Havlama Önleyici Tasmalar: Ne İşe Yararlar?

Çok yüksek sesle havlayan bir köpeğiniz varsa havlama önleyici tasmalar, potansiyel çözümlerden biridir ancak kesinlikle en iyi seçenek oldukları söylenemez.. 
Havlama Önleyici Tasmalar: Ne İşe Yararlar?

Son Güncelleme: 01 Haziran, 2019

Köpekler en sadık ve asil hayvanlardan biri olarak görülür. Ancak tüm muhteşem özelliklerine rağmen onlarla ilgili çok sinir bozucu olabilecek şeyler de vardır. Bunlardan birini tahmin etmek için çok uzun süre düşünmenize gerek yok: Havlamaları. Evcil hayvan pazarı buna bir çözüm buldu: Havlama önleyici tasmalar.

Bu yazıda onların iç yüzünden bahsedeceğiz.

Havlama Önleyici Tasmalar: Ne İşe Yararlar?

Havlama önleyici tasmalar köpeklerin havlamalarını durdurmak için yapılmış cihazlardır. Şöyle çalışırlar; tıpkı diğer tasmalar gibi onu da köpeğinizin boynuna bağlarsınız. Ancak bunların köpeğinizin boğazındaki hareketleri tanıyan reseptörleri vardır. Tasmanın türüne göre köpek havlamak istediğinde tasması buna karşılık bir tepki verir.

Ancak bir köpeğin vücudundaki en nazik yerlerden birinin boğazı olduğunu unutmamalısınız. Bu tür bir tasmanın sağlık açısından potansiyel etkileri çok ciddi olabilir.

havlama önleyici tasmalar

Havlama Önleyici Tasma Türleri

Havlama önleyici tasmaların pek çok çeşidi vardır. En yaygın olanlarını şöyle sıralayabiliriz:

Spreyli

Havlama önleyici spreyli tasmalar köpeğin boynuna bağlanır. Köpek havladığında tasmadaki reseptör bunu algılar ve bir sinyal yollar. Sinyal, köpeğin burnunun altındaki spreyi aktif hale getirir. Bu, köpeğinizi şaşırtır ve 4 farklı algıyla tepki vermek zorunda kalır: görüş, koklama, dokunma ve ses.

Pek çok çalışmada, vakaların yüzde 28’inde bu tasmaların kısmen havlamayı yok edebildiği sonucuna ulaşılmıştır. Yüzde 70’lik kısımda ise havlama tamamen durur. Spreyli tasmalar, havlama önleyici tasmalar arasında en az zararlı olan türdür.

Köpeğinizin vücuduna doğrudan etkisi yoktur. Yalnızca zararsız bir sıvı sıkar. İçerisinde limon otu yağı olan sprey kullanmak köpeğinize zarar vermeden onun rahatsız olmasına yol açar.

Şok tasması

Şok tasması ile spreyli tasmanın amacı birbirine çok benzer ancak bu tasmada köpeğin dokunma duyusu hedeflenir. Köpek havladığında tasma bu davranışı için onu cezalandıran bir elektrik şoku yollar.

Böyle bir tasmayı tercih ederseniz şok düzeyi ayarlanabilir bir tasma olmasına dikkat etmelisiniz. Tıpkı insanlar gibi her köpeğin hassasiyet düzeyi farklıdır.

köpek tasma havlama önleyici

Şok otomatik olarak gerçekleşmeye meyillidir. Köpeğinizin havlamalarının sıklığına ve gücüne göre değişecektir. Bu nedenle kesinlikle ayarlanabilir olmalıdır. Ayrıca tasmanın sürekli köpeğin boynunda kalmaması en iyisidir çünkü şoklar deride kangrene yol açabilir.

Kısıtlamalar

Tüm havlama önleyici tasmalar etkinlik açısından kısıtlamalara sahip. Asıl amacınız havlamanın sebebini anlamak olmalı. Ona bir semptom gözüyle bakın. Tasma kullandığınızda havlamayı durduracaksınız ama ona sebep olan şey ile ilgili hiçbir şey yapmamış olacaksınız.

Örneğin bazı köpekler havlamayı bırakabilirler ancak bu kez de etraflarında ne varsa dağıtmaya, tuvaletlerini yapmamaları gereken yerlere yapmaya ve hatta kendilerine zarar vermeye başlarlar.

Havlamanın nedenlerini tanımlamak

Bu tasmalardan birini kullanıp kullanmamayla ilgili kararınızı vermeden önce köpeklerin neden havladıklarını anlayarak işe başlamalısınız. Köpekler, heyecan, endişe, mutluluk gibi pek çok farklı sebep ve duygu nedeniyle havlarlar.

Havlamaların her zaman ifade etmek istedikleri bir mesaj vardır. Bazı uzmanlar onları “stresi ve sıkıntıyı açığa çıkarmak için bir yöntem” olarak tanımlarlar.

Tam olarak neyin köpeğinizin havlamasına yol açtığını anlamak istiyorsanız, potansiyel nedenlere yer verdiğimiz listeyi okuyun:

  • Sıkıntı: Bir köpek yalnız kalmanın stresine tepki vermek ve arkadaşa ihtiyacı olduğunu anlatmak için havlıyor olabilir.
  • Görüş: Yanlarından geçen insanlara, köpeklere veya başka hayvanlara ilgi duyduklarında onlarla iletişim kurmayı denemek için havlayabilirler. Kızgınlıklarını ifade etmek amacıyla da havlıyor olabilirler.
  • Sesler: Köpeğiniz gün boyunca her tür sesi duyar ve onlara farklı şekillerde tepki verir. Kapının açıldığını duyarsa sahibinin geldiğini düşünerek mutluluktan havlayacaktır.
  • İlgi çekmek: Bir köpek ilgi çekmek istediğinde bunu yapmak için düşünebildiği en iyi yol havlamaktır.
  • Kompülsif davranış: Köpeğiniz kendini rahatsız hissettiği için veya havlamak onun için yalnızca bir alışkanlık halini aldığından da havlıyor olabilir.
  • Korku: Bazı köpekler kendi başlarına olduklarında korkarlar ve kendilerini sakinleştirebilmek için havlamayı tercih ederler.

Bir başka potansiyel seçenek de köpeğinizin sizinle konuştuğu, size kendini ifade etmeye çalıştığı ihtimalidir.

Sonuç

Bugün size anlattığımız şeylerin hepsinden çıkarmanız gereken tek bir sonuç var. Havlama önleyici sistemlerin köpeğiniz için mutlak anlamda pozitif bir şey olduğu söylenemez ve potansiyel olarak negatif sonuçları vardır. Havlama sorununu çözebilmek için deneyebileceğiniz pek çok farklı terapi ve seçenek mevcuttur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Desachy, F. (2009). Mi perro ladra mucho ¡Hay solución! (S. A. (10 de septiembre de 2009) DE VECCHI EDICIONES, Ed.). Retrieved from https://books.google.es/books?id=nmiKDwAAQBAJ&pg=PT50&dq=collar+antiladridos&hl=es&sa=X&ved=0ahUKEwiOop2R5eHgAhUQJhoKHfPsDTkQ6AEIKDAA#v=onepage&q=collar antiladridos&f=false

  • Sentelles, E. I. (2014). La regulación de los collares dañinos : avanzando en el bienestar canino, 1–3.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.