Zehirli Yiyecek - Köpeğiniz Yerse Ne Yapmalısınız?

Köpekler için yememeleri gereken şeyleri yemek yaygın bir davranış biçimi ve bu durum, genellikle sağlıkları için bir tehdit oluşturabiliyor. Buradan hareketle, köpeğiniz zehirli yiyeceklerden yerse ne yapmanız gerektiğini açıklamak istiyoruz.
Zehirli Yiyecek - Köpeğiniz Yerse Ne Yapmalısınız?
Juan Pedro Vazquez Espeso

Yazan ve doğrulayan Veteriner hekim Juan Pedro Vazquez Espeso.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Zehirli yiyecek ve maddeler, pek çok durumda, köpeklerin ulaşabileceği yerlerde olabiliyorlar maalesef. Çoğu durumda, örneğin, kaza sonucu, gündelik yürüyüşleri sırasında, yoldaki izleri koklarken toksik maddeleri soluyabiliyorlar. Diğer bazı durumlarda da, insanlar, haşere kontrol aracı olarak, çevreye bir çeşit zehir koymuş olabiliyor. Bu durumlarda ortaya çıkan riskler göz önüne alındığında, köpeğiniz, konulmuş bu zehri yutarsa ​​nasıl tepki vereceğinizi bilmek oldukça önemli. Bugünkü makalemizde, size, bu konuyla ilgili bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Zehirli yiyecek nedir?

Üniversitedeki ilk toksikoloji sınıfımı hatırlıyorum. Hoca, yani Profesör sınıfa girdikten sonra tahtaya doğru yaklaştı ve hiç konuşmadan yazmaya başladı. “Her şey bir tür zehir, hiçbir şey de aslında zehir değil. Zehri zehir yapan dozudur. ” 16. yüzyılda yaşamış olan doktor Paracelsus, bu parlak önerme ile bu meseleyi muhteşem bir yönden resmetmiş.

Çok fazla alındığı takdirde, herhangi bir madde, potansiyel olarak zehirli bir hal alabilir. Daha açık ifade etmek gerekirse, diğerlerinden daha yüksek oranda toksik potansiyele sahip maddeler bulunuyor. Bununla birlikte, bu maddelerin bu toksisiteye sahip olabilmek için, minimum öldürücü doz olarak bilinen belirli bir doza ulaşmaları da gerekiyor.

Burada bunu açıklığa kavuşturmak önemli, çünkü köpekleri üzüm, bir parça soğan veya küçük bir parça çikolata gibi şeyler tükettiği için veterinere koşan pek çok köpek sahibi olabiliyor.

Bu maddelerin köpekler için toksik olduğu doğru olsa da, bu tür küçük porsiyonların yanlışlıkla yutulması bir tehdit oluşturmaz. Şimdi, bu durumu netleştirdiğimize göre, köpeğiniz zehir yutarsa ​​ne yapmanız gerektiği hakkında konuşmaya devam edelim.

Hasta olan köpeğiniz zehirli yiyecek almış olabilir mi?

Köpeğiniz zehirli yiyecek tüketirse ​​ne yapmalısınız?

Önce veterinerinizle iletişime geçin

Elbette atmanız gereken ilk adım, durumu anlatmak için veteriner hekiminizle iletişime geçmek olacaktır. Aşağıda saydığımız semptomlar veya benzeri belirtilerle ilgili köpeğinizde gözlemlediğiniz tüm semptomlardan bahsetmeniz doğru olacaktır:

  • Ateş
  • Salya
  • İshal
  • Kusma
  • Kas spazmları
  • Mukus zarlarında solukluk
  • Kanama
  • Nefes almada zorluk

Mümkünse, köpeğinizin yuttuğu olası zehrin özelliklerini de veterinerinize açıklamalısınız. Ürün etiketi varsa, içerdiği malzemeleri de veterinere okumalısınız.

Bazı durumlarda, köpeğinizin zehirli yiyecekler yediğinden şüphelenebilirsiniz, ancak ne veya ne zaman bunun olduğundan emin olmayabilirsiniz de. Bu durumda, köpeğinizin son birkaç saat içinde yaptığı her şeyi hatırlamaya çalışın:

  • Bu şeyler belirli bir bölgede dolaşmak, çöplüğü karıştırıp içinden birşeyler yemek, farelerle temas etmek gibi eylemler olabilir… Herhangi bir ipucu, zehrin doğası hakkında değerli bilgiler verebilir. Probleme sebep olan şeyi belirlemek, uygun tedaviyi bulmak açısından çok büyük bir avantaj olacaktır.

Kusturmaya çalışın

Köpeğinizin bir çeşit zehir yediğinden eminseniz, kusturmak en kolay çözüm olacaktır. Tek yapmanız gereken köpeğinize içmesi için su ve hidrojen peroksit vermek. Üç ölçek suyu bir ölçek hidrojen peroksitle karıştırın ve köpeğinizin bunu içmesini sağlayın. Ardından, bu karışımın etkisini göstermesi için köpeğinizi küçük bir yürüyüşe çıkarın. Sadece birkaç dakika içinde köpeğiniz kusmaya başlayacaktır.

İlacın işe yaraması için köpeğinizin zehri sadece birkaç dakika önce yutmuş olması gerektiğini burada açık bir biçimde ifade etmek önemli. Aksi takdirde, vücudu zaten zehri almış olacak ve kusmanın hiçbir anlamı olmayacaktır.

Akılda tutulması gereken bir diğer önemli husus da, herhangi bir tahriş edici maddeyi asla kusturmamanız gerektiği. Bunu yapmak evcil hayvanınız için daha da zararlı olabilir.

Halsiz bir köpek

Zehri etkisiz hale getirin

Zehri tanımlayamazsanız, panzehiri belirleyemezsiniz. Ancak her zaman yapabileceğiniz bir şey var ki o da, çok çeşitli zehirlerin yutulması söz konusu olduğunda aktif karbon kullanımının çok faydalı olduğu kanıtlanmış bir çözüm.

  • Bu madde midede toksinlerin emilimini sınırlar. Bu nedenle, herhangi bir zehirlenme durumunda kullanabilirsiniz.

Zehrin temas ettiği yeri yıkayın

Zehirli madde yutulmasa bile, sadece cildin zehire maruz kalması da aynı derecede yaygın bir durum.

Deri yoluyla bir köpeğin vücuduna girebilecek birçok olası toksik madde var. Bu nedenle, hayvanınız zehirlenme belirtileri gösteriyorsa ve bitki sağlığı ürünlerinin kullanılabileceği alanlarda (bahçeler veya ekili tarlalar) zaman geçirmişse, bu toksik maddeyi deriden de uzaklaştırmalısınız.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda hayvanınızı bol sabun ve suyla yıkamalısınız. Bunu yaparken, toksik maddeyi yok etmek ve emilimini önlemekle birlikte köpeğinizin kürküne ve derisine özellikle dikkat edin. Ayrıca, toksik maddenin kendi cildinizle temas etmesini önlemek için de her daim eldiven kullandığınızdan emin olun.

Kuşkusuz, köpeğinin zehirli yiyeceklerden yemesi her köpek sahibi için endişe verici. Bununla birlikte, yukarıda açıkladığımız teknikler ile ipuçları ve güvenilir bir veterinerin yardımı sizin ve köpeğiniz için bu talihsiz olayı atlatmak konusunda yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.