İki Köpek Sahiplenmek: Bir Köpekten Daha Mı İyi?

İkinci bir köpeği sahiplenmeyi mi düşünüyorsunuz? Önce bu makaleyi okuyun.
İki Köpek Sahiplenmek: Bir Köpekten Daha Mı İyi?

Son Güncelleme: 18 Ekim, 2018

Neredeyse her gün işe gidiyorsunuz ve köpeğiniz her gün size üzgün bir şekilde bakıyor. Ve siz de yalnız bırakılmanın nasıl bir his olduğunu düşünüyorsunuz. Bazen bir köpek daha sahiplenmek istiyorsunuz. Ancak iki köpek sahiplenmek bir köpek sahiplenmekten daha iyi bir seçenek midir?

Açıkçası bu soruya direkt bir cevap veremeyiz. Sizin için neyin daha uygun olduğunu siz ve sizin durumunuz belirleyecektir. Yine de, birden fazla köpek edinmenin artı ve eksi yönlerini göstereceğiz. 

İki köpeğe sahip olmanın avantajları

Ta en başta, ilk paragrafta gördünüz: köpeğinizin bir kankası olacak. İşe veya başka bir yere gittiğinizde, köpeğiniz yanında olacağı ve oynayabileceği bir arkadaş edinmiş olacak.

köpeklerin dostluğu

Buna rağmen tek avantajı bu değil:

  • Sosyalleşir. Eğer köpeğiniz çok yaşlı değilse ama sadece sizle vakit geçirmeye alışmışsa, başka köpeklerle ya da insanlarla sosyalleşmekte zorluk çekmesi muhtemeldir. Onun bu alanda gelişebilmesine yardımcı olmak için, tüylü bir dostla yaşaması gerekir.
  • Sıkılmaz. Can sıkıntısı köpekleri kaygılandırır. Özellikle evde tek başına vakit geçirdiklerinde, bundan büyük oranda etkilenirler. Bir oyun arkadaşı buna çare olabilir.
  • Stres atar. Ayrılık kaygısı, yalnızlık ve sıkkınlık, köpeğinizde strese yol açabilir. Siz evde yokken başka birisinin evde bulunması bu gerginliği azaltabilir ve köpeğinizi rahatlatabilir, böylece köpeğinizin strese girmesine engel olabilirsiniz.
  • Daha anlayışlı olmasını sağlar. Hayvanlar doğuştan anlayışlı olsalar da, dokunmanın sevgiyi, sevginin de anlayışı geliştirdiği söylenir. Evdeki dostlarını sevmek dostlarına, diğer aile üyelerine ve sokaktaki insanlara karşı daha anlayışlı davranmalarını sağlar.
  • Evde daha mutlu olacaksınız. Eğer çok yalnız hissetmemek ve bir arkadaş edinmek için bir köpek sahiplendiyseniz, köpeğinizin eve neşe getirdiğini çoktan fark etmişsinizdir. Eğer bu mutluluk iki katına çıksaydı nasıl hissederdiniz? Eğer bir köpek yerine iki köpek edinirseniz, olacağı şey işte tam olarak bu.

Tabii ki her madalyonun iki yüzü vardır. Bu durum birçok fayda sağladığı gibi bazı sorunlar da teşkil etmektedir. Ne olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Bir köpek yerine iki köpek sahiplenmenin yaratacağı sorunlar

Bir köpek yerine iki köpek edinmek birçok sorun ortaya çıkarabilir. Bunları sizler için sıralayacağız.

iki köpek sahiplenmek
  • Daha masraflı. Evet, şimdi bütün aşının, kimliğin, mamanın, mama kabının, su kabının, yatağın vs. sayısı iki oldu. Her şey iki kişilik olduğunda harcanan para da iki katına çıkacak. Başka bir köpek edinmeden önce bunu göz önünde bulundurun çünkü her ne kadar iki köpek edinmek bir taneden daha iyi olsa da, bu göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.

Kule inşa etmek isteyenleriniz, önce arkanıza yaslanıp ne kadara mâl olacağını hesaplamanız gerekmez mi?

-Luke 14:28 İncil-

  • Anlaşamamak. Eğer köpeğiniz biraz büyükse ve sosyalleşememişse, birbirleriyle anlaşamayabilirler ve kıskançlık durumundan dolayı birbirleriyle yaşamaları çok zorlaşır. Başka bir hayvan edinmek istiyorsanız, iki hayvanın iyi anlaşıp anlaşamadığını görmek için, önce hayvanı eve getirip onu köpeğinizle tanıştırmanız gerekir. 
  • Daha çok vakit ayırmak. İkisini yürüyüşe çıkartmak, veterinere götürmek, beslemek ve ihtiyaç duydukları bakımı yapmak daha çok vaktinizi alacaktır.
  • Beklenmedik yavrular. Aynı cinsiyete sahip köpeğin arasında sorun çıkabileceği gibi, köpekler farklı cinsiyete sahip olursa da hamilelik riski oluşabilir. İki durumu da önlemeye çalışın.

Bir köpek yerine iki köpek sahiplenmenin hem avantajları hem de dezavantajları göz önünde bulundurulduğunda, son sözü söylemek size kalıyor. Biz, ne kadar fazla o kadar iyiden yanayız ama tabii ki, her bir köpeğin durumu ve şartları da önceden planlanmalıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.