Hayvanları Klonlamak: Mümkün mü?

Her zaman doğada var olan klonlarla çevrili olarak yaşadık. Bu, bilim insanlarının bunu yapay olarak yapmanın mümkün olup olmadığını merak etmesine neden oldu. Yıllar sonra, hayvan klonlama başladı ve onunla birlikte koyun Dolly geldi.
Hayvanları Klonlamak: Mümkün mü?
María Muñoz Navarro

Yazan ve doğrulayan biyolog María Muñoz Navarro.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

1996’da bilim insanları, hayvanları klonlamak aracılığıyla ilk organizmayı yarattı: Koyun Dolly. O zamandan beri, araştırmacılar üreme amaçlı ve biyotıpta veya hayvanların korunmasında terapötik kullanım gibi diğer uygulamalar için çiftlik hayvanlarıyla deneyler yaptılar.

Bu konu, bilim camiası ve bir bütün olarak toplum içerisinde tartışma konusu olmuştur. Hayvan klonlama hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

Özdeş varlıklar

DNA’nın keşfinden sonra bilim insanları, bir organizma hakkında tüm bilgileri içeren molekülleri, tamamen aynı olan başka bir organizmayı yaratmak için kullanmayı merak ettiler.

Hayvanları klonlamak, canlı bir varlığın genetik olarak özdeş kopyalarını oluşturmayı içerir. Araştırmacılar, donör bir hayvandan bir DNA dizisi alır ve bunu özdeş bir diziyi oluşturmak için kullanır. Bunu bir hücreyle veya tüm organizmayı kullanarak yapabilirler.

Bu bize yeni bir süreç gibi görünse de, seks hücrelerinin kaynaşmasının olmadığı aseksüel üreme süreci doğada her zaman var olmuştur. Örneğin:

  • Bakteriler eşeysiz olarak iki parçalı olarak çoğalabilir ve aynı hücreden iki tane oluşturabilir. Daha sonra bu hücreler aynı şekilde çoğalırlar. Sonunda, milyonlarca klon hücresi ortaya çıkar.
  • Bakire yaprak bitleri.
  • Armadilloların yavruları hepsi aynı zigottan gelen klonlardır.

Bunun gibi klonlamalar, sığır, domuz, koyun ve keçi gibi birçok varlıkta ve ayrıca fareler, tavşanlar, köpekler ve atlar gibi diğer hayvanlarda meydana gelir.

Aslında klonlanmış hayvanlar, farklı zamanlarda doğan tek yumurta ikizleri gibi, diğer hayvanlar gibi doğarlar. Tıpkı ikizlerin aynı DNA’ya sahip olması gibi, klonlar da orijinal organizma ile aynı genetik materyale sahiptir.

hayvanları klonlamak

Hayvanları klonlamak: Koyun Dolly

1996’da Dolly, İskoçya’daki Roslin Enstitüsü’nde doğdu. Dünyanın en ünlü koyunu ve biyotıp alanında en önemlisiydi.

Dolly, altı yaşındaki Finn Dorset koyununun meme bezi hücresinin çekirdeğinden klonlandı. Araştırmacılar bu çekirdeği döllenmemiş bir yumurtalığa yerleştirdiler. Birçok denemeden sonra ilk klonlanmış memeli doğdu.

Dolly, yaşamı boyunca, klonlanmış hayvanların doğal olarak çoğalabileceğini kanıtlayan altı yavru doğurdu. Ancak, 2003 yılında, artrit ve akciğer tümörleri gibi çeşitli hastalıkları olduğu için araştırmacılar ona ötenazi yapmak zorunda kaldı.

Bu koyun türü genellikle 12 yıla kadar yaşayabilse de, Dolly’nin zaten altı yaşında olan yetişkin bir koyunun hücresinden gelişmesinden bu yana sadece altı yıl yaşamasına şaşırmamalıyız.

Neden klonlama?

Belki de bu konuyla ilgili en ilginç sorudur çünkü çeşitli etik düşünceler vardır.

Araştırmacılar, koyun sütünde ilaç oluşturma araştırmasının bir parçası olarak Dolly’yi klonladı. O zamandan beri, bilim insanları bu tekniği ilaç geliştirme ve genetik mühendisliğinde ilerleme için farklı hayvanlarda kullandılar. Ancak başka amaçlar da var.

Örneğin, çiftleşme sırasında veya çiftlik hayvanlarını doğururken, cinsel yaralanma veya hastalık bulaşma riski yüksektir. Dolayısıyla, amaç mümkün olduğu kadar çok yavru elde etmekse, doğal çiftleşme en etkili yöntem değildir.

Sonuç olarak, yardımlı üreme yaygındır. Aslında, çoğu yetiştiricinin kullandığı yöntem budur. Bir süredir çiftçiler, yavrularına aktarmak için en çok arzu edilen özelliklere sahip hayvanları seçiyorlar. Bu, bu özelliklerin sonraki nesillerde ortaya çıkmasını sağlar.

Bu nedenle, klonlama, yetiştiricilerin çiftlik hayvanlarının özelliklerini kontrol etmelerine izin verir.

Aşağıda, bu prosedürün hayvancılıktaki diğer bazı faydalarına bakacağız.

Hayvanları klonlamak ve hayvan sağlığı

Hayvancılık yapanlar hastalığı olan hayvanlarla ilgilenmiyor. Bunun nedeni sadece ilaç ve veteriner muayenelerinin ek maliyeti değil, aynı zamanda et ve süt üretimini de etkilemesidir. Sonuç olarak, sürüde sağlığa ve hastalığa dayanıklı hayvanlara sahip olmak daha karlıdır.

İklime adapte olmuş hayvanlar

Klonlama, çiftçilerin yaşadıkları sıcaklık ve nemde en iyi şekilde gelişen hayvanları seçmelerine olanak tanır. Böylelikle hayvan çevreye gittikçe daha fazla uyum sağlayacak ve yüksek kaliteli besinler üretebilecektir.

Hayvanları klonlamak: Fiziksel yetenekler ve doğurganlık

Tabii ki, yetiştiriciler her zaman her hayvan türünün en iyi özelliklerini ararlar. Örneğin, daha büyük inekler daha iyidir, bu nedenle daha fazla süt üretebilirler ve tıpkı boğalar gibi daha verimli olabilirler.

Klonlanmış hayvanları yemek: Güvenli mi?

Klonlanmış bir organizmadan et yiyip yiyemeyeceğinizi merak ediyorsanız, cevap evet. FDA (Gıda ve İlaç İdaresi), klonlanmış hayvanlardan elde edilen ürünlerin, tükettiğimiz diğer hayvanlardan elde edilenler kadar sağlıklı ve güvenli olmasını sağlar.

Ayrıca, hayvanları klonlamanın temel amacının üreme olduğunu unutmayın.

yavru köpekler

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Hayvan klonlamanın mümkün olduğunu doğrulayabiliriz. Araştırmacıların bu prosedürü yıllardır başarıyla uyguladıkları doğrudur. Ayrıca, sadece hayvancılık için değil, aynı zamanda tıp alanındaki insanlar için de çok sayıda sağlık yararına sahiptir.

Ancak, benzersiz bir insan yararı için doğal düzeni değiştirmek uygun mudur? Bu hala tartışmaya açık!

İlginizi çekebilir ...
Hayvan Nüfusu Genetiği Nedir?
My Animals
sayfasında okuyun My Animals
Hayvan Nüfusu Genetiği Nedir?

Hayvan nüfusu genetiği, biyolojinin bir dalıdır. DNA, kalıtsallık, genetik kayma, rastgelelik vb. şeylerle ilgilenir ve vahşi nüfusu korumada kulla...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Benim Hayvanlarım sayfasındaki içerikler bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. Bir profesyonelin teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçemezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.