İşte, Karşınızda Japon Eşek Arısı!

2004 yılında Avrupa'ya gelen Japon eşek arıları, 2010'da Fransa'yı da geçerek İspanya'ya ulaştı. Doğal yaşamı muhafaza etmek için bu istilacı türü yok etmek için çalışılmaktadır.
İşte, Karşınızda Japon Eşek Arısı!
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Japon eşek arısı (Vespa Velutina), isminden de anlaşıldığı gibi, Güneydoğu Asya’da bulunan bir eşek arısı türüdür. Ancak, genelde en tehlikeli egzotik türlerden birisi olarak bilinirler.

Japon Eşek Arısı

Diğer eşek arıları gibi, Japon eşek arıları diğer böceklerle beslenirler. Özel tercihleri arılardır. Bu durum, arıların önceleri av olmadığı ekosistemler için oldukça tehlikelidir.

Japon eşek arıları, normal eşek arılarının üç katı büyüklüğündedir. Diğer benzer böcekler gibi, onlarda da kraliçe ve işçi sınıfları vardır. Japon eşek arıları yuvalarını genelde ağaçlara ve bazen insanların evine yapar.

Yuvaları küre şeklindedir ve bir tarafında genelde 2,000’e yakın eşek arısının yuvaya girip çıkabileceği bir açıklık bulunur. Yuvanın içinde tam anlamıyla tüketici olan larvalar bulunur.

çiçeğe konmuş eşek arısı

Yetişkin bir Japon eşek arısı, olgun meyvelerden ve çiçeklerin özünden beslendiği için mahsüllere zarar verir. Doğada bu hayvanları avlayan canlılar; örümcekkuşu, arı şahini ve arı yiyici olarak bilinen bir kuş familyasından oluşmaktadır.

Arılar kendilerini Japon eşek arısına karşı nasıl savunuyorlar?

Avrupalı arılar daha önce hiç Japon eşek arıları ile karşılaşmadılar. Ancak, Asyalı arılar evrim geçirmek ve binlerce yıl hayatta kalabilmek için savunma yolları bulmak zorunda kaldılar.

Arıların kendini savunma şekli ise şu; bu arılar, Japon eşek arılarını bir sürü halinde kıstırıyorlar. Bu durum ortamın sıcaklığını artırıyor ve oksijen seviyesini düşürerek Japon eşek arısının ölümüne sebep oluyor. Bu sıcaklık arılara hiçbir şekilde zarar vermiyor.

Bu tür bir davranış şekli, çok sık olmasa bile şu anda Avrupalı arılarda da gözlemlenmektedir. Bu durum, Japon eşek arılarının İspanya’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki arı nüfusuna zarar vermediği anlamına gelmiyor tabii ki. Arıların, insanlar için bir numaralı polen taşıyıcısı olduklarını göz önünde bulundurursak, arıların yok oluşu bizler için de felaket anlamına gelmektedir.

Japon eşek arısının yuvası

Japon eşek arısı insanlar için tehlikeli midir?

Paniğe kapılmanıza gerek yok ancak Japon eşek arıları insanlar için de tehlike arz etmektedir. Ancak bu risk, bir Avrupa eşek arısından daha fazla diyemeyiz; çünkü her ikisi de saldırmaktan ziyade kaçmayı yeğlemektedir. Genel anlamda her iki tür de yuvalarını korumak için saldırmaktadır. Yani, eğer ağacın üstünde çalışıyorsanız ya da yanlışlıkla yerdeki yuvalarına bastıysanız o zaman kaçacak delik arayabilirsiniz.

Japon eşek arılarının zehri ile Avrupa eşek arılarınınki aynı olmasına rağmen, Japon eşek arıları soktukları zaman zehrini daha çok akıtmaktadırlar. Bu durum zehre ya da birden fazla arı sokmasına alerjisi olan kişiler için tehlike arz etmektedir. Hatta, bazı insanlar için ölümcül bile olabilir. Japon eşek arılarının sokması sonucunda ölen insanlar bulunmaktadır.

Japon eşek arısının Avrupa’da ne işi var?

Japon eşek arıları, 2004 yılında, Fransa’ya giden bir kargo gemisiyle beraber Avrupa’ya geldi. 2010 yılında, arıların Pyrenees’ten İspanya’ya doğru yayıldığı açıklandı. Oradan da Bask ülkesine, Galiçya’ya, Katalanya’ya, Asturias’a, Kantabriya’ya ve hatta Mayorka’ya yayıldı.

Bu tür, İspanya’da istilacı tür olarak sınıflandırıldı. Sonuç olarak, hükümet bu türü ortadan kaldırmak için yöntemler geliştirme aşamasında. Buna rağmen, Japon eşek arıları vazgeçmiyor. Umarız, aynı durum vahşi yaşamdaki canlılar için de geçerlidir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.