Flamingolar Hakkında Merak Edilen Gerçekler

Flamingolar hakkında bilinmeyen birçok şey var; bu da onları eşsiz ve merak uyandırıcı bir hale getiriyor. Bu yazıda, flamingolar hakkında merak ettiklerinizi öğreneceksiniz.
Flamingolar Hakkında Merak Edilen Gerçekler
Eugenio Fernández Suárez

Yazan ve doğrulayan Veterinerlik Eugenio Fernández Suárez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Flamingolar, Phoenicopteridae ailesinden gelen dikkat çekici bir kuş topluluğudur. Kavisli gagaları, zarif hareketleri ve pembe tonlarındaki renkleri, tüm flamingoların ortak özellikleridir. Ancak flamingolar hakkında bilmediğiniz çok fazla şey olduğunu tahmin diyoruz.

Flamingo ismi nereden geliyor?

Flamingolarla ilgili merak edilen şeylerden biri de isminin nereden geldiğidir. Flamingo kelimesi, renklerine uygun bir şekilde, İngilizce alev anlamına gelen ”flame” kelimesinden türetilmiş. Bilimsel adı ise Phoenicopterus ruber; benzer şekilde kırmızı kanatlı anka kuşu anlamına geliyor.

Flamingolar hakkında merak edilen çok fazla şey var. Belki de bu yüzden flamingonun 6 farklı alt türü tarih boyunca insanların ilgisini çekti.

Flamingolar nerede çiftleşir?

Söz konusu ilginç üreme davranışları olunca, karşımıza ilk olarak cüce flamingolar çıkıyor. Üreme yerlerinden dolayı en çok merak edilen flamingo türü cüce flamingolardır. Tanzanya’da bulunan bazı göllerde üreyen bu flamingoların yuvaları, pH seviyesi çok yüksek olan sularla çevrilidir. Böyle bir ortamda sadece birkaç canlı yaşabilir.

sahilde dolaşan flamingolar

Araştırmacılar, bu hayvanlara dair kalıntıların mükemmel bir şekilde korunduğunu keşfetti. Bu kadar zor koşullarda buna neden olan şey ise özellikle bacaklarını kaplayan katranlı maddedir.

Bu türün ana üreme alanı, coğrafi özellikleri ile Mars’a benzeyen Natron Tuz Gölü’dür. Bu gölün rengi kırmızıdır ve gayzerlerin içinden beyaz köpükler çıkar. Sadece birkaç canlı türünün hayatta kalabileceği bu ortamda, flamingolar orada yetişen bir alg türünü besin olarak tüketir.

Flamingoların gagaları

Flamingolar ile ilgili merak edilen bir diğer şey de gagalarıdır. Gagalarının şekli, türbinle ilgili çalışmalar yapan mühendislere ilham vermiştir. Bu kuş türü gagalarını aslında ters bir şekilde kullanır; kuşlar arasında en kompleks gagaya sahip tür onlardır diyebiliriz. Yemek yedikleri pozisyondan dolayı suya önce üst gagaları (veya çenesi) değer.

Gagaları suya değdikten sonra, flamingonun dili gaganın içine su dolduran bir pompa görevi görür. Sonrasında ise flamingo suyu filtreler ve ihtiyacı olan besinleri alır. Flamingolar genelde algleri, küçük eklem bacaklıları ve bazı balıkları yiyerek beslenir. 

yemek yiyen flamingo sürüsü

Ancak bu farklı beslenme şekilleri onları suya tamamen bağımlı bir tür yapar. Bilim insanları hala resmi olarak kabul edemese de, flamingoların yüzlerce kilometre öteden yağmurun ne zaman yağacağını bildiği iddia ediliyor. Flamingo türleri, Afrika’nın çok kurak bölgelerinde  yeni oluşan göllerin etrafında beliriyor. 

Flamingolar ve renkleri

Flamingolara dair bir diğer merak edilen şey ise renkleridir. Pembemsi renklere sahip olmalarına neden olan şey, yedikleri besinlerdir. Flamingolar karotenoid oranı yüksek olan besinleri yer; bu maddede bulunan pigmentler vücuduna ve tüylerine geçer.

Flamingolar buna ek olarak karotenoid oranı yüksek olan bir yağ üretir, bu sayede bu tonlar iyice baskın hale gelir. Flamingo ne kadar pembeyse, kur yapmak için o kadar fazla şansı olur. 

Kur, bu kuş türü için hayati öneme sahiptir; çünkü tek eşlidir ve sadece tek bir yumurtanın üstünde kuluçkaya yatar. Böylece yavrusuyla çok daha fazla ilgilenmiş olur. Tek yavrusunu koruyabilmek için çamurdan yuva inşa eder. Flamingolar, tıpkı baykuşlar gibi en uzun süre yaşayan kuş türlerinden biridir; flamingolar 70 yıla kadar yaşayabilir.

Bu kuş türü, yavrusunu büyütürken büyük fedakarlıklarda bulunur. Yavrular doğduklarında gri renktir, büyüdükçe renkleri pembeleşir, ancak yetişkin flamingoların rengi ise solar. Çünkü yetişkin flamingolar yavrularını besleyebilmek için kendi payına düşen karotenoidli besinleri de yavrusuna yedirir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.