Hayvan Barınağı Kurmak İçin Gerekenler

Her şeyden önce, yeteri kadar geniş bir araziye sahip olmanız veya böyle bir yer bulmanız ve hayvan barınağını kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kaydettirmeniz gerekir. Daha sonrasında, gönüllülerden yardım almanız ve terkedilmiş köpeklerin uyutulmalarını engellemek için hayvan barınakları ile iletişime geçmeniz gerekir.
Hayvan Barınağı Kurmak İçin Gerekenler

Son Güncelleme: 19 Ağustos, 2018

Gerçek bir hayvansever misiniz? Terk edilmiş hayvanlara yapılan şeylerin haksızlık olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu soruya evet cevabını verdiyseniz, belki de bir zamanlar kendi hayvan barınağınıza sahip olmayı düşünmüşsünüzdür. Bu iş için nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, size bir hayvan barınağı kurmak için gereken tüm bilgileri bu makalemizde anlatacağız.

Bir hayvan barınağı kurmak için nereden başlamalıyım?

Diğer tüm kuruluşlar gibi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olsa bile, hayvan barınağı kurmak pek çok evrak işini de beraberinde getirir. Ayrıntılar için aşağıdaki adımları okumaya devam edin:

Uygun bir yer bulun

Hayvan barınağı kurmadan önce bunun için uygun bir yerinizin olduğundan emin olmalısınız. Bu, ayrı bir yer olmak zorunda değil. Bazı hayvanlara bakmak için yeterli alanınız olduğu sürece kendi evinizde de olabilir.

Geniş bir bahçeye sahip olan bir eviniz varsa, bu amaç için ideal bir yer bulmuş olabilirsiniz. Bununla birlikte, bunun için kullanabileceğiniz küçük bir yer de araştırabilirsiniz. Bildiğiniz barınaklardan bazılarını ziyaret etmek ve işin nasıl yürütüldüğüne bakmak iyi bir fikirdir.

Bir dernek kurun

Hayvan barınağı kurmaya karar verdiğinizde ve yeri bulduğunuzda bir dernek kurun. Barınağa bir isim verin ve İçişleri Bakanlığı’na kaydınızı yapın. Kuruluş ve kullanım amacını ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olduğunu belirtmeyi unutmayın ki böylece IRS, gelecekte size herhangi bir sorun çıkartmasın.

Bu en önemli adım bir kez hazır olduğunda resmen hayvan barınağı sahibi olacaksınız!

İşi birlikte yürütecek partnerler bulun

Ebenezer Scrooge‘ın soyundan gelmediğiniz sürece,  ilgileneceğiniz hayvanlar için veteriner bakım masrafları, aksesuarlar ve yiyeceklerini almak için maddi desteğe ihtiyacınız olacak. Hayvanların tüm temel ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir finans gücüne sahip olmalısınız.

barınaklar

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, diğer barınaklar ile konuşabilirsiniz, onlar size neler yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunabilirler. Aynı zamanda, bazı partnerler de size yardım etmek isteyebilirler.

İşe yarayacak bir başka fikir sosyal medyayı kullanmanız olabilir. Belki de size maddi destek verecek çok fazla insan yoktur ancak, ihtiyaç duymadıkları miktarda artık yiyecek, kullanılmış yatak, yiyecek ve su kaseleri sağlayabilirler. İster inanın ister inanmayın, bu size çok tasarruf ettirecek.

Gönüllülük

Bir hayvan barınağının nasıl işletileceğini bilmek istiyorsanız, bunlardan birinde bir süre için gönüllü olarak çalışmaktan daha iyi bir şey yoktur. Onlara bir yandan yardım etmenin yanı sıra, bu kar amacı gütmeyen iş hakkında bilgi sahibi olacak ve kendi barınağınız için deneyim kazanacaksınız. 

Dahası, yakında kendi barınağınıza sahip olacağınız için, yer sıkıntısı nedeni ile kalacak yerleri olmayan hayvanlara bakmak için gönüllü olabilirsiniz. Hatta sizin ilk misafiriniz olabilirler!

Belediye hayvan barınağına gidin

Belediye hayvan barınağının sizin nerede yaşadığınızı ve bir hayvan barınağı kurduğunuzu bilmesini sağlayın. Onları sahiplendirecek bir ev bulamayan hayvanları uyutmadan önce size haber vermelerini söyleyin. Çoğu zaman, yardım etmek için hazır ve mutlu olurlar.

barınaktan köpek sahiplenmek

Terk edilmiş hayvanları almak için ne yapmanız gerektiğini sorun. Barınakta ne tip şeylere ihtiyacınız olduğunu ve bu işin nasıl yapılacağını size söylerler, çünkü onları aradığınızda bütün köpekleri göndermeyeceklerdir. Onlardan alabileceğiniz tüm bilgileri edinmeniz çok faydalı olacaktır.

Çeşitli kafesler temin edin

Kafes edinmenizdeki amaç, hayvanların kafeslerde kilitli kalması için değil, bazı istismar edilen ya da terk edilmiş köpeklerin diğer evcil hayvanlara ve hatta size zarar verebilecek davranış sorunları olabileceğindendir. Bu önemli ayrıntıyı aklınızdan çıkartmayın. Bu hayvanların sakinleşinceye ve sizin güveninizi kazanıncaya kadar, diğer hayvanların bulunduğu birimden ayrı kalması daha iyidir. Bu süreç de çok sabır ve sevgi gerektirir.

Bu makaleyi okuduktan sonra, artık bir hayvan barınağı kurulmasının imkansız olmadığını biliyorsunuzUmarız sokakta terk edilmiş halde olan hayvanların sayısını azaltmak için kendi barınağınızı kurmayı düşünebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.