Filler Hakkında İlginç Bilgiler

Bu memeliler, günde 16 saati yemek yiyerek geçirebilir ve günlük ortalama 220 kg yemek yiyebilirler. Elbette bu hayvanların yedi ton ağırlığında olduğu düşünülünce, çok da şaşırtıcı bir bilgi değil. 
Filler Hakkında İlginç Bilgiler

Son Güncelleme: 21 Mart, 2019

Filler, devasa hayvanlar olmasına rağmen nazik görünümlüdürler ve insanları korkutmaya çalışmazlar. Uysal ve yaklaşılabilir olmaları nedeniyle de çok popüler hayvanlardır. Peki, filler hakkındaki bazı ilginç bilgileri öğrenmek ister misiniz? Öyleyse yazımızı okumaya devam edin!

Filler hakkında bazı ilginç bilgiler

Fil Kulakları

Fillerin, vücut sıcaklıklarını düzenlemek için kulaklarını kullandıklarını biliyor muydunuz? Bu kadar yavaş bir metabolizmaya sahip olmaları ve muazzam büyüklükleri nedeniyle, özellikle sıcak  iklimlerde yaşadıkları için serin kalmaları zor. Bu yüzden kulaklarını serinlemek için kullanırlar.

Afrika filleri ayrıca kulaklarını bir tehdit olarak kullanır. Afrika fillerinin kulakları, diğer fil türlerinin kulaklarından daha büyüktür ve potansiyel avcıları korkutmak için kolaylıkla hareket ettirebilirler.

Kulakları eşsizdir

Her filin kulakları kendine özgüdür. Yani iki fil aynı kulaklara sahip değildir. Tıpkı insanların parmak izleri gibi kulaklarında farklı izler vardır.

Her zaman sürü hâlinde hareket ederler

Asla kendi başına bir fil göremezsiniz. Daima sürü hâlinde yaşar, yürür, göç eder ve yemek yerler. Hatta sürü, yavru filleri çevreleyerek korur. Eğer anne ölürse, sürünün diğer üyeleri yavruyla ilgilenmeye hazır olacaktır.

Ayakta uyurlar

Yetişkin filler ayakta uyur. Bu, kendilerini yırtıcı hayvanlardan korumanın bir yoludur. Uzanacak olsalar,sırf yerden kalkmaya çalışırken bile saldırıya uğrayabilirler.

Ancak yavru filler uyurken çevrelerini daima yetişkin filler saracak ve onları koruyacaktır.

Çamurda yıkanırlar

Nehirlerde ve göllerde banyo yapan fillere dair haberleri ve fotoğrafları görmüş olabilirsiniz ancak bu hayvanlar genellikle çamurda da yıkanırlar. Bunun nedeni çamurun serin olması ve parazitlerden kurtulmaya yardımcı olmasıdır.

Devasa bir ağırlığa sahiptirler

Afrika fili bilinen en büyük pachyderm yani kalın derili hayvandır ve vücut ağırlığı yedi tona kadar ulaşabilir. Bu hayvanlardan biriyle karşılaşmayı hayal edebiliyor musunuz? Kayıtlara geçmiş 11 ton ağırlığında bir fil bile var.

Bölünmüş sürüler

Bir erkek fil 12 yaşına geldiğinde, sürüyü terk eder. Yani sürülerde sadece dişiler ve yavru filler bulunur. Erkekler ikili veya üçlü gruplar halinde buluşarak bir dişiyi kazanmak için dövüşebilir.

Sürekli yemek yerler

Bir koala’nın 22 saat uyuduğunu öğrenmek sizi şaşırtacaktır. Peki ya, fillerin günde 16 saat yemek yediğini söylesek? Hiçbir anne fili yavrusuna “büyüyüp güçlenmek için yemeğini bitirmelisin” demeye ihtiyaç duymaz. Esasen, bir filin günde ortalama 220 kilo yemek yiyebileceği tahmin ediliyor!

filler ve özellikleri

Sesleri

Hayır, filler sessiz değildir. Oldukça gür bir ses çıkarırlar.

Hortumları

Muhtemelen fillerin hortumlarını esas olarak su içmek için kullandıklarını biliyorsunuzdur. Ancak bunun dışında kullanımları da vardır. G özlerini ve kulaklarını kaşımak ve bir şeyleri tutup atmak için de hortumlarını kullanırlar.

Cüce filler

Hayvanların sürekli geliştiği söylenmektedir. Bunun doğru olup olmadığını bilmiyoruz, ancak tarih öncesi dönemlerde domuz büyüklüğünde bir fil türü olduğuna dair kanıtlar var.

Yaşları

Bir fil 70 yıla kadar yaşayabilir, ancak bugüne kadar kaydedilen en yaşlı fil 82 yaşındaydı.

Gebelik

Bir dişi filin gebelik süresi 22 aydır. Bu, dünyadaki tüm hayvanlar içinde en uzun gebelik süresidir!

Gıda

Birçok insan fillerin ne yediğini merak ediyor olabilir. Diyetleri çimler ve ağaç kabuğu temellidir.

Umarız, filler hakkındaki bu ilginç bilgileri okuduktan sonra, bu muhteşem hayvanları daha çok seversiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.