Guadarrama Milli Parkı Faunası

Guadarrama Milli Parkı, İber Yarımadası'nın ortasında bulunur. Eşsiz ve nesli tükenmekte olan sayısız hayvana ev sahipliği yapar. Bunları bizimle keşfedin.
Guadarrama Milli Parkı Faunası
Miguel Mata Gallego

Yazan ve doğrulayan biyolog Miguel Mata Gallego.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

2012 yılında açılan Guadarrama Milli Parkı, İspanya’nın en yenilerinden biridir. Eşsiz dağlık ekosistemleri ile bu ikonik konum, çeşitli eşsiz türe ev sahipliği yapar. Daha önce bu harika yeri duymuş muydunuz? Orada bulabileceğiniz türleri biliyor musunuz? Guadarrama Milli Parkı ile ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, doğru yere geldiniz.

Guadarrama Milli Parkı: İspanya’nın Kalbinde

Guadarrama sıradağları, İspanya’nın tam kalbinde, Merkezi Sistem isimli dağlık sistemine ait dağlık bir oluşumdur. Madrid’in 50 kilometre batısında bulunan dağlar, İspanya’nın başkentini Castille bölgesinden ve León ilinden ayırır.

Daha önce burası korunan bir bölgeydi. Ancak 2012 yılına kadar Milli Park haline gelmedi. Görülmesi gereken en dikkat çekici yerleri, 1.3 kilometre yükseklikteki Peñalara zirvesinin de içinde olduğu etkileyici dağlardır. Madrid’e çok yakın olduğu için doğa yürüyüşleri ve doğal gözlemcilik için çok popüler bir yerdir.

Mesele faunaya gelince, bu dağlar Avrupa’da eşi benzeri görülmemiş bir yayla gölleri sistemine ev sahipliği yapmaktadır. Bu dağların rakımı, izolasyonu ve çok iyi korunması burayı birçok hayvan için ideal bir yaşam alanı haline getirmektedir. Yani bu milli park endemik ve nesli tükenme tehlikesinde olan birçok türü ağırlamaktadır. Nitekim, bu bölge İspanya’nın korunan doğa alanları arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir.

guadarrama milli parkı

Guadarrama Milli Parkı Gölleri: Eşsiz Bir Tatlı Su Sistemi

Peñalara’nın buzul gölleri sadece bir turist bölgesi olmaktan daha öteye geçer. Biyoçeşitliliği sayesinde özel bir korumayı hak etmektedir. Bu göller eskiden var olan fakat yok olmuş buzullardan gelmektedir. Rakımı ve oluşumu sayesinde de çok özel karakteristiklere sahiptir.

Guadarrama Milli Parkı: Değişik Faunaları

Bu milli parkta hayvan biyoçeşitliliği de çok yüksektir. Parkın dediğine göre, içindeki türler İspanya’daki faunanın %45’ini, Avrupa’nın da %18’ini oluşturmaktadır. Fauna açısından çeşitliliğini ele aldığımızda, 57 memelinin ve 36 farklı sürüngen ve amfibi hayvanın dahil olduğu, bilinen 255 cins grubu vardır. Aşağıda, bu parkta yaşayan belli başlı türlerden bahsedeceğiz.

Böcekler

Bu dağlar, üremeleri için dağ bölgelerinin ideal olduğu çeşitli dağ böceklerine ev sahipliği yapmaktadır. Sadece dağlık bölgelerde yaşayan Apollo kelebeği (Parnassius apollo) ve Polyommatus nivescens türü, bunlara örnektir.

En ikonik tür, İspanya’ya özgü olan gümüş güvedir (Graellsia isabellae). Bu güzel yeşil kelebek 19. yüzyılda keşfedilmiştir ve bilimsel adı da Kraliçe II. Elizabeth’i onurlandırmaktadır. Bu Avrupa’daki en büyük ve en güzel kelebeklerden biridir ve en büyük popülasyonlarından biri de Guadarrama Milli Parkı’nın içindedir. Fakat maalesef bu türün nesli tükenme tehlikesi altındadır.

apollo kelebeği
Çiçeğin üzerinde bir Apollo kelebeği.

Sürüngenler ve Amfibi Hayvanlar

Nemli bölgelerde yaşayan çok fazla amfibi hayvan vardır. İber kurbağası (Rana iberica) ve İber boyalı kurbağa (Discoglossus galganoi) gibi bazılarının nesli çok ciddi bir şekilde tükenme tehlikesi altındadır.

Guadarrama dağlarında yaygın ebe kurbağası (Alytes obstetricans) da yaşar. Aslında, bilim insanları Chytridiomycota ile savaşmak için periyodik yeniden aşılama programları yürütürler. Bu mantar dünyanın her yerindeki amfibilere saldırır.

kurbağa

Kuşlar

Parkı sınırlayan dağların dik yamaçlarında birçok kuş çeşidi yaşar. Aynı şey yoğun çam ormanları için de geçerlidir. Yine, bu kuşların da bazılarının neslinin tükenme riski vardır.

En küçük kuşlar arasında, mavi gerdandan (Luscinia svecica) bahsedebiliriz. Bu kuş böcek yiyicidir ve en büyük popülasyonlarından biri parktadır. Bu ekosistemde yaşayan diğer kuş türleri, dağ bülbülü (Prunella modularis) ve yaygın kaya ardıç kuşudur (Monticola saxatilis).

dalda oturan dağ bülbülü
Bir dağ bülbülü.

İspanyol Şah Kartalı

Şüphesiz ki, Guadarrama Milli Parkı’nın en ikonik türlerinden biri de İspanyol Şah Kartalı’dır (Aquila adalberti). Bu kuş yarımadadaki endemik bir türdür, sıradağların en yüksek uçurumlarına ve kayalıklarına sığınır.

20. yüzyılın ortası gibi, İber yarımadasında ancak 30 çift kaldı. Fakat onları korumak için sarf edilen muhteşem efor ile, Madrid’de kendi yaşayan 49 çift daha var. Çoğu da bu parkta yaşamaktadır.

Elektrik hatları ve zehir kullanımı bu kuşu tehlikeye atan sebeplerdendir. Popülasyonu artmış olsa da, cinsiyetler arasında hala büyük bir eşitsizlik vardır. Bunların %70’inden fazlası erkektir. Zamanla bu, konu üremeye geldiğinde problem olabilir.

dalda akbaba

Kara Akbaba

Bu parkı fauna açısından taçlandıran bir diğer mücevher de kara akbabadır (Ae gypius monachus). Bu görkemli leşçil kuşun  dördüncü en büyük popülasyonu Guadarrama Milli Parkı’nda bulunmaktadır. Kanatlarını açtığında yaklaşık 3 metreyi bulan bu koca hayvan genelde kayalıkların arasında yaşar.

uçan kartal

Memeliler

Parktaki memeli türleri ele alacak olursak, upuzun bir paragraf yazabiliriz. Uzmanlar 6’sı İber yarımadasına özgü, 61 tür memeli kaydetmiştir. Örneğin Pirene desmanından (Galemys pyrenaicus) bahsedebiliriz.

Genellikle, parktaki en önemli memeliler yarasalardır. Bunların 23 türü vardır ve çoğu da korunmaktadır. Bölgede, İber kurdu gibi parkta yaşayan, birçok farklı tür de vardır. Burada, gözlemlemesi nispeten kolay olan dağ keçisi ve karacadan da bahsedebiliriz.

Doğa Severler İçin Çok Ayrıcalıklı Bir Nokta

Gördüğünüz gibi, bu doğal alan büyüleyici birçok hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu park, Madrid şehrine yakın olmasına rağmen, hala vahşi hayatı kucaklamaya devam ediyor. Bu yüzden, doğayı, yürüyüşü ve faunayı gözlemlemeyi sevenler için harika bir nokta olarak kabul ediliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.