Kedilere Tasma Takmalı mıyız?

Kedilere Tasma Takmalı mıyız?
Francisco María García

Yazan ve doğrulayan Aavukat Francisco María García.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kediler alışkanlık yaratıklarıdır ve rutinlere takıntı derecesinde bağlıdırlar. Kedinize tasma takmak onun için yeni bir şeydir ve uyum sağlaması için zamana ihtiyacı olur.

Bir kediye tasma tasmak iyi ya da kötü bir fikir midir? Bu, uzmanlar ve ev kedisi sahipleri arasındaki en yaygın tartışmalardan biri. Böylece, bugünün makalesinde, bu ilginç aksesuarın artılarını ve eksilerini öğrenebilirsiniz.

Kedi tasmaları: ne zaman kullanılmalı

Bazı kapılarda, kedinizin tasmasındaki cihazı algıladığında etkinleşen bir sensör bulunur. Bu “akıllı kedi kapıları”, sinyalleri aldıklarında kendi başlarına açılırlar.

Bu durumda, kedinize bir tasma takmak iyi bir şeydir, çünkü ona daha fazla bağımsızlık verir. Artık kediniz siz evde yokken bile dışarı çıkabilir.

Kedi kapıları aynı zamanda kedilere daha fazla özgürlük vermenin harika bir yoludur. Ne yazık ki, evinizi daha güvenli hale getirmiyorlar.

Kedinize tasma takmak onu tanımayı kolaylaştırabilir. Mikroçipler de var, ama onları kullanmak için manyetik bir okuyucuya ihtiyacınız olacak ve bunlar birçok şehirde yaygın değildir.

Tasma, genel olarak dış mekan kedileri için ortak bir çözümdür. Eğer kaybolurlarsa, onları bulan kişi, tasmadaki etikete bakıp sizi hemen arayabilir. Yine de, bir mikroçip kadar güvenilir değildir.

Kedinin bir tasmaya alışmasını sağlamak

Kediler, alışkanlık yaratıklarıdır ve rutinlerine takıntılı şekilde bağlıdırlar. Kedinize tasma tasmak onun için yeni bir şeydir ve uyum sağlaması için zamana ihtiyacı olur.

Her hayvan kendi hızında adapte olur ve herkes kedilerin istemediği hiçbir şeyi yapmayacağını bilir. Sabırlı olun ve arkadaşınızın ihtiyaçlarına saygı gösterin.

Onlara, daha esnek bir kişiliğe sahip oldukları dönemlerde yani yaşamlarının ilk aylarında tasma takmak en kolayıdır. Tasma takmaya uyum sağlamaları için onları asla zorlamayın ya da şiddet uygulamayın.

Pirelerle savaşmak için kedi tasması kullanmak

pireli kedi

Bu böcek ilaçlarının içeriği ayrıca alerjik reaksiyonlara, cilt tahrişine ve tüy dökülmesine neden olabilir. Ciddi durumlarda, bir kedi bunun parçasını yutabilir, bu da kusma ve ishale neden olabilir.

Bu tür parazitleri önlemenin en iyi ve en kesin yolu, Frontline ya da benzeri ürünler gibi topikal ürünler kullanmaktır.

Kediniz için en iyi tasmayı nasıl seçebilirsiniz?

Ev kediniz için en iyi, ona en uygun tasmayı seçmek önemlidir. Bunun bir kısmı, her tasmanın nasıl yapıldığına ve ne ile yapılmış olduğuna bakmaktır.

İyi dikilmiş olması gerekir, böylece kedinizde alerjiye ya da yaralanmaya yol açmaz. Aynı zamanda kaliteli malzemelerden yapılmış ve ideal olarak hipoalerjenik olmalıdır.

Esnek elastik tasmalar, özellikle dış mekan kedileri için genellikle daha güvenlidir. Esneklik, sıkışıp kaldıklarında kendilerini incitmeden tasmalarından çıkabilecekleri anlamına gelir.

Kedi tasmaları: Çan tehlikesi

Çanı olmayan tasmalar kediler için çok daha rahattır. Bir çok kedi, çan sesi duyduklarında sinirlenir ya da rahatsız olur.

tasmasında çan olan kedi

Bu çan sesine sürekli maruz kalmanın işitme sorunlarına neden olabileceği ihtimaline dair araştırmalar da yapılmaktadır. Henüz kanıtlanmadı, ancak herkes kedilerin çok hassas kulaklara sahip olduğunu biliyor. Her zaman güvenli olmak, daha sonra üzülmekten çok daha iyidir.

Bazı kedi sahipleri çan kullanma nedenlerinin kuşlar ve küçük hayvanları uyardığını söyler. Çanı duyan hayvanlar kaçar ve böylece kedi onları öldüremez. Yine de, bu yöntemin etkinliği hala şüpheli.

Bir çok kedi, avlarını sessizce şaşırtmak için yeni teknikler geliştirir, hatta çanlı bir tasmayla da bunu yapabilirler. Bazıları tasmayı koparmaya çalışacaktır, ama bunu yaparken kendilerine zarar verebilirler.

Kedinize bir tasma takmayı düşünüyorsanız, seçim yaparken tasmaları iyi değerlendirin. Ne olursa olsun, evcil hayvanlarımızın sağlığı her şeyden önce gelmelidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.