Afrika Kaplumbağaları Nasıl Beslenir?

Bu sürüngenler otçuldur. Diyetleri temel olarak taze ottan oluşsa da bu hayvanlara biraz meyve de verebilirsiniz. Ama aşırıya kaçmamanız önemli zira bağımlılık geliştirebilirler. Ayrıca kabuklarının deforme olmaması için kalsiyum almaları önemlidir. 
Afrika Kaplumbağaları Nasıl Beslenir?

Son Güncelleme: 11 Şubat, 2019

Afrika kaplumbağaları söz konusu olduğunda bu hayvanların nasıl beslenmesi gerektiğini bilmek biraz zor olabilir çünkü bu hassas ve pek çok hastalığa yakalanmaya yatkın kaplumbağalar için özel bir diyet uygulanması gerekir.

Neyse ki sağlıklı olmak için egzotik yiyeceklere ihtiyaçları yoktur. Afrika kaplumbağaları beslemesi gerçekten çok kolay hayvanlardır. Yiyeceklerinin çoğu dışarıda kolayca bulunabilir. Ayrıca daha da lezzetli hale getirmek için başka şeyler ekleyebilirsiniz.

Afrika kaplumbağaları

Afrika Mahmuzlu Kaplumbağası aslen Kuzey-Orta Afrika’dan geliyor. Güçlü ön ayakları nedeniyle “mahmuzlu” kelimesi adlarına eklenmiş. Bu oldukça büyük bir cins ama Galápagos kaplumbağası veya Aldabra dev kaplumbağası kadar büyük değil.

Afrika kaplumbağaları uzun ömürlü olmalarıyla dikkat çekiyor, yaklaşık 40 ila 70 yıl yaşıyorlar. Hatta, sağlıklı oldukları sürece daha uzun yaşamaları mümkün. Bu sürüngenler dünyanın birçok yerinde evcil hayvan olarak besleniyor , ancak hayatta kalmak için sıcak bir iklime ve yıl boyunca çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyuyorlar.

Doğal alışkanlıkları günümüzde kentleşme tehdidi altında. Bu yüzden , artık tüm dünyada savunmasız bir tür olarak sınıflandırılıyorlar. Evinizde bir Afrika kaplumbağası beslemenin tek yolu ise profesyonel bir yetiştiriciye başvurmak.

Afrika kaplumbağalarını beslemeye gelince, beslemeleri hayvansal protein veya herhangi bir meyve türü içermiyor. Yiyecekleri çoğunlukla ot, saman ve çeşitli yeşillikler gibi kolayca bulunabilecek şeylerdir.

Afrika kaplumbağaları

Afrika Kaplumbağaları Nasıl Beslenir?

Kalsiyum, Afrika kaplumbağaları için çok önemli. Özellikle de düzgün beslenmemeleri durumunda deformasyona eğilimli olan kabuklarının güçlü olması bakımından temeldir. Kalsiyum ayrıca D vitamini üretmek için kullanılan güneş ışınlarını absorbe etmelerine yardımcı olur. Bu vitamin tüm vücut için gereklidir.

Her gün yediklerinin çoğu çeşitli çiçeklerden, otlardan ve samanlardan oluşmalıdır. Çiçekler karahindiba, yonca, kır çiçekleri, vs. olabilir.

Kaplumbağanız açık bir alanda yaşıyorsa, ihtiyaç duyduklarını elde etmede sorun yaşamayacaktır. Öte yandan, bir apartman dairesi gibi kapalı bir alanda ise diyetlerini çeşitli yeşil yapraklarla desteklemeniz gerekecektir.

Böylece sağlıklı olmalarına katkıda bulunabilirsiniz. Afrika kaplumbağaları, tıpkı insanlar gibi yiyecek bağımlılığı geliştirmeye eğilimlidir. Bu nedenle meyveyle beslemek iyi bir fikir olmayabilir.

İnsanların Afrika Kaplumbağalarına verdiği meyvelerden bazıları salatalık, domates, incir, elma ve armuttur. Onları bu meyvelerle besleyebilirsiniz ancak bunların içerdiği besinler yeterli değildir. Bu durum ise çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir ve bunu fark ettiğinizde çok geç kalmış olabilirsiniz.

Deformasyonları önlemek için asla et yedirmeyin. Zaten sindirim sistemleri bunun için tasarlanmamıştır. Ne de olsa Afrika kaplumbağaları otçul hayvanlardır.

Afrika kaplumbağaları elma yiyor

Genel Diyet

Diyetleri çoğunlukla yabani otlardan oluşmalı. İsterseniz diyetlerini biraz daha lezzetli hale getirmek için az miktarda meyve verebilirsiniz. -% 90 ot ve çiçek ile % 10 meyve doğru bir oran olacaktır.

Metabolizmaları yavaş olduğu için her gün çok yiyecek verebilirsiniz. Alternatif olarak, gün boyunca küçük porsiyonlarla da besleyebilirsiniz.

Afrika kaplumbağaları su içmeden en az bir hafta yaşayabilir. Zaten Afrika’nın kurak topraklarında hayatta kalmayı bu özellikleri sayesinde başarmışlardır.

Kalsiyum eksikliği geliştirmelerini önlemek için diyetlerine kalsiyum takviyeleri eklemek iyi bir fikirdir. Ancak bunları çok fazla vermeyin çünkü aşırı kalsiyum, düşündüğünüzün aksine kabuk deformasyonlarına neden olabilir.

Afrika kaplumbağalarını beslemenin ne kadar kolay olduğunu artık öğrendiğinize göre endişelerinizden kurtulabilirsiniz. Tek ihtiyaçları olan şey, bahçe gibi geniş bir alan. Gerisini kendileri halledecektir.

Kalsiyum alımlarını izlemeyi ve az miktarda meyve vermeyi unutmayın, böylece yemeklerinin tadını çıkarabilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Petrozzi, F., Hema, E.M., Demaya, G.S., Benansio, J.S., Eniang, E.A., Diagne, T., Segniagbeto, G.H., and Luiselli, L. 2020. Centrochelys sulcata (Miller 1779) – African Spurred Tortoise, Grooved Tortoise, Sahel Tortoise, Tortue Sillonnée. In: Rhodin, A.G.J., Iverson, J.B., van Dijk, P.P., Stanford, C.B., Goode, E.V., Buhlmann, K.A., and Mittermeier, R.A. (Eds.). Conservation Biology of Freshwater Turtles and Tortoises: A Compilation Project of the IUCN/SSC Tortoise and Freshwater Turtle Specialist Group. Chelonian Research Monographs 5(14):110.1–16. doi: 10.3854/crm.5.110.sulcata.v1.2020; www.iucn-tftsg.org/cbftt/.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.