Pilot Bir Köpeğin Hayatını Kurtardı

Pilot Bir Köpeğin Hayatını Kurtardı

Son Güncelleme: 03 Ağustos, 2018

Bu yazımızda sizlere bir köpeğin hayatını kurtarmak için uçağını indiren bir pilotun hikâyesini anlatacağız. Neyse ki bu dünyada, bir hayvanın hayatı için her şeyini ortaya koyan harika insanlar var. Yaşananların kalbinize dokunacağını düşünüyoruz.

Simba ve hayvansever pilot

Pilot, Kanada’nın ulusal havayolu şirketi olan AirCanada’da çalışıyordu. Olayın yaşandığı uçak, İsrail’in Tel Aviv şehrinden Kanada’da Toronto’ya gidiyordu. Uçaklarda hayvanlar, bavulların da konulduğu kargo bölümünde seyahat ediyor. French Bulldog Simba da o gün kargodaydı.

Simba’nın sahibi ise uçağın kabin bölümünde arkadaşlarıyla beraberdi ve köpeğinin güvende olduğunu düşündüğü için herhangi bir kaygı duymuyordu. Birazdan neler olacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Simba, o uçakta kargo bölümünde giden tek hayvandı. Ancak aşağıda sadece bir köpeğin olması, tehlike olduğunu haber alan pilotu duraksatmadı ve uçağın kaptanı hemen hareket geçti.

Simba’nın hayatı tehlikedeydi

Uçuş normal bir şekilde devam ederken, bir anda kargo kısmında bir ısı problemi olduğunu bildiren alarmlar çalmaya başladı. Aşağıdaki sıcaklık gittikçe yükseliyordu ve Simba sıcaktan hayatını kaybedebilirdi. Simba ile aynı bölümde olan bavullara bir şey olması ise çok olası değildi; en fazla birkaçının şekli bozulur ya da rengi solardı. Ancak Simba ölebilirdi.

Siz bu durumda olsaydınız ne yapardınız? Belki de uçakta sadece bir köpeğin olması sizin olayı daha az önemsemenize yol açardı. Bencil bir insan, köpeğin hayatını umursamadan yoluna devam ederdi. Neyse ki Simba, adını bilmediğimiz bu iyi kalpli pilota denk gelmişti.

Pilot, kargo bölümündeki sıcaklık sorununu duyar duymaz, Almanya’nın Frankfurt şehrine acil iniş yaptı. Köpek başka bir uçağa transfer edildi. Sahibinin o uçağa binmesine izin verilmedi fakat hayvanın gözlem altında tutulacağına ve Simba’nın sahibiyle yaklaşık aynı zamanlarda Kanada’ya inmiş olacağına dair garanti verildi.

Acil iniş, uçaktaki tüm yolcular için yaklaşık 75 dakikalık bir gecikmeye neden oldu. Bu duruma farklı tepkiler geldi ancak büyük bir çoğunluğu olumlu tepkilerdi. Yolcuların çoğu bir hayatın tehlikede olduğunu anlamıştı.

french bulldog

Simba Kurtuluyor

Simba’nın sahibi Kontorovich, pilota minnettardı. Kontorovich gözyaşları içinde “Köpeğim benim oğlum gibidir, Simba ailenin bir ferdi, o benim her şeyim. Ona bir şey olsaydı, üzüntüden ölürdüm,” dedi.

Uçağın bu şekilde beklenmeyen bir iniş yapması havayolu şirketine yüzlerce, belki de binlerce dolara mal oldu. Ancak birçok kişi pilotun doğru olanı yaptığını düşünüyor. Bir havacılık uzmanı; “Pilot, insan ya da hayvan fark etmez, uçaktaki herkesin canından sorumludur,” dedi.

Havayolu şirketi ve yolcular için zaman ve para kaybına neden olsa bile asıl karar pilota aitti. Pilot da köpeğin hayatını kurtarmaya karar verdi. Simba sağ salim Toronto’ya indi ve kısa süre içinde sahibine kavuştu.

AirCanada olay sırasında maddi olarak çok zarar etmiş olsa da pilotun kahramanca hareketi havayolu şirketi için iyi bir reklam oldu ve yeni müşteriler kazandılar. Bu olay AirCanada için “her şerde bir hayır vardır” sözünü kanıtlar nitelikte oldu.

Resimlerin kaynağı. tn.com.ar


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.