sokaklarda doğan kedi sayısını azaltmak için başarılı olan tek program olmuştur.  Çeşitli şehirlerden gelen gönüllüler, buldukları herhangi bir kedinin yakalanması, kısırlaştırılması ve geri gönderilmesinden sorumludur.

TNR projesi

Bununla birlikte, TNR Projesi sadece kedileri kısırlaştırmak için değildir, aynı zamanda kedilerle dolu farklı alanları da kontrol eder. Gönüllülere izlemeleri ve kontrol etmeleri için görev verilir. Gönüllülerin amacı, kedilere güvenli gıda ve su sağlamak, gerektiğinde veterinerlik hizmeti vermek ve parazit tedavisi yapmaktır. Ayrıca yeni doğan yavruları veya terk edilmiş kedileri kabul edecek olan sorumlu aileleri araştırırlar.

TNR Projesinin avantajları

Bu kadar çok hayvanı idare altına alıp kontrol edebilmek için zamana ve yeterli finansmana sahip olmanız gerekiyor. Ne olursa olsun, bu proje pek çok fayda sağlıyor:

  • Sokak kedilerinin doğum oranını ve nüfusunu düşürüyor.
  • Gönüllüler, böcek istilasını önlemek veya sağlıksız alanlar yaratmamak için yalnızca kuru gıda sağlıyor
  • Proje, her alanda başıboş kedileri kontrol etmeye ve tanımlamaya yardımcı oluyor. Kedilere takılan çipler sayesinde sokak kedileri oldukları belirleniyor.
  • Kısırlaştırma sonrasında kediler, kendi alanlarını belirlemek veya eş bulmak için yaptıkları savaşı durdururlar.
  • Bölgenin sağlık koşulları iyileşir ve kediler kendi alanlarını idrarları ile işaretlemeyi bırakır.

Pek çok kedinin bulunduğu yerler nasıl tespit edilir?

Kontrollü alanlar işaretler aracılığıyla tanımlanabilir. Bir alan zaten kontrol ediliyorsa, bu kedilerin daha fazla yardıma ihtiyacı yoktur. Herhangi bir işaret yoksa, bir kedinin kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığını anlayabilirsiniz (bu nedenle, TNR prosedüründen geçmesi gerekecektir.).  Bir TNR kedisi kulaklarından bir tanesinde küçük bir çentiğe sahip olur.

Bu, bir kedinin kısırlaştırıldığına ve tekrar yakalanmayacağına dair, dünya çapında kullanılan rutin bir uygulamadır. Kulaktaki bu çentik, kısırlaştırma sonrasında kedi hala anestezi altındayken bir veteriner tarafından yapılır. Bu işlem ağrısızdır ve kıkırdakta yapıldığı için, birkaç saat içinde ekstra bir tedavi gerektirmez ve iyileşir.

Şehrinizdeki kedilerin kulaklarında bu işaretleri görüyorsanız, birilerinin onlara baktığından emin olabilirsiniz.

Kontrollü bir bölge görürseniz ne yapmalısınız?

Kontrollü bir bölgede yaşayanlar huzur haricinde başka bir şeye ihtiyaç duymazlar. Bu hayvanlar genellikle bir evde yaşamaya iyi uyum sağlayamazlar. Normalde, insanlar ile hiçbir ilgileri yoktur.

Kedilerin sokaklarda yaşıyor olmaktan dolayı herhangi bir sorunları yoktur. Nüfusları kontrol edildiği için, birilerinin onları düzenli olarak beslediğini ve sağlıklarına özen gösterdiklerini biliyoruz.

Şehrinizde bulunan bir grup kediye yardım etmek istiyorsanız, bilgilendirici broşürlere göz atın. Bu broşürlerde onları besleyen kurumların isimleri ve iletişim bilgileri olmalıdır. Onlara ulaşabilir ve yardım edebilirsiniz. Her zaman daha fazla gönüllüye, kuru mamaya ve paraya ihtiyaç duyarlar.

TNR, yaşadığınız bölgeye henüz ulaşmamış gibi görünüyorsa ve sokak hayvanlarına yardım etmek istiyorsanız, bu nüfusu kendi başınıza kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Onları insanlardan arta kalan yemekler ile değil, y alnızca kuru mama ile beslemeniz gerektiğini unutmayın. Herhangi birisinin onlara yemek artıklarından verip zehirlenmelerine sebep olmalarını önlemek için, yemek artıklarını kimsenin eline geçmeyecek bir şekilde saklamalısınız.

Sokak kedileri böcekleri avlar ve hastalıklarının yayılmasını önlemeye yardımcı olurlar. Ayrıca fareleri de uzak tutarlar. Bu nedenle, insanların şehirlerinde yaşayan hayvanlara karşı saygı duymalarını öğrenmek için çok sebepleri var. Kontrollü alanlar, onları korumak ve huzurlu bir yaşam ortamı sağlamak için en saygılı ve insani yollardır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.